Amerikalılar, yeni bir otomobil için fazladan 5.000 dolar vermeye hazır!

Avrupa'da-en-çok-satan-otomobiller-sıfır-otomobil-almak-isteyenler

ABD’de nisan ayı enflasyon rakamının yüksek gelmesi otomobil piyasasına da yansımaya başladı. Otomotiv üretimini tehdit en çip sorunu ile birleşen otomobil fiyatlarındaki artış, Amerikalıları da Türkler gibi davranmaya yönlendirdi. Cox Automotive, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki otomobil satın alacaklar üzerine yeni  bir araştırma yaptı. Araştırmaya göre, sıfır otomobil satın almak isteyenler, geçen sene Türkiye’de olduğu gibi fazla para ödemeye hazır.

BMW ve Mini elektrikli model takvimi

Sıfır otomobil almak isteyenler fazladan 5.000 dolar ödemeye razı!

Araçların elektronik beyninde kullanılan yarı iletken maddeler çip kıtlığının otomobil üretimini aksatması; otomobil fiyatlarına da yansıyor. Cox Automotive bunun tüketici tarafındaki yansımalarını ortaya çıkarmak için bir araştırma yaptı.

Nisan 2021 tarihli rapor, ABD’deki otomobil fiyatlarının, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4 daha yüksek olduğunu gösteriyor. Yapılan araştırmaya göre, tüketiciler daha yüksek fiyatlara maruz kalmamak için bugün 5000 dolar gibi bir rakamı fazladan para ödemeye razı. Araştırmada, 10 kişiden 4’ü, 42 bin dolarlık bir otomobil için 5 bin dolar fazla ödemeyi gözden çıkarmış durumda.

Otomobil fiyatlarındaki artış beklentisi devam ederken, tüketicilerin yüzde 37’si yeni bir otomobil almak için bekleyebileceğini belirtiyor. Yüzde 23’lük bir kesim ise ikinci el otomobillere yönelme ihtimalini gözden geçiriyor.

iSeeCars‘ın verilerine göre, ABD’de nisan ayı boyunca 1,5 milyonun biraz üzerinde otomobil satıldı.

ABD’de nisan ayı boyunca en hızlı satılan otomobilleri görmek için aşağıdaki galerimize tıklayabilirsiniz.

Nisan ayında en hızlı satan otomobiller

En hızlı satış, otomobilin bayiye gelişinden satılana kadar geçirdiği en kısa süre anlamına geliyor. ABD’de özelinde, toplamda 20 günün altında 16 model satılırken, tüm pazarın genel ortalaması 48,3 gün gibi oldukça uzun bir süre.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz