Almanya gülünce, Avrupa’nın yüzü gülmeye başlıyor

 

Avrupa’daki araç satışlarının son 19 aydır üzerinde dolaşan kara bulutlar sonunda dağılmaya başladı. İngiltere’deki yüksek talep ve Almanya’daki satışların toparlanması bu durumu tetikledi.

Nisan ayı kayıtlarına göre bölgede ay boyu toplam 1.08 milyon adet araç satıldı. Bu satışlarla Avrupa’da geçen yılın aynı dönemindeki 1.06 milyon adetlik satışın yüzde 2 üzerine çıkıldı.

Ancak ocak-nisan arasındaki dönemde Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin(ACEA), raporuna göre satışlarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 azalma görüldü. Tüm Avrupa ülkelerinde dört ay boyunca toplam 4.18 milyon adet araç satıldı.

Avrupa'da yeni otomobillere olan talep, ekonomik kriz ve artan işsizlik oranları nedeniyle geçen yıl son 17 yılın en düşük seviyesine inmişti.

Beşte üç

Nisan ayı Avrupa ülkelerinin satışlarına bakıldığında pazarlara önceki dönemlerden daha sıcak bir havanın hakim olduğu görülüyor. Son zamanlarda yalnızca İngiltere’nin yüksek satışlar kaydettiğini gördüğümüz beş Avrupa ülkesinde (İngiltere, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa) nisan ayında kazanan sayısı üçe çıktı.

İngiltere ve İspanya'daki sırasıyla yüzde 14.8’lik ve yüzde 10’luk güçlü artışlarla birlikte, bu ay Almanya'da da düşük giden son beş ayın ardından satışlar yüzde 4 oranında arttı.

Fransa'daki satışlarda yüzde 5,3 düşüş görülürken, İtalya’daki otomobil satışlarda politik belirsizliklerin de etkisiyle yüzde 10,8 oranında azalma gerçekleşti.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz