Arabistan çölleri rekor kırdıracak

 

 

Türk otomotiv sektörünün en büyük ihracat pazarı Avrupa Birliği'nde (AB) kan kaybı dinmek bilmiyor. Satışlar son 23 yılın dibine geriledi. Türkiye'deki üreticiler  alternatif ihracat pazarları bularak, AB'deki krizi en zararla atlatmaya çalışıyor. Ford Otosan da bunların başında geliyor. Şirket, Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri, Meksika, Kostarika gibi ülkelere ilk kez ihracat yapmaya başlayarak, Avrupa'daki krizden etkilenmedi. Hatta Ford Otosan alternatif pazarlar sayesinde bu yıl ihracat rekoru kırmaya hazırlanıyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, iç pazarda ticari araç satışlarının düştüğünü ancak ihracatın tüm zamanların rekoruna doğru gittiğini açıkladı. Yenigün, "AB ülkelerinde satışlar düşüyor. Biz de farklı pazarlara yönelerek, bu kaybımızı önledik. İhracatta adet bazında en yüksek seviyeye ulaşacağız" dedi. İhracatın büyümesinde Cargo kamyonun önemli rol üstlendiğini ifade eden Haydar Yenigün, "Cargo'yla Suudi Arabistan, Körfez ülkeleri, Afganistan, Türkmenistan gibi ülkelere ilk kez giriş yaptık diye konuştu. Ford Otosan, küresel ekonomik kriz öncesinde 2007 yılında 222 bin aracı yurtdışına göndererek, ihracat rekoru kırmıştı. Şirket, 2013'te 222 bin adedin üzerine çıkarak, rekorunu egale etmiş olacak. 

 

Yeni Transit ve Courier 2014'te geliyor

Haydar Yenigün, iç pazarda ticari araç tarafında yaşanan daralma nedeniyle üretimde rekora ulaşamayacaklarını söyledi. Eskişehir ve Kocaeli'den sonra üçüncü fabrikaları Yeniköy'de Türk mühendislerin tasarladığı yeni hafif ticari araçları Courier'nin üretimine 2014'ün ilk yarısında başlayacaklarını belirten Yenigün, şöyle devam etti: "İki aracımız peşpeşe pazara sunulacak. Yeni Transit ve Courier bizim için çok önemli modeller. Ford Otosan'ın daha çok üretmesi lazım. 2014'ün ilk yarısında Courier ve yeni Transit devreye girecek. Üretimimiz 3 vardiyada 400 bin adede yükselecek. Verimliliğimiz artırarak, her yıl 400 bin adedin üzerine koymamamız gerekiyor. Avrupa'daki fabrikalar üretimde yüzde 3-5 arasında artış yakalıyor. Biz Türk işi yapar bu oranı yüzde 8'lere çekeriz. Sonuçta maksimum 432 bin adetlik üretim kapasitesine ulaşırız. Bunu sağlayamazsak zaten sağdan soldan bizi geçerler."

 

Bu adetlerle yerli otomobil üretilmez

Ford Motor Company'nin ticari araç üssü olan Ford Otosan'ın binek otomobil üretip üretmeyeceği yıllardır merak konusu. Şirket, binek otoya sıcak bakıyor ancak fizibıl bulmuyor. Neden mi? İşte Haydar Yenigün'ün ağzından cevabı: "Olaya duygusal değil iktisadi bakmak lazım. Otomobil üretimi için yeterli iç pazar yok. 57 tane marka var, pazar yaklaşık 500-600 bin adet düzeyinde. Otomobil tesisi kursanız üretim kapasitesinin en az 400 bin adet olması gerekiyor. 50 bin adedi iç pazara sattınız, geriye kalan 350 bini ne yapacaksınız. Bugün Avrupa'da tesisler boş kapasite sorunu yaşıyor. Bizdeki adetler de belli. Kimse bu adetlere güvenip gelmez. O yüzden bu adetlerde yerli otomobil üretilmez."

 

Courier ve Tourneo Amerika yolcusu

Ford Otosan, otomotivin anavatanı ABD'yi bu kez Tourneo Custom ve Courier ile fethetmeye hazırlanıyor. Haydar Yenigün, ABD'ye Transit Connect ihracatının bu yıl sona ereceğini, bu boşluğu Tourneo Custom ve Courier ile doldurmak istediklerini belirtti. Amerika'ya 2012'de 49 bin adet Connect sattıklarını ifade eden Yenigün, "ABD bizim için önemli bir pazar. İki modelimizin ABD normlarına uyması için çalışıyoruz. Tourneo Custom ve Courier'yi ABD'ye ihraç etmek istiyoruz. Tabii bu hemen olmuyor. Hem maliyetli hem de zaman alıyor. Connect'in ABD'ye ihracatı da 2-2.5 yıl sürmüştü" dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz