‘Ağır’ savaşa 2 milyar euroyla hazırlandı

 

Ülkemizde “Volvo Group Trucks Türkiye” çatısı altında birleşen Renault ve Volvo kamyon firmaları yeni ürün ve hizmet stratejisiyle atağa kalkıyor. Renault Trucks’ın tüm kamyonlarını 2 milyar euro yatırımla yenileyen Volvo Group Trucks, Avrupa’daki krizin dağılmasıyla tüm ülkelerdeki pazar payında önemli artışlar planlıyor. 2014 başından itibaren de Türkiye’deki hizmet ağlarını birleştirecek olan Renault ve Volvo Kamyon satış sonrası noktalarını 25’in, toplam pazar paylarını ise % 12.5’in üzerine çıkaracak.  

Şimdi “servis” gözde

Renault Trucks’ın Lyon’da gerçekleştirdiği lansmanda açıklamalar yapan EMEA Volvo Group Trucks Türkiye’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Mete Büyükakıncı, “90’lı yıllarda müşteriler kendilerini yolda bırakmayacak araçlar ararlardı. Şimdi ise  özellikle Avrupa menşeili araçların üretim kalitesi birbirine yaklaştı ve  servis ön plana çıktı” dedi. Satışta ise “duygusal” pazarlamanın ön planda olduğunu kaydeden Büyükakıncı “Tamamen yenilenen Renault kamyon ürün gamı ve  2014’den itibaren birleşecek hizmet ağları her 2 markanın kullanıcılarına  kaliteli ve hızlı servis olanağını artıracak” diye konuştu.

Yeni yatırım geliyor 

Renault Trucks’ın 15 yıldır Türkiye’de olduğunu anımsatan Büyükakıncı, birleşmenin ardından her 2 markaya da hizmet verebilmek için biri Hadımköy’de,  ikisi Orhanlı’da olmak üzere 3 “Trucks Center” servis yatırımlarını son çeyrekte devreye alacaklarını söyledi. Bütünleşme sürecinde, Türkiye’nin tek başına büyük bir pazar olarak görüldüğünü belirten  Büyükakıncı şöyle devam etti:

“Türkiye’deki taşımacılığın  % 93’ü  karayollarıyla yapılıyor.  Yaklaşık 40 bin kamyon satışının yapıldığı ülkemiz  Avrupa’da Almanya ve Fransa’dan sonra en büyük 3. pazar konumuna yükselmeye aday durumunda. Son 10 yılda ekonomimizdeki büyüme nakliyat ihtiyacını artırdı.Başta İstanbul’daki olmak üzere yeni havaalanları ve 3. köprü gibi büyük projelerle birlikte inşaat sektörünün büyüyen hacmi, geleceğe  umutla bakmamızı sağlıyor. Yeni ürünlerimizle  bu yükselen pazardan daha fazla pay alacağız.”

Müşteri test pilotu oldu 

7 yıl süren geliştirme sürecinde dünya genelinden 50 müşterisini de test pilotu yapan Renault Truck, yeni seri için 300 test aracını 10 milyon km’lik  gerçek yol şartlarında denedi. Araçlar geliştirilirken temel hedef Euro 6 normlarındaki yeni motor ile minimum yakıt tüketimi  üzerine kuruldu. “7 Kız Kardeş” ( Mercedes-Benz, MAN, DAF, Iveco, Scania, Volvo  ve Renault Trucks) olarak anılan kamyon üreticilerinden ikisini bünyesinde bulunduran Volvo Grubu’nun cirosunun % 60’dan fazlası kamyon faaliyetlerinden  geliyor. 

Kamyonda beklentiler değişti

Son 10 yılda Türkiye’de kamyon kullanıcısının beklentilerinde önemli değişiklik yaşandı.90’larda sağlam ve kolayca elden çıkarılabilen kamyonlar tercih edilirken 2000’lerde  teknoloji ve dayanıklılık ön palana çıktı. Ayrıca  bakım maliyetleri ve yakıt tüketiminin de içinde bulunduğu kriterler sorgulanmaya başlandı. Servis ve destek hizmetleri öne çıkarken özellikle Türk pazarında müşteriler araçlarını hemen teslim alabildikleri markaları tercih ediyor. 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz