Amerikan otomotiv pazarı son 6 yılın zirvesinde. En üstte Detroit 3’lüsü Ford, GM ve Chrysler var

 

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde mart ayı araç satışları 2007’nin Ağustos ayından sonra en büyük satış rakamlarına ulaştı. 1 milyon 450 bin aracın otomobil ve hafif ticari aracın satıldığı pazardaki yükseliş aslında geçen yılın aynı dönemine göre yalnızca yüzde 3 civarında seyretti.

Hareketli geçen mart ayı sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nin en çok kazanan üreticileri, Detroit 3'lüsü olarak da adlandırılan bölgenin en önemli üç üreticisi Ford, General Motors ve Chyrsler oldu. Bu üçlüyü Honda’nın Amerika birimi American Honda takip etti.

Accord’a yönelen yüksek taleple birlikte satışlarını 2012 Mart ayına göre American Honda yüzde 7 yükseltti. GM ve Ford satüışlarında yüzde 6’lık bir yükselme görülürken; onları yüzde 5’lik artışla Chrysler izledi. Büyük ölçekli pick-up satışlarında ise liderliği Ford ve Chrysler paylaştı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde satış yapan diğer üreticilerden Nissan ve Toyota satışlarını geçen yıla göre yüzde 1 yükseltmeyi başardı.

BMW lüks satışlardaki rekabeti arttırdı

Almanya merkezli lüks üretici BMW,  Amerika Birleşik Devletleri’ndeki satışlarını yüzde 13 arttırırken; hemşehrisi Mercedes yüzde 7’lik yükseliş ile BMW’nin gerisinde kaldı. 2011 yılında ünvanını BMW’ye kaptıran bir diğer lüks üretici Lexus mart ayını Almanların gerisinde kapatırken; Cadillac, ATS ve XTs modellerinin stoklarıyla ABD’deki lüks üreticiler listesinde dördüncü sırada yer aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz