Alman otomotiv devleri için kriz planları

Benzinli ve dizel motorlardan elektrikli otomobillere geçiş birçok sanayi devi gibi Alman otomotiv yan sanayii devlerini de etkileyecek. Dünya çapında en büyük 5 otomotiv yan sanayi kuruluşundan 3’ü Almanya’da bulunuyor. Almanya ekonomisi için istihdam imkanı, ihracat ve teknoloji desteği açısından büyük katkı sahibi bu dev şirketler; elektrikli motorlar kadar Çin, Hindistan, Rusya, Brezilya, ABD gibi önemli pazarlarda yaşanan sıkıntılar, yapısal problemler nedeniyle de sıkıntılar yaşıyor. Almanya’da bulunan otomotiv yan sanayi şirketlerinin çok sayıda Türkiye’den göç eden çalışanı bulunuyor.

Şu sıralar personel azaltma, üretim merkezlerini başka yerlere taşıma ya da bazı fabrikaları tamamen kapatma gibi konular gündemde.

Bosch, Continental ve ZF’de son durum

dizel ve benzinli motorlara ait üretim hacmi azalacak

Stuttgart merkezli dünya çapında 410 binden fazla çalışanı bulunan Bosch‘un yöneticisi Volkmar Denner, kısa bir süre önce Süddeutsche Zeitung gazetesine verdiği röportajda konuyu özetlemiş ve gidişat hakkında mesajlar vermişti. “Bosch, dizel motorlardaki enjektör sistemi için motor başına 10 kişi çalıştırırken, benzinli motorlarda 3 kişi, elektrikli otomobillerde ise sadece 1 kişi ile bunu çözebiliyor. Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması işten çıkarmaları zorunlu kılıyor. Almanya’daki 50 bin personelden 15 bini sadece dizel motorlarla ilgili birimlerde görevli.

Hannover merkezli 245 bin çalışana sahip Continental de sektörün içinde bulunduğu olumsuz dönemden etkilenen kuruluşlardan biri. Continental Yönetim Kurulu Başkanı Elmar Degenhart, sektörün dramatik bir şekilde süratlenen; kökten ve yer yer yıkıcı bir değişim sürecinin içinde olduğunu dile getiriyor. Giderlerin azaltılması gerektiğini vurgulayan Degenhart; bunun için şu an şirket bünyesinde çalışanların kaçının işten çıkarılacağını, sendika ile görüştükten sonra karara bağlayacaklarını bildirdi. Degenhart, borsadaki değeri son dönemde gittikçe düşen Continental için, firmanın bazı birimlerinin satılmasının da gündemde olduğunu ifade etti.

Friedrichshafen merkezli şanzıman ve farklı otomobil parçaları üreten ZF ise; çok farklı alanlarda üretim yapmasına rağmen sektörün içinde bulunduğu durumdan etkilenen şirketler arasında. ZF yönetimi son olarak yıl sonu ciro beklentisini 37 milyar eurodan 36 milyar euroya çekti. 2019’un ilk yarısında elde edilen kâr, geçen senenin aynı dönemine kıyasla yarı yarıya azalmış durumda. Şirketin yöneticisi Wolf-Henning Scheider firma olarak beklentilerinin çok gerisinde kaldıklarını belirtti. Çin’deki üretim merkezlerinde personel sayısını azaltan şirket şu an için Almanya’da böyle bir yola başvurmayı düşünmüyor. Ancak esnek çalışma saatlerine geçmek ZF’nin değerlendirmeye aldığı seçeneklerden biri.

Almanya’da Mahle, Schaeffler, Brose ve Leoni gibi diğer otomotiv yan sanayi firmaları da benzer sıkıntılar yaşıyor. Bunlardan bazıları süreci, istihdamı azaltarak atlatmayı planlarken, Leoni örneğinde olduğu gibi bazıları için kapatılacağı söylentileri dolaşıyor.

Kaynak: DW Türkçe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz