ABB geleceğin elektrikli araç emojisini arıyor!

Teknoloji şirketi ABB ve Green.TV, tarafından başlatılan EVmoji tasarım yarışması; dünyanın farklı ülkelerinden 6-16 yaş aralığındaki çocukların çalışmalarına ev sahipliği yaptı. Dünya Elektrikli Araç Günü’nde, 11 yaşındaki Lucía’nın Orta Avrupa’dan gönderdiği tasarım yarışmayı kazandı.

Lucia’nın birinci gelen tasarımı, resmi bir Elektrikli Araç emojisi geliştirilirken dikkate alınması talebiyle Unicode Konsorsiyumuna sunulacak.

Bugün yaklaşık 10 milyon olan dünya çapında kayıtlı Elektrikli Araç sayısının 2030 yılında 145 milyona çıkması tahmin edilirken; tasarım yarışması ile gelecek kuşak Elektrikli Araç sürücüleriyle etkileşim kurulması ve global bir Elektrikli Araç emojisi elde edilmesi hedeflendi.

EVmoji yarışmasının kazananı Lucía: “İlk arabamın bir elektrikli araba olmasını çok isterim; çünkü çevreyi önemsediklerini biliyorum. İlk Elektrikli Araç emojisinin yaratılmasına yardımcı olmak için bu yarışmaya katılmış olmaktan dolayı çok heyecanlıyım!

EVmoji tasarım yarışmasının jüri üyeleri arasında Green.TV Medya Kurucusu Ade Thomas, ABB E-mobilite Divizyonu Başkanı Frank Muehlon; IndyCar ve ABB Formula E sürücüsü Simona de Silvestro yer aldı.

Ade Thomas, “Jüri heyeti, dünyanın dört bir yanından gelen yüzlerce yaratıcı tasarım arasından Lucía’nın tasarımını seçti ve çocukları gerçek manada sürücü koltuğuna oturttu. Tasarımı, özel bir yetenek ve yaratıcılığı gözler önüne seriyordu ve küçük bir emoji boyutundayken bile adeta elektrikli araç diye bağırıyordu. Şimdi ABB ile birlikte, kazanan tasarımı değerlendirilmesi için Unicode Konsorsiyumuna sunacağız.” dedi.

Dünya EA Günü hakkında daha fazla bilgiye www.worldevday.org adresinden ulaşmak mümkün.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz