Amerika’ya Dodge’labir kapı daha açtık

Türk otomotiv sektörü, Amerika kıtasını tamamen fethetmeye hazırlanıyor. Yeni Doblo’yu ‘Ram PromasterCity’ adıyla ABD’ye ihraç etmeye başlayan Tofaş, bu kıtaya ikinci modelini göndermeye başlayacak. Tofaş 1 milyar dolarlık zenci porn yatırımla Bursa fabrikasında ürettiği Egea Ailesi’nin sedan versiyonunu ABD kıtasına ‘Dodge’ markasıyla ihraç edecek. Şirket Bursa’da üretilen Egea sedanı ‘Dodge Neon’ ismiyle ilk etapta Meksiya’ya yollayacak. Tofaş’ın üretim yaptığı marka sayısı Dodge’la birlikte (Fiat, Ram, Peugeot, Citroen, Opel, Vauxhall) 7’ye çıkmış oldu.

Fiat Tipo’ya Meksika yolu açıldı

Bursa fabrikasında üretilen sedan, hatchback ve station wagon kasa tiplerinden oluşan Egea Ailesi’nin Avrupa prömiyeri 86’ncı Uluslararası Otomobil Fuarı’nda gerçekleşirken, otomotiv sanayine müjdeli haber Toaş CEO’su Cengiz Eroldu’dan geldi. Eroldu, Kuzey ve Güney Amerika dahil tüm Amerika kıtasında güçlü bir mirasa sahip Dodge markasını da ihracat portföylerine kattıklarını açıkladı. Cengiz Eroldu, yeni pazarlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Dodge otomotiv sektöründe bilinirliği yüksek, güçlü mirasa sahip bir marka. Tofaş olarak Dodge markasına üretim yapacak olmamız çok önemli bir adım. Dodge markasıyla ilk etapta Meksika pazarına giriyoruz. Meksika önemli, köprü bir pazar. seks hikayeleri Rekabetin çok yaşandığı ve Türkiye’den daha büyük bir yapıya sahip Meksika’da yılda 1.4 milyon adet araç satılıyor: Buna karşın yıllık 3 milyon adetlik üretim kapasitesiyle Meksika’daki otomotiv endüstrisi Türkiye’den misliyle daha büyük bir yapıya sahip. Dodge ile Meksika pazarına elbette yine gururumuz Egea modelimizle giriyoruz. Türkiye’de üretilen Egea Sedan modelimiz, Dodge Neon adıyla bu pazara ihraç edilecek.”

Egea sedan ile Amerika kıtasında bir kapı daha açtıklarını kaydeden Eroldu, Dodge Neon’u bu yıl içinde Meksika’ya ihraç etmeye başlayacaklarını, aracın sadece benzinli motor versiyonlarının satılacağını belirtti. Tofaş CEO’su Meksika pazarında satılan araçların özelliklerinin Türkiye’yle benzerlik gösterdiğini, bu nedenle bazı tasarım unsurlarının dışında Dodge Neon’da büyük çaplı değişikliğe gitmeyeceklerini sözlerine ekledi.

Mustafa Bey’in desteği unutulmaz

Egea Ailesi’nin tamamlanmasıyla birlikte, Avrupa ve Türkiye’de C segmentinde Fiat markası açısından çok daha iyi sonuçlar elde edileceğini öngördüklerini söyleyen Cengiz Eroldu, “Tüm bunların hayata geçmesinde, Fiat Egea projesinin üçlü model ailesine dönüşmesinde, rahmetli Mustafa Koç’un çok büyük katkısı ve desteği oldu. Tofaş çalışanları olarak Mustafa Bey’in desteğini asla unutmayacağız. Mustafa Bey’in Egea projesindeki emeklerine layık olmak için var gücümüzle çalışacağız” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz