Amerikan başkanının aracı ilgi görmedi

Kuruluşu 1971 yılına dayanan ve o günden bu yana her yıl yüzlerce otomobilin el değiştirdiği ABD’nin Arizona eyaleti merkezli Barrett-Jackson Müzayede Evi’nce bu yılda birçok ünlü ve tarihi otomobil on milyonlarca dolara yeni sahiplerine kavuştu.

Gerçekleşen açık arttırmanın bu yılki yıldızı ise ünlü çizgi roman kahramanı Batman’in TV dizisinde kullandığı 1966 model Batmobile oldu. 1960'larda yayımlanan televizyon dizisinde kullanılan etrafı kırmızı çizgilerle çevrili siyah Batmobile, 4.2 milyon dolara alıcı buldu.

Barrett-Jackson’da gerçekleşen satışlar tabiki bununla sınırlı değildi. Batmobile kadar olmasa da eski Amerikan başkanı George W. Bush’un 2009 model F-150’si müzayedeki otomobiller arasında yerini aldı. Eski başkanın aracı, tüm geliri asker ailelerine yardım için kurulan dernek Fisher House’a gitmek şartıyla 300 bin dolara yeni sahibine kavuştu.

george-w-bush-f150

Müzayedenin en yaşlı otomobillerinden biri 1947 model Talbot-Lago T-26 Grand Sport’tu. 1998 yılında bir hurdalıktan alınıp yeniden toparlanan otomobilin şimdiki haline kavuşması altı yıl almış. 66 yaşındaki 4.5 litrelik altı silindirli motora sahip otomobile yeni alıcısı 2 milyon dolar ödedi.

Klasik konsept otomobillere her zaman özel bir ilginin olduğu açık arttırmada, 1956 model Chrysler Diablo konsept otomobil 1.375 milyon dolara alıcı buldu.

Gecede yalnızca tarihi otomobiller yer almadı. İlk üretim 2014 model Chevrolet Corvette Stingray de alıcı bekleyen otomobillerdendi. Detroit Otomobil Fuarı’ndaki gösteriminin ardında müzayede de yerini alan yeni nesil Corvette, geliri yaratıcı öğrenciler adına kurulan bir derneğe gitmesi koşuluyla 1.1 milyon dolara sahibine kavuştu.

2012 yılında Las Vegas’taki fuarda tanıtılan 2012 Chevrolet Camaro COPO Convertible da açık arttırmadaydı ancak çok fazla ilgi göremedi. Chevrolet’in 4 litrelik V8 motora sahip efsanevi otomobili yalnızca 400 bin dolar karşılığında alıcı bulabildi.

Akademi Ödüllü aktör ve ilk dönem sesli sinemanın en büyük yıldızı olan Clark Gable’ın 1955 model Mercedes 300SL otomobilinin daha yüksek fiyata satılması beklenirken; alıcısı otomobile 1.85 milyon dolar ödeyerek sahip oldu.

1986 model Porsche 959’un prototipine 440 bin dolardan yüksek bir teklif verilmedi. Müzayede yöneticisi 440 bin dolara tokmağı vurarak otomobili yeni sahibine kavuşturdu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz