Bir zamanlar mihraceler bu otomobile binerdi, şimdi Peugeot aldı

Ambassador ismi artık Fransız şirketin oldu

50 yıla yakın bir süre  Hindistan’ın en prestijli otomobili olarak hayatını 2014 yılına kadar sürdüren ikonik Ambassador, artık Fransız Peugeot’nun oldu. Bir zamanlar Hindistan Hükümetinin üyeleri dahil ülkenin en zenginlerinin de statü sembolü olarak kullandığı Ambassador, isim hakkını Fransız otomotiv şirketi Peugeot’ya 12 milyon dolara devretti.

Peugeot’nun bu ismi nasıl kullanmak istediği henüz belli değil. 

Zamanında İngiliz Morris Oxford otomobillerinin 3. jenerasyonu baz alınarak geliştirilmiş olan Ambassador, yaklaşık 30 yıl boyunca Hindistan’ın en çok satan otomobil modeli ünvanını hiç bir otomobile bırakmamıştı.

2008 global ekonomik krizinden sonra yönünü Avrupa pazarları ötesine çeviren Peugeot, Çinli yeni hissedarı ile bu büyük pazara uzanmıştı. Devasa Çin pazarı sayesinde eski günlerine dönmeye başlayan Peugeot, şimdi de Hindistan ile yeni bir büyük pazara el atmaya hazırlanıyor.

Aslında Fransız şirket, 1990’ların ortalarında serbest ekonomiye geçilmesinden sonra bu ülkeye gelen ilk yabancı otomobil üreticisi ünvanını elinde bulunduruyor.

1960’lardan 1980’lerin ortalarına kadar Hindistan’da bir statü göstergesi olan Ambassador, orada seri üretimi yapılan tek prestij otomobiliydi.

Ambassador ayrıca ülkedeki ilk dizel ve klimalı otomobillerden biriydi.

Mihracalerin otomobili artık Peugeot markasına ait.

“1980’lerin ortalarında yılda 20 bin adetlerde üretilen Ambassador’un satışı, 2013-2014’te 2.000’e kadar düşünce üretim sona erdirildi.

Araba kendine has kusurlarıyla da ünlüydü. El freni nadiren düzgün çalışıyordu. Ancak araba, gaz ve debriaj pedallarını ustaca dengeleyerek yokuşta arabanın kaymasını engelleyen bir sürücü kuşağı yarattı.

Göstergeleri sıra dışı şekilde konumlandırılan arabanın yumuşak frenleri, en zayıf noktalarından biriydi ve fiilen direksiyon kilidi yoktu.”

(BBC Türkçe)

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz