Almanya’nın yüzü sonunda güldü

 

 

Son 5 aydır durmaksızın satışların düştüğü Almanya otomotiv pazarının yüzü nisan ayında güldü. Ay boyunca 284 bin 444 adet otomobilin satıldığı pazarda ocak-nisan arasında da 954 bin 401 adet araç satışı gerçekleşti. Bu doğrultuda geçen yılın nisan ayına göre Almanya’da satışlar yüzde 4 yükseldi. Ancak ilk 4 aylık dönemde satışlarda yüzde 8.5 azalma görüldü.

Alman Otomotiv Endüstrisi Birliği Başkanı Matthias Wissmann konuyla ilgili yaptığı açıklamada, yılın ikinci yarısında satışların daha da artacağını öngördüklerini belirterek, “2013 sonunda Almanya otomotiv pazarında 3 milyon adet otomobilin satılacağını tahmin ediyoruz.” dedi.

Pazarın lider otomobil üreticileri yine Almanlar oldu. Volkswagen 63 bin 670 adetlik satışı ve yüzde 22.4’lük pazar payıyla nisan ayının açık ara birincisi olurken; bir diğer Alman üretici Mercedes 27 bin 262 adetlik satışla ve yüzde 9.6’lık pazar payıyla ikinci oldu. 26 bin 263 adetlik otomobil satışı ve yüzde 9.2 pazar payıyla Audi ise üçüncü sırada yerini aldı.

Alman otomotiv pazarının ilk 10'u ve detaylı satış adetleri ise şöyle;

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz