Aradığım 0 km ithal otomobili nereden bulacağım?

Aradığın 0 km ithal otomobili neden bulamıyorsun? başlıklı yazımın ikinci bölümü;
Tekrar merhaba. Bu yazımda aradığın 0 km ithal otomobili neden bulamıyorsun konulu yazıma devam ediyorum.

Otoajanda’da konuk yazar olmak üzere deneme yazısı ile adım attım. Heyecanla kaleme aldığım yazı üzerine ilk önce Halil Okşit gibi bir ustadan görüşler almak çok yararlı oldu. Bu sayede de yazının devamı ortaya çıktı.

Adını da Aradığım 0 km ithal otomobili nereden bulacağım? diyoruz.

Yazımın üzerinden pek çok otomotiv profesyoneli, sosyal ve öğrenim çevremden teşvik edici görüşler ve işlenebilecek konu önerileri dahi aldım. Bu fırsatla her birine tekrar teşekkür edeceğim.

Tek sosyal medya hesabı olarak linkedin hesabım var. Oradan da şahsen tanışmadığım bağlantılarımdan teşvik edici mesajlar gelmesi; beni gerçekten mutlu etti.

Şunu itiraf etmeliyim ki bir konu hakkında deneyim sahibi olmak, görüş belirtmek bir yana; deneyimli olmadığı bir alanda çalışırken insan üzerinde çekingenlik oluşuyor.

Bu parantezi kapatıp devam ediyorum. Önceki yazıyı okumadan başladıysan eğer, önceki yazımda otomotiv endüstrisinin temel konularından olan pazar tahmini ve tahmine dayalı süreçlere değindim.

Pazarda dalgalanmaların tahmin sürecine nasıl etkiler yaptığından bahsettim. Ve olmazsa olmaz gerçeklik olan Covid-19’un küresel ve Türkiye’ye etkisi üzerine de kısa notlar ilettim.

Bunlar iyi hoş da; ben aradığım 0 km ithal otomobili nereden bulacağım? 

Aranan otomobilin bulunamıyor olması ve diğer yandan aramaktan vazgeçilmemesi ikinci el esnafının; özellikle 2018 ve 2019’da tamamen duran işleri şahlanma fırsatı yakaladı.

Hatırlamayanlar için söyleyelim; 2018’deki dalgalanma sürecinde ithal otomobillerin satışının durması ile vergi odaklı özel destek ve zam öncesi sıfır km araç bolluğu sayesinde ikinci el piyasası tamamen kilitlenmişti. Hafıza yanılır.

Tarihe de kısa kısa notlar düşelim. O dönemde ikinci elde araç stoğu bulunan esnaf; ÖTV desteğinin 3 ay daha uzatılması ve hurda desteği rüzgarının esmesiyle 0 km araç satan bayileri; iş yaparken seyretmek durumunda kalmıştı.

2018’deki vergi indirimi ve ardından hurda teşviği nedeniyle ikinci el esnafı stoklarıyla başbaşa kalmıştı.

Halkımızın “öyle ya da böyle bir otomobil alalım mutlaka” düşüncesi ile ikinci el piyasası 2020  ilk 5 ayda ortalamada yüzde 25 kadar fiyat artırdı.

Salgın nedeniyle bir bakıma sokakta çok faal olunmasa dahi, fiyatlar istikrarla artmaya devam etti.

Aslında bir bakıma; 2018 senesinde elinde stokla yığılıp 6 ay hareket edemeyen bayiler para maliyetleri üzerine denge kurdular. Diğer yandan da bunun üzerine ekstra kazanç elde etmeye başladılar.

Bu arada otomobil işi yapanlar ile ilgili bir sırrı da buradan paylaşalım. Otomobil
ticareti, işi icra edenler için her satışta zannedildiği kadar büyük kazanç sağlayan bir iş değil. Bazen tamamen kayıpla kapatılan senenin zararı; (eğer sebat gösterilirse) ertesi sene telafi edilebilir.

Sıfır km otomobil bulamadığı için kullanılmış otomobil ile ihtiyacını karşılamaya yönelen ve pazarlığa oturan alıcılar, satıcı üzerinde kesintisiz bir fiyat artırma baskısı yarattılar.

Bilhassa Mayıs – Haziran aylarında, ulusal medyada 0 km fiyatından yüksek primle satılan, kullanılmış otomobil haberleri yer almaya başladı.

Bu durum geçtiğimiz senelerde zaman zaman bazı modellerde gördüğümüz bir durumdu. Ama yaygınlaşması, sözün başında değindiğim pazar tahmini konularına dayanıyor.

Son 6 ayda yükselen fiyatlar normal mi?

İkinci elde balon oluştu mu?

Şimdiki soru ise şu: İkinci elde fiyat seviyesi “balon” olarak adlandırılabilecek seviyeye geldi mi? Cevap evet. Eşik geçildi.

İkinci el balonu ne zaman patlar:

  • Eğer dışarıdan bir müdahale olursa.
  • İthalatçıların piyasaya sunacakları araç sayısı bir anda bollaşmayacak.
  • Bu süre içinde ikinci el fiyatları artmaya devam edecek.
  • Kurlar, Haziran 2020 seviyesinde sabit kalsa bile; ithal otomobillerin kolay bulunabileceği stoklara ulaşılırken, bu sefer ikinci el fiyatlarını dikkate alarak konumlandıracak bir ithalat düzeni kurulabilir.

İşte o zaman ki bu en erken 2021 baharı olur, 0 km otomobillerin yeni fiyat
fiyat seviyesini bilmek istemezsin!

Nasıl bir müdahaleden bahsediyorum, açıklayayım. İkinci el araç ticaretindeki bu şekilde akacak tatlı hayatı sona erdirecek; yani balonu patlatacak iki adım var.

Birincisi 2. el araç ve 0 km araç satışlarından alınan vergilerde yapılacak yenilikler.

İkincisi de ithalatçıların kazançlarından vazgeçerek, pazarı satın almaya yönelik
atacakları geleneksel yıkıcı kampanya fiyatlandırması.

Yeni dönemi belirleyecek iki ana unsur öyle şekillenecek.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

 

2 YORUMLAR

  1. Aradığım 0 km ithal otomobili nereden bulacağım? Cevabı ben yazıda göremedim? İnternet haber siteleri gibi olmuş. Memur maaşı ne kadar artacak, en düşük memur maaşı ne kadar olacak? Haberleri gibi , okursun okursun cevap bulamazsın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz