Araç kiralama şirketleri araç paylaşma işine giriyor

 

2020 yılında araçlarını paylaşanların sayısı 15 milyonu geçecek

Yapılan bir araştırmaya göre özellikle üniversiteli genç nüfus araç satın alma veya kiralama yerine ortak kullanıma yöneldi. 2009 yşılı öncesinde ABD'de ortak araç kullanım kulüplerinin üye sayısı 1 milyonu bile bulmazken, 2020 yılında bu rakamın 15 milyonu geçmesi bekleniyor.

Araç kiralama şirketleri de bu alandaki gelişmenin kokusunu alarak, yatırıma başladılar bile.

Araştırma ve danışmanlık kuruluşlarından Frost & Sullivan, Türkiye’de faaliyet gösteren araç kiralama firmalarını da yakından ilgilendiren araç paylaşımı pazarında yaşanan gelişmeleri mercek altına alan bir araştırmanın bilgilerini paylaştı.

Araç paylaşımında rekor büyüme

Frost & Sullivan’ın 2011 yılında araba paylaşımı üzerine yaptığı bir araştırma, araba paylaşımı filolarına satılan arabaların sayısındaki anormal büyümeyi ve araba paylaşımı kulüplerine üye sayısındaki hızlı artışı ortaya koymuştu. 2009 yılı itibariyle, Avrupa ve ABD’deki araba paylaşımı kulüplerinin toplam üye sayısı 1 milyonun altında bulunuyordu. Frost & Sullivan, 2020 yılında bu sayının sadece Kuzey Amerika’daki araba paylaşımı üyeleri itibariyle yaklaşık 15 milyona ulaşacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, yaşlanan araba kiralama sektörü, araba paylaşımı ve bütünleşik hareketlilik gibi yeni mobilizasyon çözümlerine girerek kendilerine yeniden yatırım yapmaya başlıyorlar.

LİDER ZIPCAR AVRUPA'DA ALIM YAPIYOR

250 kolej ve üniversite kampüsünün yanı sıra yüksek nüfus yoğunluğu olan şehirlerde yaygın olarak hizmet veren Zipcar, Kuzey Amerika’da yaklaşık yüzde 60 pazar payına sahip. ABD pazarının yüzde 60'ını elinde bulunduran bu şirketin İngiltere’de Streetcar, İspanya’da Avancar ve Avusturya’da carsharing.at gibi önde gelen araba paylaşımı işletmecilerini satın alması, firmayı araba paylaşımı alanında dünya liderlerinden biri haline getiriyor.

Zipcar’ın satın alınması, yoğun araba paylaşımı – nakit/operasyon – sektörünün içine girmesini sağladığından Avis için en karlı alışveriş olarak görülüyor.

Yakın rakiplerinden olan Hertz ve Enterprise’ın her ikisi de, bu sektöre zaten girmiş bulunuyorlar. Hertz, 2008 yılından bu yana, Hertz On Demand araba paylaşımı servisini oluşturmuş, Enterprise ise Philly CarShare, WeCar ve Mint cars On-Demand’ı satın alarak inorganik yöntemi takip etmişti.

 

Frost & Sullivan Türkiye Otomotiv ve Ulaşım Sektörü Araştırmaları Yönetici Mohamed Mubarak yeni trend hakkında şu görüşü dile getiriyor: “Kiralama firmaları için araba paylaşımı şu anda sunduğu ürünlerin doğal bir uzantısıdır. Avis akıllı telefonları kullanarak araba kiralanmasını sağlayan Zipcar’ın BT hareketlilik platformunu da güçlendiriyor ve bu teknolojiyi kendi geleneksel araba kiralama işlerine uygulayarak, bunun karşılığında yüksek maliyetli emlak alanlarına sahip olmak yerine büyük şehirlerde daha fazla kiralık arabaların alınması ve bırakılması esnekliğine sahip oluyor. Zipcar 2012’nin başında Wheelz’e yaptığı yatırımla araba paylaşımı sektöründeki eş seviye (P2P) alanına da girmişti. Yani bu Avis’in bütün araba paylaşımı pazarına farklılaşarak girmesini sağlıyor.”

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz