Ali Bilaloğlu’ndan Muhafazakar Beklenti

2011 yılı sektörümüz ve şirketimiz açısından iyi geçtiğini söylemek mümkün. Doğuş Otomotiv olarak hedeflerimizi tutturduğumuz bir yıl oldu.

Bildiğiniz gibi Türkiye’de otomotiv pazarı, ekonominin lokomotif pazarlarından birisi ve hem üretim, hem ithalat hem de ihracat’ta başlıca kalemleri arasında yer alıyor.

Otomotiv pazarı ülkemizde 2011 yılına, özellikle ilk aylarda iyi bir başlangıç yaptı. 2010’un tüm zamanların rekoru olan 793 bin rekorunu kırması bekleniyordu.  

Her ne kadar yıl içinde artışta bir gerileme olsa da, biz rekor bir yıl olacağına inanıyoruz. Bu yılın başında koyduğumuz hedefler doğrultusunda 2011 yılını başarıyla tamamlayacağımızı öngörüyorum.

2012 öngörüleri daha muhafazakâr olur

2012 ile ilgili ekonomi alanında beklentiler, 2011’e göre daha muhafazakar yönlü olduğunu söylemek mümkün.

Başta hükümet olsun, birçok ekonomist ve kurumlar 2012’deki büyümenin 2011’e göre daha düşük olacağını öngörüyor.  

Euro bölgesindeki belirsizlikten, zengin ülkelerin borçları, Arap Baharı’na, hatta İngiltere, Yunanistan, ABD ve diğer Batı ülkelerindeki sosyal hareketler için kullanılan Avrupa Güzü ve daha birçok etken birleştiğinde, aslında bu beklentiler ekonominin yanında sosyolojinin, siyasetin hatta psikolojinin alanlarına giriyor.

Tüm bu etkenler göz önüne alındığında, kendi açımızdan 2012 ile ilgili ekonomi alanında beklentiler, 2011’e göre daha muhafazakâr yönlü olduğunu söylemek mümkün. Başta hükümet olsun, birçok ekonomist, kurum, bu yıla göre daha düşük bir büyüme rakamı öngörüyor. Aslında küresel ekonominin mevcut durumuna baktığımızda bu beklentinin oldukça gerçekçi olduğunu söyleyebiliriz.

Biz de Doğuş Otomotiv olarak 2012 planlarımızı ve hedeflerimizi tüm bu beklentileri göz önünde bulundurarak belirliyoruz. Otomotiv sektöründe 2012 yılında, bugünkü mevcut ekonomik göstergeler ışığında, 2011’e göre düşüşler yaşanması muhtemel.  

Binek araç pazarında yüzde 20’lik, hafif ticari araçlar pazarında da yüzde 30’luk bir daralma gerçekleşebilir.

Bu düşüşün ise özellikle kredi koşullarının daha da zorlaşacağından ve ekonomik belirsizlik nedeniyle özellikle ticari aracın hedef kitlesi olan KOBİ ve zanaatkârların tasarrufa daha yatkın durmasından olacağını tahmin ediyoruz.

ÖTV artışının etkisini henüz hissetmedik, zaten 2 bin motor ve üzeri araçlar, toplam araç satışlarında yüzde 10’luk bir kesimi oluşturuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz