Otomobile sonradan xenon far uygulanırsa ne olur?

0

Far konusunda ki TÜV sorunu ve yarattığı kafa karışıklığı üzerine aldığımız mailler doğrultusunda bu konuya da açıklık getirmek istedik… Otomobile sonradan xenon far uygulanırsa ne olur? Hangi otomobillere sonradan xenon far uygulanabilir? Aracınızın gece görüş sorununu nasıl çözebilirsiniz? Her çözüm araç muayeneden geçer mi?

Beyaz ampul, xenon, xenon ampul, led vs vs.

Gelişen teknoloji ile seçenekler artıyor ama bunları ne şekilde uygulayabiliyoruz ve TÜV’den onay alabiliyor muyuz ?

Yeni otomobillerin büyük bir çoğunluğunda gece sürüşünde görüşümüzü arttırmak veya gündüz saatlerinde özellikle yayalar tarafından fark edilmek için gündüz led sistemleri oldukça gelişmiş durumda.

Aracınızın aydınlatmasını beğenmiyorsanız veya daha iyi olacağını düşünüyorsanız bu uygulamaları piyasada eski yada yeni aracınıza yaptırabiliyorsunuz. Bunun maliyeti de 250 liradan başlayıp 15 bin liraya kadar değişiyor.

Yeni nesil farların çalışma prensibine kısaca bir bakalım.

Farlarımız arabaların arka ve ön akslarında konumlanan AFL adlı bir modüle bağlı.

Aks ile aydınlatma ne alaka?

İlk başta biraz tuhaf gibi gelse de sistem buna dayanıyor. Açıklamak gerekirse: Aracınızın ön ve arka alt takımında yer alan bu modül, arka koltuk veya bagaj kısmına gelen ağırlıkla, arabanızın önü havaya doğru yükseldiğinde, bu adı geçen AFL sensörü farlarınızın açısını ayarlayıp, yolu aydınlatmak için farların ışığını yere doğru veriyor. Otomatik far ayarı özelliği böyle sağlanıyor. Aksi halde aracınız doluyken ayarladığınız farlar araçta tek kişi kaldığınızda maksimum faydayı sağlamazdı. Ya da tersi durumda karşıdan gelenlerin gözünü alırdı.

AFL Sistemi yoksa, muayeneden geçebilir misiniz?

Bu sistem beyaz ışık veren ve farklı isimlere sahip olan aydınlatma prensibi için geçerli. Bunu özellikle yazıyorum, çünkü arabanızda AFL sistemi yoksa sonradan xenon yada led aydınlatma yaparsanız vizeden kalıyorsunuz!

Kural kitabında 35 watt’a kadar olan beyaz aydınlatmalarda bu AFL sistemi zorunlu değil, bu kurala uyan ilk model VW Caddy oldu. AFL sistemi yok, ama 25 watt beyaz aydınlatma farları var ve vizeden geçebiliyor.

Konu teknik olarak çoook uzun ve karışık aslında.
Bu durumu eksiksiz yazmak ve gerçekleri anlamak için ben de bir uzmana gittim. 🙂
Nam-ı diğer “far doktoru Cüneyt”.

Konunun uzmanı olan Cüneyt ile uzun uzun konuştuk. Bu konuya yabancı herkesin gerçekten şaşkınlıkla karşılayacağı bir çok bilinmeyen küçük detaylardan bahsetti.

Lumen değerleri, watt, xenon değerleri ve hatırlamadığım bir sürü teknik veri.
Bunları bireysel bir kullanıcı olarak bilmeden arabanıza xenon yada led uygulaması yaptığınızda, aracınız ile uyumsuz teknolojiler kullanırsanız, başınız büyük dertte demektir.

“Yahu sonuçta ampulü değiştiriyorsun, ne olabilir ki” dediğinizi duyar gibiyim.

Alttaki listede sonradan yaptırılan aydınlatma uygulamalarıyla ilgili sorun yaşayan marka ve modellerin bazılarını yazdım: Kararı siz verin.

  • Peugeot 407 dizel:  İki silecek motoru ve bunların iki “elektronik beyni yanıyor”.
  • VW: Yeni nesil VW grubu araçlarının tümü için silecek motoru yanıyor ve sigorta paneli eriyor.
  • Mercedes: Aydınlatma ile ilgili SAM beyni yanıyor.
  • BMW: Aydınlatma sisteminin beyni yanıyor.
  • Hyundai: Çin malı aydınlatmaların hiç biri çalışmıyor.
  • Kia: Çin malı aydınlatmaların hiç biri çalışmıyor.
  • Mini Countryman: Aydınlatma sistemi için beyin tesisat vs vs kit olarak tüm sistemi komple satın almak zorundasınız.
  • Opel İnsignia ve Astra: Gündüz ledi alıp direkt takarsanız 30 gün sonra gösterge paneli üzerindeki arıza ışıkları yanmaya başlıyor.

Sonuç olarak arabanızın orjinalinde xenon ve türevi yoksa ve sonradan bu uygulamayı yaparsanız polis ceza da yazabilir ve vizeden de geçemezsiniz.

Ancak arabanızın aynı modelinin başka bir versiyonunda bu sistem var ise ve aynı aydınlatma kitini uygularsanız vizeden geçebilirsiniz.

NOT: led xenon olmayan BMW F30 modelini, orjinaline uygun olarak led xenon aydınlatma yapmak isterseniz, yeni almanız gereken farlar ile birlikte 15 bin lirayı gözden çıkartmanız gerekiyor.
“ABİ  BİZ UCUZA HALLEDERİZ” diyenlere kanmayın, arabanız garantiden çıkar ve yangın ile sonuçlanabilecek durumlar yaşanabilir.

Otomobil farları nasıl değişti?

Araç muayenesinde jant sorunu

Otomobilinizin deposuna şeker atılırsa…

Hangisi daha iyi korur?

Çeyrek milyon liralık Opel?

Yeni Polo: küçük ama güçlü motorlarla yola çıkacak

SUV bombardımanı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here