Aralıkta 100 bini geçer

0

Toyota Pazarlama AŞ CEO'su Ali Haydar Bozkurt konuk olduğu AA Finans Masası'nda konuştu.

Bozkurt, 2014'ün ikinc yarısında özellikle seçimlerden sonra biraz da kurların gevşemesi ve faizlerin de daha kabul edilebilir seviyelere oturmasıyla bu daralmanın yüzde 16'lara kadar çekildiğini söyledi.

Kasım ayı verileriyle daralmanın yüzde 15'ler seviyesine ineceğini öngören Bozkurt, "Bir gerileme bekliyorduk, ama büyük bir felaket senaryosu çizmek doğru olmaz" şeklinde konuştu.

Asıl hareketliliğin aralık ayında yaşanmasını beklediğini söyleyen Bozkurt, şu iddiada bulundu: "Aralık ayında pazarın kasım ayına göre yüzde 50 daha yukarıda olmasını bekliyorum." Bozkurt'un öngörüsüne göre aralık ayı satışları 100 bin adetin altında olmayacak.

2014 yılı otomotiv pazarının 710-720 bin adetlerde kapanacağını tahmin eden Toyota Pazarlama AŞ CEO'su Bozkurt, sektörün en büyük korkusunun yeni bir ÖTV artışı olduğuna da değindi.

Türkiye otomotiv pazarının 700 bin adetin altına düştüğünde "Sarı Alarm" verdiğini dile getiren Bozkurt, 2014 yılı başındaki ilk değerlendirmelerinde de "600 bin adetlik pazarın altına inilmesi "kırmızı alarm" demektir yorumunda bulunmuştu.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here