Renault’nun yeni Genel Müdürü Çağdaş, Yeni Renault Megane için Algı ve imaj yönetimi yapacak

Otomobil yapmanın olduğu kadar satmanın da en az o kadar önemli olduğu bir dönem yaşanıyor. Belki de satmak daha önemli. Ya da satışı yapalamayan en gelişmiş bir ürün bile çöp olmaktan kurtulamaz.

Renault da 250 Türk mühendisin de katılımıyla 3 yılda geliştirdiği yeni Megane Sedan modelinin satışı için düğmeye bastı. Yeni Megane Sedan’ın Bursa Oyak Renault tesislerinde yapılan banttan inme töreninde ürün endüstriyelden ticariye teslim edilmişti.

Üretimin başındaki Oyak Renault Genel Müdürü Tunç Başeğmez, satışın başındaki Renault Mais Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aybar‘a sembolik anahtarı vererek, “Biz ürettik şimdi sıra izde. Satın ki hayırlı kazançlar elde edilsin” demişti.

Aybar’da ürünü aldı ve ilk lansman için yeni genel müdürü Berk Çağdaş‘a teslim etti.

Yeni Genel Müdür Berk Çağdaş'ın ilk lansmanı Megane Sedan oldu
Yeni Genel Müdür Berk Çağdaş’ın ilk lansmanı Megane Sedan oldu

Renault Mais’in başına henüz geçen yeni Genel Müdür Berk Çağdaş, ayağının tozuyla üçüncü kez basının karyısına çıktı bile. Önce İstanbul’da tanıtım toplantısı, ardından Paris Otomobil Fuarı ve geçen hafta da yeni Megane Sedan lansmanı. Zaten 18 yıla yakın süredir otomotiv sektörünün içinde.

Bodrum’da yapılan test sürüşü ve lansmanda bir araya geldiğimiz Berk Çağdaş, otomobil satma işinin 5 ana noktaya dayandığını söyledi.

Sıcak ve uzun yaz günlerinin karmaşasının yerine ağırlıklı olarak sükunetin hakim olduğu Bodrum yollarında yeni Megane Sedan’ı ilk kez deneyimledik.

Renault Megane Sedan ile Algı ve imaj yönetimi yapacak
Renault Megane Sedan ile Algı ve imaj yönetimi yapacak
Yeni Renault Megane için Algı ve imaj yönetimi yapacak

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, lansmanda 18 yıla yakın süredir otomotiv sektöründe görevler üstlendiğini, eski şirketindeki ve iş yaşamındaki deneyimi yeni şirketine aktaracağına dikkat çekti.
Çağdaş, otomotivde 5 ana noktanın önemli olduğuna dikkat çekti:

  • Tasarım
  • Algı
  • İmaj
  • Teknik-teknoloji
  • Fiyat

Berk Çağdaş, otomobildeki ana unsurları, tasarım, algı, imaj, teknik özellikler ve fiyatlar olarak sıraladı ve iddiasını da tam bu beşlinin odağına yerleştirdi:

Yeni Renault Megane Sedan kabini
Yeni Renault Megane Sedan kabini

“Bu beşlinin birinci, dördüncü ve beşinci maddeleri bizim pek fazla müdahale edebileceğimiz konular değil. Ama benim asıl hedefim Renault markası ile Algı ve İmaj yönetimi yapmak.

Tüketiciler teknik manada hemen hemen aynı ürünlere para öderken, aslen kararlarını algı ve imaja göre veriyorlar. Tercihlerini buna göre belirliyorlar. Tasarımı, teknik özellikleri iyi otomobili, algıladıkları biçimde ve yansıttığı imaj oranında satın alıyorlar.

Ben bunu Renault için algı ve imaj atağı konusundaki yatırımlarla güçlendireceğim. Yani yeni genel müdür yeni Renault Megane için algı ve imaj yönetimi yapacak .

Profesyonel hedefim hangi alan tüketici beklentilerine uygun gelişiyorsa, kaynakları oraya sevkedeceğim. Şunu söyledim; bayiler ve şebeke ile satış sonrası benim için çok önemlidir. Sahada olacağım.”

renault-megane_sedan-2017-800-41

Filoda ve perakendede lider olacak

Yeni Megane Sedan ile filo ve perakende sektöründe lider olmayı istediklerini, “OYAK şirketine her alanda olduğu gibi bu alanda da liderlik yakışacağını” dile getiren Çağdaş, “OYAK, Türkiye’nin en büyük kapasiteli ikinci kuruluşu. Tüm şirketleri de buna uygun zirvede konumlanmalı.

Renault olarak zaten zirvedeyiz. Bunu korumak ve geliştirmek istiyoruz. Yeni Megane Sedan ile Türkiye’nin en çok satan otomobili olmayı hedefliyoruz. Yeni otomobil bize gerek teknik özellikleri, gerek tasarımı, gerek konforu ve gerekse model seçenekleriyle bu imkanı verecek özelliklere sahip.”

Renault olarak yeni Megane Sedan ile Türkiye’nin en çok satan yeni otomobilini ortaya çıkardıklarına dikkat çeken Genel Müdür Berk Çağdaş, daha sonra şunları söyledi:

“Perakende ve filoda lider olmak hedefimiz. 62.600 TL’den başlayan ve 96.750 TL’ye kadar çıkan fiyatlara sahip olan yeni Megane Sedan bu konuda en önemli gücümüz.

C segmenti Türkiye’de binek otomobil pazarından yüzde 49,5 pay alıyor. Sedan kasa, segmentten yüzde 29 pay alıyor. C Sedan tek başına ise binek otomobil pazarında yüzde 59 paya sahip. Türkiye’de efsaneleşen Megane Sedan, yeniden Türkiye pazarında yerini alıyor.

Yenilenen göz alıcı tasarımının yanı sıra bir üst segmentten aldığı özellikleri ile rakipleri arasında öne çıkmaya hazırlanıyor. Yeni Megane Sedan Renault’nun Türkiye binek otomobil pazar liderliğine katkıda bulunacak.”

Yeni Renault Megane Sedan’ın üretimi, hedefleri, bugüne kadarki satış rakamları gibi detaylar için Yeni Megane Sedan için 3 ülkeyi solladık, dünyada tek üretici olduk haberimize göz atabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz