ABD hükümetinden Fiat Chrysler’e dizel davası

Dizel motorlu araçlarda patlayan emisyon skandalı Volkswagen ile baş gösterdi ancak diğer otomotiv şirketlerine de sıçradı. Amerika Birleşik Devletleri hükümeti de İtalyan otomobil üreticisi Fiat-Chrysler’e dizel motorlu araçlarında yanıltıcı yazılım kullanma suçuyla dava açtı. Detroit’teki ABD Bölge Mahkemesinde açılan ABD Adalet Bakanlığı davası, Fiat Chrysler’in üzerindeki baskıyı artıran bir prosedür adımı olarak değerlendiriliyor.

Daha önce Volkswagen AG’ye de benzer davalar açılmıştı ve bu davalar Volkswagen’e yaklaşık 25 milyar dolara mal olmuştu. Şimdi, Fiat-Chrysler’e de açılan bu davanın benzer anlaşmalarla sona erebileceği söyleniyor.

Bu arada, Volkswagen araçlarında kullandığı yanıltıcı yazılımı kabul ederken, Fiat-Chrysler kasıtlı bir aldatmayı tümüyle reddetti.

Şirket yaptığı açıklamada şikayetlerin gözden geçirildiğine dikkat çekti. Fiat-Chrysler, 2014-2016 model Jeep Grand Chrokee ve Ram 1500 modellerinde kullandığı emisyon kontrol teknolojilerini Amerika Birleşik Devletleri Çevre Koruma Ajansı (EPA) ile birlikte gözden geçiriyor. Şirket ayrıca ABD hükümetinin açtığı bu davayı hayal kırıklığı olarak değerlendirdi. Emisyon testlerini yanıltmak için yazılım kullandığını kesin bir dille reddeden Fiat-Chrysler, hakkında çıkan bu iddialara karşı kendini savunacak gibi görünüyor.

ABD hükümetinin şirkete açtığı davada şirketin söz konusu motorlarını tasarlayan V.M. Motori SpA’nın da adı geçiyor. Reuters’da yer alan bilgiye göre, Adalet Bakanlığı ve EPA, şirkete gelen emisyon ve motor içerikli İtalyanca e-postalara ve diğer belgelere de ulaşmış durumda. Bu dosyalarda VM Motori’nin de adının geçmesi, şirketi soruşturmaya dahil etti.

Bu arada, Fiat-Chrysler, 2010 yılında VM Motori’nin yüzde 50 hissesini satın almıştı. 2013’te ise VM Motori’nin geri kalan hisselerine sahip oldu.

Geçen ocak ayında Fiat-Chrysler’in Jeep Grand Cherokee ve Dodge Ram 1500’den oluşan 104 bin aracında yanıltıcı yazılım kullandığı iddia edilmişti. Fiat-Chrysler ise geçen günlerde yaptığı açıklamada, bu araçlar üzerindeki endişeyi ortadan kaldırmak için yazılımlarını güncellemeye planladıklarını söyledi. Fiat-Chrysler ayrıca 2017 model dizel otomobillerini gerekli yazılım güncellemelerini yaparak satabilmek adına izin almak için başvuruda bulunduğu duyurdu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz