Amerikan Jeep, İtalyan Fiat kanatları altında Avrupa’da uçuyor

 

 

 

Geçen hafta Mafya'nın çıkış noktası Sicilya Adası'nda Palermo civarında İtalyan-Amerikan yeni Jeep Grand Cherokee modelini kullandık. Henüz 2 yıl önce tamamen yenilenmişken, kısa süre sonra yeni 3.0 litrelik dizel motorla ve Summit adı verilen yeni üst donanımla yola çıkan makyajlı Grand Cherokee ile Sicilya'nın limon bahçeleri arasında uzanan viyadüklü yollarında İtalyanların Amerika yolculuklarını aklımızdan geçirdik. Don Carlione'nin evine, bahçedeki büyük klasik İtalyan sofrasına bakındık.

 

İtalyanların Amerika'yı keşfi 1800'lü yılların sonlarına uzanıyor. 

150 yıl önce İtalya'ya ve Avrupa'ya egemen olan kargaşa, bütün kıtayı etkileyen devrimci hareketler, sanayi devriminin gelişimi ve burjuvazinin oluşması, buluşların patlaması hep o döneme denk geliyor.

 

Sanayiden önce Mafya keşfetti

Dünyada İtalyanların Fiat'tan sonra en kitlesel örgütlenmesi olan Mafya, o kargaşa yıllarında, Güney İtalya'nın büyük toprak sahiplerinin korunmaya muhtaç kalan limon bahçeleri için oluşturulan küçük gruplardan peydahlandı. Bu küçük çakal sürüleri, büyüyüp organize hale geldiler. Başlarına ayılar, kurtlar geçti.

Bu grupların büyümeleri ve güçlenmeleri adım adım gerçekleşti.

20. yüzyılda 2. Dünya Savaşına giden yıllarda faşişt Musolini kendisine direniş noktası oluşturan Mafya'yı ortadan kaldırmak için büyük bir savaş başlattı. Palermo Valisi Cesari Mori tarafından 1926-1931 yılları arasında binlerce Mafioili tutuklandı. Tutuklanmak istemeyenlerin Amerika'ya kaçışı da o tarihlere rastlıyor.

Daha sonra Mussolini Mafya'ya karşı başlattığı savaştan pişmanlık duyup, onlarla işbirliği peşine düştü ama Amerika'nın İtalyanlara kapısı da açılmış oldu.

İtalyanlar Amerika'da kendi mahallelerini oluşturdular. Kendi kurallarına göre yaşamaya başladılar. Hatta asıl ünlerini Amerika'daki faaliyetlerinden dolayı elde ettiler. Popüler kültüre Amerikan filmleriyle ve New York'daki faailyetleriyle girdiler. 

Sicilya'dan yola çıkıp, İtalya'dan kaçan Mafya, New York'a yerleşti.

 

İTALYANLARIN 2. BÜYÜK AMERİKA ÇIKARTMASI FIAT'TAN GELDİ

İtalyanların ikinci en büyük Amerika çıkartması ise Fiat tarafından çok değil, bundan 5 yıl önce gerçekleşmeye başladı. 

5 yıl önceyi hatırlarsak…

2008 ile birlikte ABD'de başlayan büyük fırtına önce gayrimkenkulü ardından sanayi ve finans devlerini vurdu.

Kısa süre içinde Lehman Brothers gibi 150 yıllık kapitalist devlerin yokololuşuna tanık olduk.

Detroit üçlüsü GM, Ford ve Chrysler-Jeep için kötü günler başladı. Chrysler'in sahibi Daimler, zordaki ortağını yüzüstü bırakarak, kendini kurtarmayı tercih etti. Chrysler için tek liman Chapter 11 kaldı.

Markanın varlığını tehdit eden bu ortamdan çıkışında Amerikan hükümetinin çağrısına İtalyan Fiat'ın olumlu cevap vermesiyle marka yeniden toparlanmaya başladı. Amerikan pazarı açıldıkça markanın satışarı kendine geldi. 

Kendine gelen satışlar da Fiat'a can veriyor…

Giderek bu rolünü pekiştiriyor da…

İşte 2011 yılından bu yana Avrupa'da 55 bin adetin üzerinde satış rakamları elde eden Chrysler modelleri, bu adeti artıracak yeni model atağına da imza atıyor.

Sicilya yollarında Chrysler'ın Avrupa'da giderek artan satışları ve küçük İtalyan otomobillerine karşın, kar marjı daha yüksek, daha pahalı modellerinin geçit töreninin ilk mesajlarını aldık.

 

Yeni Grand Chrerokee için İtalya'da geliştirilen yeni 3.0 litrelik 250 beygir gücündeki dizel motor, BMW X5, Porsche Cayenne, Audi Q7 gibi sınıftaki rakiplerine karşı Fiat' ı var edebilecek bir koz. Büyük motor hacmine karşın 100 km'de ortalama 9 litrelik yakıt tüketimi ise bizim Sicilya yollarındaki kullanımızda gerçekleşti. Sicilya otoyolları izin verdiğinden dolayı tutumlu araç kullandığımızı iddia edemeyiz.

Aynı yaklaşımı Habertürk Gazetesi Otomotiv Editörü Hakan Özenen ile sohbetimizde de gözledim. Sevgili gazeteci arkadaşım Özenen, yakıt tüketimini daha da aşağıya çektiğini anlattı.

 

Yenilenin Grand Cherokee, artık bu segmentteki en rekabetçi modellerden biri olduğunu gösteriyor. Türkiye gibi yüksek vergi dilimli ülkelerde bile segmentinde başa güreşen bu model, Avrupa'da markanın yükselen değeri olacağının ipuçlarına sahip.

Daha çok Amerika'da satılması beklenen 6.4 lt V8 Hemi motorlu 468 beygirlik sporcu SRT versiyonunu saymazsak, Summit adı verilen yeni üst donanım seçeneğiyle sunulan 3.0 litrelik V6 turbo dizel motorla kombine yeni 8 ileri otomatik şanzıman, ünlü rakiplerini korkutacak kadar başarılı.

 

KÜÇÜK MOTORLU JEEP'LER GELİYOR

Fiat'ın bilançolarına artı olarak yansıyacak Jeep satışlarının artacağının bir başka işareti ise 2014 yılında devreye girecek 2.0 litre motorlu Cherokee ve yıl sonunda satışa çıkması planlanan 1.4 litre benzinli ve 1.6 litre dizel motorlu yeni B-SUV olacak.

Avrupa'da küçük motor hacimleriyle daha ekonomik fiyatlara kavuşacak Jeep modellerinin piyasaya çıkması, İtalyanların Amerika'ya götürdüklerinden sonra geri getirdikleri en önemli ticari başarılardan biri olacak.

 

SÜRÜŞ İZLENİMİ

THY ve Alitalia kombinasyonuyla aktarmalı ulaştığımız Sicilya'da iki gün boyunca hem asfalt hem de arazi koşullarında kullandığımız yeni Grand Cherokee, her iki ortamda da adını ve gücünü kanıtlayacak özellikler gösteriyor. 3.0 litrelik dizel motorun hissedilmediği iç mekanda tam anlamıyla lüks hakim. Deri döşemeler koltuklardan ibaret kalmamış. Artık kokpit de saran iç kısım tamamen el işçiliği dikişlerle desteklenen deri ve ahşap ortaklığına sahip.

Aracın sütunlarının ve tavanının siyah süet ile kaplanması da ağır bir hava vermiş içeriye.

Kokpitte biri 8.4, diğeri 7 inçlik iki adet LCD ekran 80'in üzerinde kumandaya erişimi sağlıyor. Bunlardan büyük 8 inç ekranlı orta konsol, dokunmatik özelliğiyle tüm kumandalara ulaşılabilen bir merkez görevi üstlenmiş. Klima kontrolünden müzikçalara, far ayarından telefon ayarlarına kadar pek çok özelliğe ulaşılabiliyor.

7 inçlik ekran ise sürücünün tam önündeki gösterge panilinde yer alıyor. Hız, navigasyon vs tüm detaylar bir de oradan izlenebiliyor. Yol bilgisayarı bilgileri için sürücünün yandaki büyük ekrana gözatmasına gerek kalmıyor.

 

 

ÖZEL HARİTA YAPTIRDI, 4 KEZ GÖZALTINA ALINDI

Bu araç için navigasyon da özel tutuldu. Chrysler, Türkiye'de haritalara getirilen kısıtlamalar nedeniyle özel bir prnoje geliştirir.

Navtürk ile birlikte tüm Türkiye'ye dolaşarak, dijital haritalar çıkarılır. Dijital harita ekibi bu nedenle Güney Doğu Anadolu'da 4 kez gözaltına alınır. Üzeri kameralarla donatılmış özel bir araçla o coğrafyada dolaşmak halen tehlike arzediyor. Gözaltı nedeni casusluk faaliyeti olmuş…

Sonunda tüm Türkiye'nin yenilenmiş bir dijital haritası oluşturulur.

Elde onca harita varken bunun yeni baştan oluşturulma nedeni, Harita Komutanlığının kriterlerini karşılayabilmek olmuştur. 

Bu nedenle Grand Cherokee'de tamamen yasal, güncel ve Harita Komutanlığı onaylı bir Türkiye haritası kullanılıyor.

MÜZİK SİSTEMİ DE ÖZEL

Yeni Grand Cherokee'de müzik sistemi de oldukça özel tutulmuş. Summit versiyonla 10 hoparlörlü Harman Kardon premium ses sistemi standart sunuluyor.

Sisteme direksiyon üzerindeki kumandalardan da olydukça pratik olarak ulaşılabiliyor.

Anahtarsız çalıştırma sistemi, direksiyondan vites değiştirme gibi artık kompakt araçlarda da yer alan konfor ekipmanları Grand Cherokee için de olmazsa olmazlar arasında. 

Ama direksiyondaki vites değiştirme kulakçıklarının üzerinde yer alan en cam suyu tuşlarının kullanımı çok hoş bir ayrıntı.

 

Türkiye'de temmuz ayında satışınha başlanacak yenilenmiş Grand Cherokee'nin fiyatları 106 bin 500 eurodan başlıyor. Ben en üst versiyonu SRT'yi istiyorum diyen 155 bin euroyu bulan faturayı öder.

Üst segmentte iyi bir araç sahibi olmak isteyen 300 kişinin alması hedefleyen bu efsane Amerikalı, güvenli, keyifli ama pahalı yolculuklar için ideal seçimlerden biri.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz