Araç kiralamanın 6 aylık karnesi

Yılın ilk 6 ayında otomobil satışları yüzde 3.2 artarken, filo kiralamada bu oran yüzde 6'ya ulaştı.

Filo kiralama pazarı otomotiv satışlarından hızlı büyüyor. Son dönemde kurumsal ve uzun dönemli kiralamanın yanı sıra bireysel tüketicilere yönelik günlük hizmetlerin popüler olması, sektörün rekor kırmasını sağladı. Yılın ilk 6 ayında otomobil satışları yüzde 3.2 artarken, filo kiralamada bu oran yüzde 6’ya ulaştı.

Otomobil satışlarının içinde operasyonel kiralamanın payı rekor seviyeye çıktı. Yılın ilk yarısında operasyonel kiralama sektörü, Türkiye’de satılan yeni otomobillerin yüzde 20.2’si olan 68 bin 221 yeni aracı filosuna kattı. Bir başka deyişle satılan her 5 otodan biri kiralamaya gitti. Kiralama sektörünün filosundaki araç sayısı 293 bin 800’e yükseldi.

Şirketlerin ve özellikle KOBİ’lerin büyük oranda tasarruf yapmasını sağlayan filo kiralamanın bu temposunu sürdürmesi halinde yıl sonunda rekor kırılması bekleniyor. Filodaki araç sayısının bu yıl 310-325 bini bulması öngörülüyor.
Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği’nin (TOKKDER) bağımsız araştırma şirketi TNS Global işbirliği ile ‘TOKKDER Operasyonel Kiralama Sektör Raporu’na göre, Ocak-Haziran döneminde operasyonel kiralama şirketleri 4 milyar 800 milyon liralık araç yatırımı yaptı. Böylece sektörün aktif büyüklüğü 19 milyar 900 milyon TL’ye çıktı. Operasyonel kiralamanın payı ilk yarıda yüzde 20’yi geçerken, bugüne kadar en yüksek seviye 2014’te yüzde 17.6’yla elde edilmişti. TOKKDER’e üye 114 şirket, otomotiv sektöründe rekorların kırıldığı 2015’te 123 bin 73 aracı filolarına katarak, toplam oto satışlarından yüzde 17 pay almıştı. Rapora göre, müşterilerin tercih ettiği para birimi yüzde 80.8 ile euro. Euroyu yüzde 13.2’yle TL ve yüzde 6.1 ile dolar takip ediyor. Uzun dönemde en çok yaygın olan vade yapısı yüzde 56’yla 30-42 ay. Onu yüzde 27.3 ile 18-30 ay arası ve yüzde 10.9’la 42 ay ve üzeri izliyor.

 


Filo kiralama, otomotiv şirketlerinin bu yılki kurtarıcısı mı olacak?

 

Filo kiralamanın payının yüzde 20.2 ile rekor düzeye çıktığını belirten TOKKDER Genel Koordinatörü Tolga Özgül, “Operasyonel kiralama her ölçekte işletmeye ve bireylere kaynakları etkin kullanma ve verimlilik adına birçok avantaj sunuyor. Uluslararası ve büyük yerel işletmeler bu avantajları uzun zaman önce keşfetti, araç filolarını operasyonel kiralama yöntemiyle oluşturmaya başladılar. Günümüzde orta ve küçük ölçekli işletmeler ve bireyler de operasyonel kiralamanın sağladığı kolaylıkları keşfetti. Verimlilik adına sunduğu avantajların daha geniş kesimler tarafından zaman içinde anlaşılmasıyla operasyonel kiralama ülkemizde daha da yaygınlaşacak. Bu yıl filo kiralamadaki araç sayısı 310-325 bin adede ulaşmasını önğgörüyoruz” dedi.


Araç parkının lideri Renault

 

  • TOKKDER’in araştırmasına göre, Renault yüzde 31.4’lük payla operasyonel kiralama sektörünün araç parkında en çok tercih edilen marka olmayı sürdürdü. Renault’yu yüzde 15.2 ile VW, yüzde 11.4 ile Ford, yüzde 8.6 ile Fiat takip etti.
  •  
  • Sektörün araç parkının yarısından fazlası (% 53) C segment araçlardan oluşurken, B segment araçlar yüzde 27.2, D segment yüzde 12.7 pay aldı.
  •  
  • Araç parkının yüzde 94.9’u dizel araçlardan meydana geldi. Manuel viteslilerin payı yüzde 59.1 oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz