Alfa Romeo, 18 yıl önce çıktığı pazara geri dönüyor

Alfa Romeo 18 yıl sonra geri dönüyor

1950'de uzak kıtada başlayan macera, 1967'de Dustin Hoffman'ın The Graduate filmiyle ivme kazanmıştı. 1995 yılında ise o kadar az sattı ki, ülkeden çıkma kararı aldı. Şimdi 18 yıl sonra Alfa Romeo tekrar yeni kıtanın kapısına dayandı. 

Chrysler'i bünyesine kattıktan sonra Avrupa'da adeta ayakta kalmaya çalışan Fiat bünyesindeki İtalyan otomobil markası Alfa Romeo’nun, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hikayesi 50’li yıllara dayanıyor.

1950’lerde Amerika Birleşik Devletleri’nde satışa çıkan Alfa Romeo markasının bu ülkedeki dönüm noktası ise ünlü aktör Dustin Hoffman'ın 1967 yapımı ‘The Graduate’ filminde, Alfa Spider 1600 Duetto kullanması olarak kabul ediliyor.

60’lı yılların popüler markaları arasına giren Alfa Romeo, 1986 yılında bir başka İtalyan şirket Fiat’ın bünyesine katılıyor.

1995 yılına gelindiğinde ise Alfa Romeo satışlarının ABD’de önemli derece çöküş yaşadığı gerekçesiyle markanın ülkedeki satışına son veriliyor.

Geçtiğimiz Cuma Detroit’te Alfa Romeo ile ilgili açıklamalar yapan Fiat CEO’su Sergio Marchionne, “Alfa Romeo’yu, Amerika Birleşik Devletleri’nde yeniden yükselteceğiz” dedi. Daha önce de bu yönde niyetleri olduğu bilinen Marchionne, Alfa Romeo’nun 4C coupe spor otomobilinin bu yılın sonlarına doğru ABD’de satışa çıkacağının açıklamasını yaptı.

İtalya’da üretilecek olan arkadan çekişli spor otomobil 4C’nin üretimine mayıs ayında başlanacak ve yılda 2 bin 500 adet Alfa Romeo 4C üretilecek.

Marchionne’nin, Alfa Romeo’nun satışlarını arttırma planının, aslında Fiat’ın 2015 yılına kadar hazırladığı Avrupa’daki kayıplarını kurtarma hedefinin bir parçası olduğu biliniyor.

Hazal ORTA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz