Anadolu’da devrim yaptı en hızlı oldu

 

 

Son 2 yılda piyasaya 6 yeni modelini sunan Skoda, atağının meyvelerini toplamaya başladı. Yeni dönem stratejisiyle imajını da yenileyen  Türkiye, Skoda dünyasının en fazla büyüyen pazarı unvanını aldı. Skoda, Avrupa'daki keskin daralmaya rağmen geçen yıl Türkiye'de 10 bin adetlik satışla yüzde 33'lük büyümeye imza attı. Bbüyüme trendi 2013'ün ilk 7 aylık döneminde 6 bin 574 adet satışla devam etti. 

Bu sayede Türkiye, Skoda'nın 'özel statülü' ülkeler arasına girdi. Skoda'nın büyümesinde Anadolu'da gerçekleştirdiği satışların, İstanbul ile birlikte Marmara Bölgesi'ni geçmesi etkili oldu.

Yüce Auto-Skoda Genel Müdürü Tolga Senyücel, bu büyümeyle Avrupa'da ilk 15 arasında yer aldıklarını belirterek, "Avrupa pazarında yüzde 7 civarında bir daralma var. Bizden daha fazla büyüyen ülke yok. Skoda bizi özel statülü pazar olarak görmeye başladı. Yani bu pazardan beklentileri yüksek ve ona göre stratejilerini, vereceği destekleri belirliyor" dedi. Son dönemde Skoda markasının imajında hissedilir bir yükselme olduğunu ifade eden Sünyücel, şunları anlattı: "En beğenilen markalar arasında yükselme var. Dolaşan araç sayımızın artması da pozitif olarak etkiliyor. İmaj algısında yüzde 15 civarında bir artış var. Geniş iç hacim, sürüş konforu, yakıt tasarrufu gibi vurgulamalarımız etkili oluyor. Araçlarımız Volkswagen (VW) ile aynı platforma sahip. Skoda ucuz değil, makul fiyatlı bir marka. VW markasını tüketicinin gözüne sokmuyoruz. Ama müşterilerin yüzde 50'si bunu biliyor." 

Yeni model rüzgarı

2013'te 12 bin adedin üzerinde satışa ulaşmayı hedeflediklerini belirten Tolga Senyücel, "Yeni model atağımız sürecek. İlk önce yeni Yeti, 2014'in ilk çeyreğinde Spaceback, 2014'ün ikinci yarısında yeni Fabia gelecek. Bu yüzden gelecek yıl daha iddialı olacağız. Hedefimiz 15 bini geçmek" diye konuştu. Marka olarak Anadolu'da kuvvetli olduklarına dikkat çeken Senyücel, şöyle devam etti: "Satışlarımızın yüzde 32'si İstanbul'da, yüzde 62'si Anadolu'da gerçekleşiyor. Yüzde 40'ı Marmara'da, yüzde 19'u İç Anadolu'da, yüzde 10'u Akdeniz'de, yüzde 7.5'i Karadeniz'de, yüzde 6'sı Ege'de. Anadolu'da geniş aileler tarafından talep görüyoruz. Çünkü geniş aileler çok. Ayrıca makam aracı olarak da çok tercih ediliyor." 

Türkiye'ye özel Superb: 1.6 lt dizel ve otomatik

Otomotiv markalarının 'Türkiye'ye özel üretim model' furyasına Skoda da katıldı. Türkiye'nin yoğun baskısına dayanamayan Skoda, yenilenen 'amiral gemisi' Superb'e pazarda büyük talep gören '1.6 litre dizel-otomatik' takviyesi yaptı. DSG şanzımanla donatılan Skoda Superb, sadece Türkiye'ye özel üretilmiş oldu.

Skoda markasının yeni tasarım felsefesine uygun olarak yenilenen Superb'de; radyatör ızgarası, logo, LED farlar, ön çamurluk göze çarpıyor. Geniş boyutlara sahip araçta, 565 litrelik bagaj kapasitesi bulunuyor. Superb, Türkiye’de bir benzinli ve üç de dizel motor seçeneğiyle satışa sunuldu. Start/Stop ve fren enerjisini geri kazanım sistemleri sayesinde otomobilin yakıt tüketimi yüzde 19’a varan oranda düşürüldü. Benzinli motor seçeneği, 125 beygir gücündeki 1.4 TSI. Bu motor, manuel şanzımanla satılıyor. Dizel motorlar 105 beygir gücündeki 1.6 lt TDI ile başlıyor. Araç manuel viteste 4.5 litre ortalama yakıt tüketimi ile eski jenerasyona oranla yüzde 10 daha tasarruflu. Otomatik şanzımanda yakıt tüketemi ise 100 km'de ortalama 4.6 lt. 2.0 lt TDI 140 beygir DSG ve sadece 4×4 versiyonda bulunan 2.0 lt TDI 170 beygir DSG, Superb'in en güçlü motor seçenekleri olarak karşımıza çıkıyor. Aracın fiyatı 58 bin 900 liradan başlıyor.

 

Parkı kolaylaştıran otomatik sistem

Skoda Superb’in güvenlik ve konfor donanımları genişletildi. araçta; 6 hava yastığının yanı sıra ABS, Elektronik Denge Kontrol Sistemi (ESC), Patinaj Önleyici Sistem, Motor Çekiş Kontrol Sistemi, Lastik Basınç Kontrol Sistemi, Hidrolik Fren Asistanı, Elektronik Diferansiyel Kilidi, Elektronik Stabilite Frenleme Sistemi, Direksiyon Yönlendirme Tavsiyesi, Yokuş Kalkış Desteği ve Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi gibi güvenlik unsurları standart olarak yer alıyor. Yenilenen Superb’te konforu artıran ikinci nesil Otopatik Park Yardımcısı öne çıkıyor. Sistem, yola paralel park etme ve park yerinden çıkma fonksiyonuna ek olarak artık dik olarak ve geri manevrayla da park edebilmeye olanak tanıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz