ABD’nin yeni gümrük kararı otomotiv ihracatını nasıl etkiler?

0

Bir yandan Cenevre Otomobil Fuarı basın ve vip günüyle başlarken, bir yandan da Türk otomotiv sanayinin başına yeni bir çorap örülüyor. Halen iki modelin ithal edildiği ABD, Türkiye’yi yeni bir kategoriye almayı planladığını açıkladı. Trump yönetimi tarafından mayıs ayına kadar kongreden geçirilmek istenen karar, Türkiye ve Hindistan’ı yakından ilgilendiriyor.

TÜRKİYE'DE ÜRETİLEN OTOMOBİLLER

USTR ne dedi?

Amerika Birleşik Devletleri’nin dış ticaretini organize eden ABD Ticaret Temsilciliği (USTR) Türkiye’yi “Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi” (GSP) programından çıkarmayı önereceğini açıkladı. Adı geçen program gelişmekte olan ülkelerin bazı ürünlerinin ABD’ye sıfır gümrükle ithaline izin veriyor.

[yuzo_related]

Türkiye’den ABD’ye giden araçlar

Türkiye’nin ABD’ye yıllık ihracatı 2018’de 11 milyar dolar olmuştu. Bunun 1.1 milyar doları otomotiv ihracatından elde edilmişti. Bu ihracatta başrol biri Bursa4da diğeri Sakarya’da üretilen iki araçta. Biri TOFAŞ tarafından üretilen Fiat Doblo (Ram Procity olarak ABD’ye gidiyor), diğeri de Toyota tarafından üretilen C-HR modeli ABD’ye ihraç ediliyor. Ayrıca bazı ağır ticari araç parçaları, belli miktarda Temsa otobüs de ABD’ye ihracat kapsamında.

Temsa otobüsleri Google çalışanlarını da taşıyor.

Şimdi merakla beklenen bir sonuç var: Mayıs ayına kadar ABD Kongresi bu kararı çıkaracak mı? Çıkarması halinde Türkiye otomotivi için fazla etkili olmayacak. Çünkü zaten iki modelin ABD performansında düşüş gözlendiği belirtiliyor.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncenizi aşağıda yer alan YORUM bölümüne yazabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here