Ampera kobay gibi

0

 

 

Opel, yeni Astra sedan modelini Türkiye'nin baskısıyla üretme kararı aldı. Önce Astra ailesinin  sedan versiyonunun yenisini üretmeme kararı alan General Motors (GM),  Türkiye ve Rusya’nın pazarının ısrarıyla  bu modelinin yenisini tekrar geliştirdi. Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik, yeni Astra sedanı baştan istemeyen Almanya ve Fransa gibi büyük pazarların da aracı görünce sıraya girdiğini söyledi. Türkiye ve Rusya pazarındaki potansiyel satışların GM’i ikna ettiğini kaydeden  Keklik, yeni Astra sedanın ilk sevkiyatlarının İzmir Torbalı’daki merkezlerine ulaştıklarını belirtti. Keklik, "Yeni Astra sedanın satışına ağustos  ortasında başlayacağız. Lansman için özel bir ön satış paketi hazırladık. 140 bg 1.4 lt benzinli manuel-otomatik şanzıman ve 95 Bg üreten 1.3 litre dizel manuel motor seçeneklerimiz var.  Otomobilin fiyatı 45 bin liranın altından başlayacak. Bu yıl 4-5 bin adet, 2013'te ise 10 -12 bin adet satmayı hedefliyoruz" dedi. 

 

5'inci büyük pazar olacak

Bu yıl otomotiv satışlarındaki daralmaya karşın pazar paylarını korumaya devam edeceklerini söyleyen  Keklik, " Bu yıl da 2011 gibi 50 bin adetin üzerinde satışa ulaşacağız.  Euro Bölgesi'ndeki daralmanın Opel dünyası içinde Türkiye'nin basamak atlamasına neden olacağını vurgulayan Keklik  "Avrupa'da pazarlar geriye doğru gidiyor. Biz, 54 bin adetlik satışla Avrupa'da 7'nci büyük pazarız. Ancak bu yıl Hollanda ve İspanya'yı yeriz ve ilk beşe gireriz. Almanya, İngiltere, Fransa ve İtalya Türkiye'nin önündeki ülkeler" diye konuştu. 

 

Ampera  kobay gitti

Türkiye'de elektriklilere vergi teşviği uygulanırken, hibrid yani hem elektrikli hem de benzinli araçlarda aynı desteğin verilmediğini belirten Keklik şöyle konuştu:

“Hibrid Opel Ampera'da kullanılan 1.4 lt benzinli motorun batarya için sadece jeneratör görevi gördüğünü göstermek için Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na 1 adet Ampera tahsis ettik. Daha önce Ankara'ya giderek, Ampera'yla ilgili bir sunum yapmıştık. Şimdi de bakanlığın benzinli ile elektrikli motorların araçta nasıl görev yaptığını göstermek istedik. Amacımız benzinli motorun bataryayı şarj etmeye yaradığını gözler önüne sermek"  Ampera’nın  sadece batarya yardımıyla 40-80 km yol katettiğini söyleyen Keklik ,”Bakanlık  yetkilileri Ampera'yı test ediyor. Denemelerin sonuçlarını bekliyoruz. Hibrid araçların vergisinin elektriklilerle aynı olmasını talep ediyoruz. Hibridler, elektrikliler gibi çevreci özelliklere sahip"dedi. 

 

Mokka Ekim'de geliyor

Yılın son çeyreğinde yeni model atağına kalkacaklarını ifade eden Keklik yeni mini SUV Mokka'nın Opel markasına güç katacağını belirtti.  Keklik, "Mokka Ekim ayında Türkiye'ye gelecek. Nissan'ın Juke modeline rakip Mokka'da 1.4 litre turbo benzinli motor var. Araç ilk etapta manuel şanzımanla donatılacak, kısa süre içinde otomatik şanzıman da ithal edilecek. Dizel versiyonu da 2013'te Türkiye'de olacak. 2012'yi 1.500 adet Mokka satışı ile kapatırız. 2013'ün tamamında yaklaşık 5 bin adetlik rakama ulaşırız" dedi.

 

Fabia’ya yeni motor

Skoda, çevreci ve düşük yakıt tüketimine sahip motorlarla donatılmış modellerine bir yenisini daha ekledi.  Fabia, yeni teknolojili 1.6 TDI CR dizel motora sahip versiyonuyla 38.1 bin TL’den satışa çıktı. 4 silindirli common-rail enjeksiyon sistemine sahip 1.6 lt’lik TDI CR dizel motor, 90 Bg’lik gücü ve 230 nm’lik torkuyla sürücüsüne performanslı bir kullanım sağlıyor. Motor 100 km’de sadece 4.2 lt’lik ortalama yakıt tüketimiyle öne çıkıyor. 

 

Kia cee’d’lerde takas İndirimi

Yeni Kia cee’d, ülkemizde 1,6 lt. benzinli 135 Bg DCT otomatik vites ve 1,6 lt. 128 Bg dizel düz ve/veya otomatik vites seçenekleriyle satışa çıktı. Fiyatları 51.6 bin TL’den başlayan araçları almak isteyenlere 1 ağustos itibaren  2 bin  TL’lik takas indirimi uygulanacak.

 

 

Doğuş’tan otomotive destek

Işık Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nin 2012-2013 öğretim döneminde öğrenci alacak Otomotiv Mühendisliği Lisans Programı, Türkiye’nin otomotiv sektörü için genç mühendisleri yetiştirecek. Doğuş Otomotiv ile yapılan işbirliğinde açılan programda öğrenciler sanayi ile doğrudan temas edeceklerş Şasi mühendisliği, tahrik sistemleri, araç güvenliği, güç aktarım organları, üretim sistemleri, akıllı araçlar, ergonomi, araç testleri gibi konularda eğitimler verilecek.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here