A ve B senaryomuz hazır

0

Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş, 2017’ye iyi başladıklarını, yenilenen Megane Sedan’ın rüzgarıyla ilk çeyrekte toplam pazar ile binek otomobilde liderliğe yükseldiklerini söyledi.

‘Çağdaş’ dedektif

Türkiye’de son 2 yılda otomobil satışları rekor kırarken, filonun payı büyümeye devam ediyor. 2016’da binek oto satışlarında filo pazarının payı yüzde 50 gibi rekor seviyeye çıktı. Şirketlere yapılan filo satışları özellikle başta yerli üreticiler olmak üzere büyük markaların önemli kozu konumunda. Markalar perakendeye göre daha düşük fiyata sahip filo satışlarıyla otomotiv pazarda yüksek volüm yapmaya çalışıyor. Ancak satışların içinde kar marjının düşük kaldığı filoların ağırlığının artması, sorunları beraberinde getirdiği ortaya çıktı.

Son dönemde şirketlerin başını en çok fiktif (normal fiyatına satılmış gösterilen bir malın el altından karaborsada daha yüksek fiyattan satılması) satışlar başını ağrıtmaya başladı.

Bir başka deyişle filo olarak faturalandırılan ancak internette veya galerilerde yüzde 10-15 düşük fiyata satılan araçlar, markaların canını yakar hale geldi.

Yaklaşık 6 ay önce Renault Mais’in Genel Müdürlük görevine gelen Berk Çağdaş’ın ilk operasyonlarından biri de spot piyasa oldu. Çağdaş, filoya giden satışların perakendede satıldığını tespit ettiklerini, olaya müdahale ederek hem bayileri hem de tüketicileri koruduklarını söyledi. Berk Çağdaş, dedektif titizliğindeki operasyonunu şöyle anlattı: “Benimle birlikte Renault tamamen Türkiye’de ürettiği en modern otomobillerinden birini yollara çıkardı. Yeni Megane Sedan gerçekten çok güzel bir otomobil. Aracımızı yollara çıkardık ve bir de baktık ki bir süre sonra bazı bayilerimizin yakınlarındaki galerilerde, sahibinden.com gibi internet sitelerinde sıfır kilometre Megane Sedan yüzde 10-15 daha düşük fiyatla satılıyor. Bu galerilere müfettişlerimizi gönderdim. Araçların şasi numaralarından hangi bayilerimizden aktarıldığını tespit ettik. Bayileri çağırdık, uyardık. Satılan Megane Sedan’ları geri almalarını söyledik, geri aldırdık.”

Bu operasyon sonrası bu işin içinde olup olmayan tüm bayilere ortaya çıkan adaletsizliği anlattığını söyleyen Berk Çağdaş, “Bir daha bu yönteme giren olursa bayiliğine son vereceğimizi söyledim. Şimdi bu işlemin önünü aldım. Fiktif satışlar şirketin lehine değil. En önemli kaynağımız olan perakende satışlara darbe vuruyoruz. Bayilerimiz arasında eşitsizlikler baş gösteriyor. İkinci el fiyatlandırmasında ortaya çıkacak durumu düşünebiliyor musunuz? Artık Renault olarak bu tür fiktif satışlara geçit vermiyoruz.”

İlk EDC şanzımanlı Dacia, Duster oldu. Daha önce yarı otomatik şanzımanlı DAcia Sandero satışa çıkmıştı.

Renault’nun 2017 hedefi 18. defa liderlik

Çağdaş, binek otomobilde Renault’nun 2017’yi 18’inci kez lider bitireceğini belirterek, “Pazarı bu yıl 870 bin adet olarak öngörüyoruz. Hedefimiz Renault ve Dacia markalarımızla toplamda 160 bin adetlik satışa ulaşmak. Satışların 115 bin adedinin Renault, 45 bin adedinin Dacia olmasını bekliyoruz” dedi. Otomotiv pazarının her sektörde olduğu gibi referandum sürecine odaklandığını ve tüketicilerin bekleme sürecinde olduğunu ifade eden Çağdaş, Renault’nun önümüzdeki döneme ilişkin stratejilerini şöyle aktardı: “Bizim A, B planlarımız mevcut. Her senaryoya, pazarın gidişatına göre hazırız. Esnek araç temin etme modeline geçtik. elimizde fazla stok bulundurmak istemiyoruz. Oyak Renault fabrikamız ile konuştuk yeni planlamamız için. Bu sistemde 15 bin artıya veya eksiye geçebiliriz. Örneğin 175 binlik satışa rahatlıkla çıkarken, 145 bine de inebiliriz. Nisan ve Mayıs aylarının da otomotivde zayıf geçmesini bekliyoruz.”

 

 

Honda Türkiye için Avrupa Başkanı 100 binlik üretimi hedeflediklerini söyledi.

Honda Avrupa Başkanı 100 bin sözü verdi

123 milyon TL’lik yatırımla Şekerpınar fabrikasında hayata geçirdiği yeni Civic Sedan‘la atağa kalkan Honda Türkiye, üretimde 20’nci yılını törenle kutladı. Honda Türkiye, 20’nci yaşında 300 bininci aracı bantlardan indirdi. Şirket yeni Civic Sedan’la Honda Avrupa’nın gözbebeği haline gelirken, kapasitenin 50 bin adetten 100 bine yükselmesi için çalışmalara başlandı.

Honda Türkiye’nin 20’nci yıla özel kutlamaları için ülkemize gelen Honda Motor Avrupa Başkanı Katsushi Inoue, sergilenen performanstan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, 100 binlik üretimin sinyalini verdi. Inoue, şunları söyledi:
“Şekerpınar’da üretilen yeni Civic sayesinde Şubat’ta C sedan segmentinde pazar payımız yüzde 15’e ulaştı ve model sıralamasında üçüncü olduk.

Honda Türkiye, Avrupa genelinde de son derece başarılı bir performans sergiliyor. Honda Türkiye geçen yıl Aralık ayında İngiltere ve Almanya’yı geçerek satılan araç adedinde birinci sıraya yerleşmişti. Şu anda Honda Türkiye, Avrupa’nın parlayan yıldızı haline geldi. Bu yıl için de büyük bir beklenti yaratmış durumda. Türkiye’deki operasyonlarımızı iyileştirme yönünde birlikte tüm gücümüzle çalışarak gelecekte üretim adetlerimizi yıllık 100 bin adede kadar artırabileceğimize inanıyorum. Bu konuda Honda Türkiye’ye ve Türkiye’nin dinamiklerine güveniyorum.”Törende konuşan Honda Türkiye’nin yeni Başkanı Takuya Tsumura da “Ekim 1997 yılında 6’ncı nesil Civic Sedan ile üretime başlayan tesisimiz bugün gelinen noktada 10. nesil Civic Sedan’ı üretiyor. Yani beş nesildir Civic Sedan üretiyoruz. 2002’de yaptığımız atılımla ihracata başladık. Bugün birçok ülkeye araç ihraç ediyoruz. Bu tören benim için hoşgeldin hediyesi gibi oldu. Onur duydum. Aynı coşku ve heyecanla yeni başarılara doğru emin adımlarla koşacağımıza yürekten inanıyorum” dedi.

 

Hyundai Assan’dan 2017 yılında da tam faz üretim. Hedef 230 bin adet…

Hyundai’nin gözü yeni pazarlarda

Türkiye’de 1997 yılından bu yana üretim gerçekleştiren Hyundai Assan‘ın İzmit fabrikası, bu yıl 20’nci yılını kutluyor. Toplamda 230 bin adetlik 2017 üretim hedefi bulunan fabrika, ilk çeyrekte 25 bin 550 adet i10 üretti.

i20 üretimi de 30 bin 450 adet olarak gerçekleşti. 43 ülkeye araç gönderen Hyundai Assan’ın ilk çeyrekteki toplam ihracatı 51 bin 392 adet oldu. Bu rakamın 25 bin 64 adedi i10 modeline, 26 bin 328 adedi i20’ye ait.

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, “Hyundai olarak 2017’de üretim ve ihracatta en yüksek adetlere ulaşarak başarılarımızı tazelemek istiyoruz. Bu rakamları sürekli olarak artırmak için çalışmalarımız sürüyor. 2017’de yeni pazarlar üzerinde durmaya devam edeceğiz ve genişlemeyi sadece Avrupa ile sınırlı tutmayacağız” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here