ABD’de üretim yaparım deyince teklif yağdı

Dünyanın en büyük otobüs pazarlarından ABD’da dördüncü büyük haline gelen Adanalı Temsa, ABD planlarında şaşırtıcı tekliflerle karşılaşmaya başladı.

ABD’de büyüme hesapları yapan şirket, Georgia’daki üretim tesisi arayışlarının duyulması üzerine teklif bombardımanına uğradı.
10 civarında tesis teklifinin çok profesyonel sunumlarla kendilerine iletildiğini söyleyen Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, üretim düşüncelerine önelik ABD tekliflerini şöyle anlattı:

“Tekliflerin hepsi dikkat çekici. Tam zenci porn incelemelere giriymedik ama bazılarında planı-imarı-teşvikleri-altyapısı hazır arazi, bazılarında dışı ve altyapısı tamamlanmış, üretime yönelik düzenlemeleri yapılacak kapalı binalar, bazılarında ise anahtar teslim yarın üretime başlayacak tesisler gibi detaylar var. Ne istiyorsak onu verebilecekleri bir ortam izlenimi bıraktı.”

YANIT İÇİN 2-3 AY BEKLEYECEKLER

Teklifler için hemen karar almayacaklarını, 2-3 ay sonra teklifleri yakından görmek için ABD’ye gidebileceklerini ifade ederek, “ABD’de öncelikle bayi ve servis ağımızı genişletmek için distribütörümüzle arayış içindeyiz. Oradaki üç ayrı boyuttaki otobüslerimize iki ayrı ölçü daha ekleyeceğiz. Böylece oradaki üç dünya devinin ardından dördüncü büyük otobüsçü olarak ABD’de büyüme planlarımızı güçlendireceğiz. Önceliğimiz ABD’deki konumumuzu güçlendirmek, sağlamlaştırmak.”

AVRUPA’DAN UYARLAMA TEKLİFLERİ ALIYOR

Bu arada Adanalı şirketin yaptıkları Avrupalı otobüs üreticilerinin de dikkatini çekti. Avrupa’da önemli büyüklüğe sahip bazı üreticilerin ABD pazarı için Temsa’dan araçlarını ABD spektlerine uyarlama çalışmasının yürütmesini istediklerini söyleyen Çelik, “Avrupa’dan önemli otobüs üreticileri, kendi otobüslerini ABD spektlerine uydurmamız için tekliflerde bulunuyorlar. Biz esnek yapımız, çalışkan ar-ge bölümümüzle ABD ihtiyaçlarına yönelik hızlı çözümler ve konforlu araçlar sunabiliyoruz. ABD güvenlik donanımlarında çok üst düzey otobüslere sahip ama konfor ve teknolojileri sınıfta kalan araçlar bunlar. Biz yüksek güvenlik unsurlarının yanına kaliteli ve konforlu lüks otobüsler verebilmemizle yükseliyoruz.”

ÇİNLİLERLE ARAYIŞA DEVAM

Çinli elektrikli araç ve komponentleri geliştirme ve yeni pazarlara gitme konusunda görüşmelerin sürdüğünü söyleyen Çelik, “Bu konu da gündemimizde. Onların pil ve eletrikli motorlar alanında önemli başarı ve üçleri var. Biz onlara yeni alanlar açabiliriz. Henüz sonuçlanana bir durum yok ama bakıyoruz.” dedi.

Aselsan ile birlikte geliştirdikleri tamamı yerli elektrikli Avenue üretiminde ise artık sona geldiklerini söyleyen Çelik, 6 Nisan’da o otobüslerinin tanıtımını yapacaklarını açıkladı.


TEMSA otobüsü Miami’de…

ABD’de otobüs üretecek


Temsa, Çinlilerin radarında

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz