Alfa Romeo Giuila Veloce 2017 yola çıkıyor

Alfa Romeo Giuila Veloce şubatı bekliyor. Alfa Romeo markasının daha sportif ve özgün model versiyonlarını temsil eden ‘Veloce’ ismi, Giulia ile yeniden canlanıyor.

İlk olarak 1956 yılında Giulietta modelinde hayat bulan ‘Veloce’ aradan geçen 60 yılın ardından 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda günümüz tasarım dinamiklerine ayak uydurmuş bir şekilde otomobil severleri selamladı.

Alfa Romeo Giulia Veloce-6

Alfa Romeo Giulia’nın Veloce versiyonu 2017 yılının Şubat ayında Türkiye yollarında da boy göstermeye başlayacak.

Yeni Alfa Romeo Giulia Veloce’nin dış tasarımında özel tamponlar ve parlak siyah kapı giydirme gibi rafine tasarım özellikleri ile çift egzoz borulu ve isteğe bağlı 19 alaşımlı jantla birleşen özel arka difüzör gibi çeşitli sportif özellikler ön plana çıkıyor.

Alfa Romeo Giulia Veloce-4

Aynı sportif his, yeni siyah deri spor koltuklar, orijinal bir kavrayış sağlayan sportif bir direksiyon, gösterge paneli üzerindeki alüminyum gömme parçalar, kapı panelleri ve Xenon farlar ile daha da güçleniyor.

Bu özel iç ve dış tasarım, çift bölgeli hava kontrolü, Alfa DNA sistemi ve 8.4 inçlik bilgi-eğlence sisteminin yanında Bağımsız Acil Durum Frenine (AEB) sahip İleride Kaza Uyarıcısı (FCW) ve yaya tanıma gibi yeni ve etkin güvenlik sistemleri, Şeritten Çıkma Uyarıcısı (LDW) ve hız sınırlamalı hız kontrolü gibi donanımlarla birlikte standart olarak sunuluyor.

Alfa Romeo Giulia Veloce-1

Alfa Romeo Giulia Veloce’de 250 d/d’da 280 HP güç ve 2250 d/d’da maksimum 400 Nm tork üreten tamamen alüminyumdan yapılmış 4 silindirli 2 litrelik benzinli yeni bir motor görev alıyor.

Alfa Romeo Giulia Veloce’nin kaputu altında ayrıca 3500 d/d’da maksimum 210 HP güç ve 1750 d/d’da maksimum 470 Nm tork üreten yeni 2.2 litrelik dizel motor da görev yapıyor. Bu arada, her iki Giulia Veloce modelinin de 8 vitesli otomatik şanzımanla donatılmış olarak yollara çıkacağını hatırlatalım.

Alfa Romeo Giuila Veloce şubatı bekliyor

Alfa Romeo Giulia Veloce-5

Alfa Romeo Veloce’de Q4 teknolojisine sahip yeni dört tekerlekten çekiş sistemi de bulunuyor. Normal koşullarda Q4 sistemine sahip olan Giulia Veloce modeli, torkun yüzde 100’ünün arka akslara dağıtılması ile arkadan çekişli bir araç gibi çalışıyor.

Alfa Romeo Giulia Veloce-2

Tekerlek tutunma düzeni sınırına yaklaştığında ise sistem sürüş torkunun yüzde 60’ını ara şanzıman sayesinde gerçek zamanlı bir şekilde ön aksa transfer ediyor. Torkun yeniden dağılımında maksimum hız yanıtını sağlamak için de sistem, virajlarda çekiş ve yön stabilitesi açısından iki aks arasındaki yüksek mekanikten faydalanıyor.

 

Otomotivde Türkiye’ye yeni yatırım nasıl gelecek?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz