Alternatif yakıt pazarı büyüyecek

0

 

 

Alternatif yakıt pazarı büyüyecek 

Frost&Sullivan’ın "LPG ve CNG Ekipman Pazarı"araştırmasında alternatif yakıtla çalışan araç pazarının 2018’e kadar Avrupa’da 900 bin, K. Amerika’da ise  250 bin düzeyine ulaşacağı açıklandı. Analistler düşük maliyetli emisyon azaltma teknolojilerinin alternatif yakıt pazarına  ivme kazandıracağını belirterek trendin bu tip araçlara yöneleceğini belirtiyor.Araştırma, ilk aşamada dönüşümün K. Amerika'da filo sahiplerine uygun geleceğini, işletme maliyeti açısından % 50 tasarrufun yanı sıra emisyon bakımından % 25  iyileşme sağlanacağını ortaya koyuyor. Avrupa pazarı ise  yılda 300 bin araç satışı yapan İtalya ve Fransa'yla alternatif yakıtla çalışan araç sektöründe büyüme kaydediyor. Araştırmada, sıvılaştırılmış petrol gazının (LPG) önümüzdeki 4 yıl  boyunca önde olacağı belirtilirken, sıkıştırılmış doğal gaz (CNG) ağının geriden geleceğini öngörüyor.  

 

İstanbul Autoshow’a geri sayım başladı

İki yılda bir düzenlenen İstanbul Autoshow’un 14’üncüsü 2-11 Kasım 2012 tarihleri arasında bu yıl ilk kez TÜYAP’ta gerçekleşecek. İstanbul Autoshow’da 4 modelin dünya , 31 modelin de Türkiye prömiyeri yapılacak. 45 markanın 500’e yakın model sergileyeceği, sektörün güç gösterisi niteliğindeki fuar 1 Kasım’da ise medya ve VIP konuklara açılacak. Fuar, 12 salonda 50 bin metrekare alanda yapılacak.

 

 

Başkanlar  İstanbul’da 

Uluslararası Otomotiv Sanayicileri Birliği OICA’nın yıllık olağan genel kurul toplantısının Autoshow fuarıyla aynı tarihlere denk getirilmiş olması da uluslararası markaların üst düzey yöneticilerini İstanbul’a getirecek. 25 ülkeden 45 OICA temsilcisi, fuarın açılışına katılacak. OICA Başkanı Patrick Blain, Skoda Dünya Başkanı Prof. Dr Winfried Vahland, Chevrolet Avrupa Başkanı Susan Docherty, Peugeot Uluslararası Genel Müdürü Maxime PICAT  gibi isimlerin yanı sıra Volvo, Renault gibi markaların da üst düzey yöneticileri geliyor.  

 

Sektöre enerji katacak

Fuar boyunca birçok marka Autoshow’a özel indirim, takas ve düşük faiz kampanyası uygulayacak. Ayrıca Peugeot 301, Citroen C-Elysee yeni Audi A3, 7. nesil VW Golf gibi birçok yeni modelin satışı fuarla start alacak. Pazarla ilgili değerlendirme yapan Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı Mustafa Bayraktar ilk 9 ayda toplam araç satışlarının yüzde 12.2 düştüğünü belirterek, “1.6 lt altı otomobillerdeki ÖTV’nin % 40’a çıkarılmasının pazar üzerindeki olumsuz etkilerinin, ilk kez  gerçekleşecek yılbaşı model yılı geçişi ve yoğun yıl sonu kampanyaları nedeniyle 2012’de fazla hissedilmeyeceğini öngörüyorum. 2012 sonunda satışların ortalama 775 binlerde kapanacağını öngörüyoruz” dedi.

Hyundai Assan Genel Müdürü Ümit Karaarslan fuarın bu yıl  model yılı değişikliğine ve Avrupa’daki kriz süreçlerine denk geldiğini belirterek, “Kriz nedeniyle oluşan arz fazlası, yeni modele geçerken firmaların ellerinde değişik fiyatlı araçların olması ve satışların dönemsel hızı ile birlikte fuarın yapacağı katkı, pazarın artmasını sağlayacak” dedi.

 

Range Rover  hafifledi 

Autoshow’da görücüye çıkacak yeni Range Rover  artık tamamen alüminyum monokok gövde yapısına sahip ilk SUV. Eskisinden   420 kg daha hafif olan bu yeni model  yakıt tüketimini %22 azaltarak  ortalama 7,5 lt/100 km değerlerine erişiyor. 

 

Renault’da 2 dünya prömiyeri var

Renault, ilk kez Türkiye’de iki yeni modelinin dünya prömiyerini gerçekleştirecek.  Yeni Fluence ve Yeni Symbol İstanbul Auto Show’da Türkiye’den dünyaya tanıtılacak. Tanıtınlara  Renault Tasarım Direktörü Laurens Van den Acker  katılacak,

 

 

PSA’nın ikizleri fuarda

PSA Grubu’nun İspanya Vigo fabrikasında ürettiği Peugeot 301 ve Citroen C-Elysee modelleri İstanbul’da ilk kez görücüye çıkacak. B sedan sınıfındaki 2 modelin satışı da fuarla birlikte 29.9 bin TL’den başlayacak.

 

Dizel Honda geliyor

Honda, uzun bir süreden sonra ilk kez yeni bir dizelle pazara girecek. Fuarda 1.6 lt dizel motorlu Civic Hatchback’i gösterecek olan marka Avrupa için tasarlanan yeni CR-V’yi de görücüye çıkaracak.

 

Skoda “Citigo”yla geldi..

Skoda’nın tüm dünyada yükselişe geçen A(Mini)  segmentindeki ilk aracı  Citigo, 5 kapılı seçeneğiyle Türkiye’de satışa sunuldu. Markanın Türkiye’de satışa sunulan 6. modeli Citigo 26.6 bin TL’den başlayacak. 3.56 metre uzunluğa sahip araç 234 lt  bagaj hacmine sahip.  60 BG’lik 1.0 litre hacimli ve 3 silindirli benzinli motorla satılmaya başlanan Citigo 100 km’de 4.5 lt yakıt harcıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here