Akerson, Opel için Başbakan ile görüşüyor

Opel krizine çözüm için Başbakan ile görüşme başlatıldı

Avrupa otomotiv sektöründe yaşanan krizin işten çıkarmalarla sosyal boyut kazanması, hükümetleri ve otomotiv devlerinin yöneticilerini biraraya getiriyor. Fransa'da PSA yönetimiyle buluşan başkanlar, çare arayışında.

Benzeri durumun yaşandığı Almanya'da da zarardaki Opel'in kurtuluşu için Merkel devreye girdi.

Opel'in bağlı bulunduğu dünya devi GM'in en tepe ismi Almanya'ya gelerek, markanın yeni rotasını açıkladı. Opel işçilerinin ve fabrikalarının kurtuluşunun Alman sanayiine ve istihdamına da katkısı bulunacağından Merkel ile de görüştü ve destek istedi.

11 NİSANDA BULUŞTULAR

General Motors CEO’su Dan Akerson ve Alman Başbakanı Angela Merkel 11 Nisan tarihinde, GM bünyesindeki Opel markasının son zamanlarda büyük kayıplar yaşamasını ve işçilerle olan sıkıntılarını görüşmek için bir toplantıda buluştu.

Toplantıda GM’in Avrupa’ya 2016 yılına kadar 4 milyar Euro’luk yatırım yapacağını açıklayan Akerson, bu yatırımlar içinde 23 adet Opel marka araç ve 13 adet motor üretimi bulunuyor dedi.

GM’in bu yatırımıyla ilgili toplantıdan sonra Merkel adına açıklama yapan sözcüsü Steffen Seibert, Başbakanın yatırımdan memnun olduğunu bildirdi.

GM, 2009 yılında Merkel hükümeti tarafından sunulan Opel’in Magna International birimini satma teklifini reddetmişti. Bundan bir yıl sonra ise Alman hükümeti GM’in faaliyetlerini yeniden düzenlemek için istediği yardım teklifini geri çevirmişti.

1999 yılından bu yana Opel yüzünden Avrupa’da 18 milyar dolar kaybeden GM, ayrıca Opel’in Almanya’nın Bochum kentinde bulunan fabrikasını kapatarak harcamaları azaltma kararı açıkladı.

Opel’in Almanya’daki satışları yılın ilk çeyreğinde yüzde 16, geçtiğimiz mart ayında ise yüzde 17’lik azalma gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz