Mercedes-benz-hafif-ticari-görseli-

Dünyanın en pahalı 10 otomobili – Son liste

1Her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Dünyanın en pahalı 10 otomobili her yıl yeniden sıralanıyor. Aslında çok değişiklik olmaz ama araya bazı yeni modeller girerken, bazıları yuvarlanıveriyor.

13 otomobilin 2019 EuroNCAP test sonuçları

1Avrupa’nın bağımsız test kuruluşu EuroNCAP son testleri açıkladı. Bununla beraber kuruluş Şubat Nisan ve Mayıs’ta biri tekrar olmak üzere toplam 12 modelin 13 testini tamamladı. Peki hangi model hangi konuda kaç puan aldı, 5 yıldıza ulaşan model sayısı kaç oldu? İlk sırada elektrikli bir otomobil var.

Türkiye ve AB: Nüfus, milli gelir, ekonomi, otomobil denklemi

1Dünyanın en büyük ekonomisi 2019 yılı itibariyle halen Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Dev ekonomisi, kişi başına 60 bin doları bulan gayrisafi milli hasılası ile halen zirvede. Çin ve Japonya peşinde. Almanya, İngiltere, Fransa altta sıralanıyor. Ekonomi otomobil ayrılmaz ikili

KAYNAK: ACEA

230 milyon Euro: 3 modelinde yenilik yılını başlattı !

Türkiye otomotiv endüstrisinin 2017 yılı ihracat şampiyonu Ford Otosan, 2017 sonuçlarını ve 2018 beklentilerini açıkladı. KAP’a bildirilen açıklamaya göre şirket 2018 yılında 210-230 milyon euro arasında yatırım planlıyor. Yaklaşık 1 milyar TL tutarındaki yatırım, maddi duran varlıklar kapsamında dağılacak. Yatırımın ana kısmının bu yıl tüm modellerinin tamamen yenilenmesine gideceğini söyleyebiliriz. Ford Otosan bu yıl Transit, Custom ve Courier modellerini tamamen yeniliyor. Yeni yatırımların ilk örnekleri 2.0 lt yeni nesil dizel motorla yollara çıkmaya başladı.

Ford Transit Avrupa’nın en çok satan ticari aracı. Şimdi daha düşük emisyon oranıyla yeni kurallara daha duyarlı hale geldi.

Ford Otosan, 2018 yılıda toplam otomotiv pazarını 950 bin ile 1 milyon adet arasında gördüğünü, bunun içinde şirket satışlarının 110-120 bin adetlerde seyredeceğini öngörüyor.

Türkiye’deki üç araç ve bir motor fabrikasında 370-380 bin adet araç üretimi planlayan şirket, bu rakamı 295-305 bn adetini ihraç edecek.

Toplam satışları yani hem ihracat hem iç pazar satışlarını ise 405-425 bin adet arasında öngörüyor.

2017 yılı 12 aylık döneminde 1.5 milyar TL’Ye yakın kâr açıklayan şirket, 2018 yılı maddi duran varlıklara yatırım tutarını da 210-230 milyon euro olarak bildirdi.

Şirketin 2017 yılı satış gelirleri yüzde 39 artarken, satıların toplam maliyeti de yüzde 40 yükselmiş durumda. Esas faaliyet kârını yüzde 54 gibi önemli bir oranda artıran şirket yönetimi, brüt kârlılığını yüzde 26 yükseltti. Satışlarında ithal araçların payı yüzde 33’de kalan Ford Otosan, cari fazla veren yerli üreticiler arasında yerini korudu.

2017 yılı yurt içi satış gelirleri 7 milyar 511 milyon TL’Ye ulaştı.

Ford Otosan 2017 yılı ihracatı 2016 yılına göre yüzde 45 artarak, 17 milyar 830 milyon TL’ye ulaştı. 297 bin adetin bira üzerinde araç ihraç etti.

Şirketin 2017 yılı toplam satış gelirleri 25 milyon 341 bin TL’yi buldu.

Yenilenen Ford T. Custom. 2.0 lt motorla sahneye çıktı

Ford Otosan’ın 2017 performansı:

2017 yılı sonu itibariyle markanın yurt içi satışları 115.462 adet oldu. 2016 yılı hemen hemen aynı seviyede gerçekleşen bu rakamın 33.543 adetini binek araçlar oluştururken, ticari araçların

 • 35.549 adeti Transit Courier
 • 1.747 adeti Transit Connect
 • 29.080 adet Transit
 • 7.642 adet Transit Custom
 • 2.711 adet Ranger 
 • 5.190 adeti kamyon oldu.

İhracatta başrol Transit Custom’da

Ford Otosan 2017 yılında 297 bin 396 adet ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin en büyük otomotiv ihracatçısı olmaya devam etti.

Bu ihracatın içinde

 1. Transit Custom 157.502 adet
 2. Transit 100.181 adet
 3. Transit Courier 37.864 adet
 4. Cargo 1.309 adet

oldu.

Bu rakamlarla Ford Otosan 2017 yılı ihracatını, 2016 yılına göre yüzde 16 artırdı. Artışta en büyük pay nitelik olarak Cargo kamyonda gerçekleşti. (Yüzde 49)

 

 

 

Dünya bu otomobillere biniyor

1Dünya genelinde 2017 yılının bilançosu da ortaya çıkıyor… Ülkeler bazında bakıldığında genel olarak satışlar artış trendini sürdürdü. İşte otomotivin en büyük pazarlarında 2017 yılı satışlarıyla ve en fazla satılan marka ve modeller: 

TÜVTÜRK’ten önemli uyarı: Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalktı

TÜVTÜRK’TEN ARAÇ SAHİPLERİNE YENİ DÜZENLEME İLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI:

Araç Muayene Raporu’nu her zaman aracınızda bulundurun!

TÜVTÜRK, araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, Trafik Tescil Şube Müdürlüklerince tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamadan kalktı.

Bu belgenin artık verilmeyecek olması nedeniyle, araç muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri artık sadece TÜVTÜRK tarafından, muayene işlemi sonrasında verilen Araç Muayene Raporu’nda yer alacak.

TÜVTÜRK, 1 Temmuz’dan itibaren muayenesini yaptıran araç sahiplerine, araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurma konusunda uyardı.

TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, “TÜVTÜRK Araç Muayene Raporu’nun yanınızda bulunması, yetkili makamlar tarafından yapılan yol denetimlerinde, araç muayene geçerlilik sorgulaması esnasında hem sizlere, hem de yetkililere kolaylık sağlayacaktır” denildi.

Soru yağmuruna TÜVTÜRK cevapları

Yeni düzenleme ile ilgili 7 soru

1- Motorlu Araç Trafik Belgesi ne anlama geliyor? Ruhsat nedir?

Eski adıyla Ruhsat olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşur: “Araç Tescil Belgesi” ve “Motorlu Araç Trafik Belgesi”.

Ruhsat’ın içindeki bu belgelerden biri olan “Motorlu Araç Trafik Belgesi” artık kullanılmayacak, “Araç Tescil Belgesinin” ise kullanımına devam edilecektir.

2- Motorlu Araç Trafik Belgem var ama daha önce hiç muayeneye gelmedim. Artık bu belgeye ihtiyacım kalmadı mı?

İlk muayene süresini henüz doldurmamış ve TÜVTÜRK’te henüz bir muayene kaydı bulunmayan araçların sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni muayenelerini yaptırana kadar saklamalarını tavsiye ediyoruz.

Araçların kilometre sicili TÜVTÜRK’ün elinde

3- İkinci el bir araç satın alacağım. Eski araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni talep etmeme gerek kalmadı mı?

Yeni aldığınız ikinci el aracın muayene geçerlilik süresini öğrenmeniz ve takip edebilmeniz amacıyla aracın eski sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni istemenizi tavsiye ediyoruz.

4- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı muayeneye götüreceğim. Ne yapmam gerekiyor?

Farklı bir şey yapmanıza gerek yok. Muayene sonrasında, yeni muayene geçerlilik süresi artık Motorlu Araç Trafik Belgesi’ne işlenmeyecek. Bunun yerine, size TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene raporunda muayene geçerlilik süreniz yer alacak. Bu nedenle bu raporu artık aracınızda bulundurmanız gerekecek.

5- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı yeni muayene ettirdim. Ne yapmam gerekiyor?

Muayene raporunuzun aracınızda yer alması yeterlidir.

Araç muayenesinde jant sorunu

6- 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni bir araç satın aldım veya ruhsatımı yeniledim. Motorlu Araç Trafik Belgem bulunmuyor. Aracımı nasıl muayene ettireceğim ve aracımın son muayene geçerlilik tarihini nereden öğreneceğim?

Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde “Diğer Bilgiler” alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.

10- Muayene Raporumu kaybettim ne yapacağım?

Her zaman olduğu gibi herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonun’ndan muayene raporunuzu alabilirsiniz.

Trafik polisi hangi cam filmlerini sever, hangilerini çizer

Fiat Egea Cross 1.6 dizel sürüş izlenimi

Fiat-Egea-Cross-1.6-dizel-genel-görünüm

Türkiye’de 2021 yılı sonu itibariyle üretimine başladığı makyajlı Egea ailesinin en önemli üyelerinden biri tamamen yeni Cross versiyon oldu. İlk yılında en çok satan ikinci SUV olan Egea Cross, bu kez test konuğumuz oldu. Fiat Egea Cross 1.6 dizel sürüş izlenimi huzurunuzda.

Fiat Egea Cross 1.6 dizel sürüş izlenimi
Yeni Fiat Egea Cross ile geçtiğimiz yıl kasım ayında ilk kez buluşmuştuk.

Bölüm 2: Merakla beklenen 2022 otomobil modelleri!

Geçtiğimiz günlerde küresel ölçekte merakla beklenen 2022 otomobil modelleri ile karşınıza çıkmıştık. Bu sefer sizleri Türkiye pazarını da daha yakından ilgilendiren yeni model listesiyle buluşturuyoruz.

Model hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz model ismine tıklamanız yeterli olacaktır.

Bir anda yanmaya başlayan elektrikli Bolt için GM ile LG yeni nesil pil üretecek

Bir anda patlayarak, alevler içinde kalana kadar ekonomik elektrikli otomobil olarak dikkat çeken Chevrolet Bolt; on dönemdeki kötü imajını tersine çevirmeye çalışıyor. Elektrikli araç dünyasının ilk büyük fiyaskosuyla karşılaşan General Motors (GM) çatısı altındaki Chevrolet, Bolt EV modelinin pil üretimine yeniden başladı.

2017 yılından bu yana yaklaşık 80 bin adet üretilen Bolt EV’nin Ağustos ayında yaşadığı; pil kaynaklı yangın riski nedeniyle yapılan geri çağırma; GM’e 1 milyar dolara patladı. Aynı zamanda, çok sayıda uyarı yayınlandı ve pil paketlerinin imalatı da durduruldu.

1 aylık süreç sonrasında; LG pil hücresi ve paketlenmiş modül üretimi; yeniden başladı. Artık üretim süreci güncellendi ve yangın güvenliğinin teşhisini de içeren yepyeni bir yazılımla ilerleniyor.

Elektrikli-araçlarda-geri-çağırma-Bold ile-devam ediyor-

Michigan’daki LG pil fabrikaları yeni nesil pil üretimine başladı. Yeni yedek pil modüllerinin Ekim ayının ortasından itibaren bayilere gönderilmeye başlanacağı belirtiliyor.

LG ve GM, anormalliklerin daha büyük bir sorun haline gelmeden önce tespit edilmesini sağlayacak teşhis yazılımını da sisteme dahil etti. Yeni piller 8 yıl/100.000 mil sınırlı garanti ile gelecek ve Bolt EV sahipleri iki ay içinde bir yazılım güncellemesi alacak.

GM Global Ürün Geliştirme, Satın Alma ve Tedarik Zinciri Başkan Yardımcısı Doug Parks; “Bu geri çağırmaya yönelik çözümler geliştirmek için çalışırken sahiplerin ve bayilerin sabrı için minnettarız. Pil modülü üretimine devam etmek ilk adım ve ek pil kaynağı elde etmek için LG ile sıkı bir şekilde çalışmaya devam edeceğiz. Yeni bir gelişmiş teşhis yazılımının müşterilerimize daha fazla kolaylık sağlayacağı konusunda iyimseriz” dedi.

Makyajlı Skoda Scala 2022 kameralardan kaçamadı!

makyajlı skoda scala 2022

2020 yılında Türkiye yollarına adım atan Skoda Scala, güncelleme alarak yeniden piyasaya çıkmaya hazırlanıyor. Casus kameralardan kaçamayan makyajlı Skoda Scala 2022, alplerde römork çekilirken görüntülendi.

Radyo Gedik Otoajanda: Tufan Akdeniz ile Mercedes Citan

23 Eylül 2021 Perşembe günü Radyo Gedik Otoajanda programındaki konuğumuz Mercedes-Benz HTA İcra Kurulu Üyesi Tufan Akdeniz oldu. Tufan Akdeniz ile Mercedes Citan 2022, elektrikli Mercedes ticari araçlar, çip krizinin etkisi, araç bekleme sıraları ve Dayımlar Grubu’nu konuştuk.

Akdeniz’in aktif katılımıyla devam eden programın sonunda da Dayımlar Grubu müziğine yer verdik.

Dayımlar Grubu, Mercedes Benz Türk bünyesindeki çalışanlardan oluşan müzik grubu olarak pandemi öncesinde aktifti. Hedef yeniden aktif günlere gelebilmek.

Akdeniz, 26 Eylül günü Mercedes Almanya ile yapacakları görüşmede bir çok konunun netleşeceğini de anlattı.

İşte programın soundcloud üzerinden dinleyebileceğiniz podcast versiyon:

 

 

 

Formula 1 Rusya GP 2021: Hamilton yağmuru da geçerek 100. zaferine uzandı!

formula 1 rusya gp 2021

Formula 1 Türkiye ayağına bir adım kala pistlerde şampiyonluk yarışı tam gaz devam ediyor. 2021 sezonunun 15. yarışı Formula 1 Rusya GP galibi Lewis Hamilton, kariyerinin 100. zaferine ulaştı.

Yarışa dördüncü sıradan başlayan Mercedes pilotu Lewis Hamilton; yarışı uzun bir süre domine eden McLaren Pilotu Lando Norris’in son turlarda başlayan yağmur sırasında aldığı hatalı kararı iyi değerlendirerek 1.liğe yerleşti. Lando Norris ise lider sürdürdüğü yarışı 7. olarak tamamladı.

Max Verstappen, motor değişikliği nedeniyle en geriden başladığı yarışta, iyi bir ilk bölüm geçirdi. Ancak son bölümde yağan yağmurda pite giren Max Verstappen, damalı bayrağı ikinci sırada gördü.

Yarışın başında liderliğe yükselen Sainz, damalı bayrağı üçüncü sırada görerek bu yılki üçüncü podyumunu kazandı.

Lando Norris’in yarışı kaybettiği an

Formula 1 Rusya GP 2021 sonuçları;

 1. Lewis Hamilton / Mercedes AMG Petronas
 2. Max Verstappen / RedBull Racing
 3. Carlos Sainz / Ferrari
 4. Daniel Ricciardo / McLaren
 5. Valtteri Bottas / Mercedes AMG Petronas
 6. Fernando Alonso / Alpine
 7. Lando Norris / McLaren
 8. Kimi Raikkonen / Alfa Romeo Racing
 9. Sergio Perez / RedBull Racing
 10. George Russell / Williams
 11. Lance Stroll / Aston Martin
 12. Sebastian Vettel / Aston Martin
 13. Pierre Gasly / Alpha Tauri
 14. Esteban Ocon / Alpine
 15. Charles Leclerc / Ferrari
 16. Antonio Giovinazzi / Alfa Romeo Racing
 17. Yuki Tsunoda / Alpha Tauri
 18. Nikita Mazepin / HAAS 

  Diskalifiye;

  Mick Schumacher / HAAS
  Nicholas Latifi / Williams

Mercedes araç teslimatları 1 yıldan fazla sürebilir

mercedes araç

Küresel çip krizi, otomotiv endüstrisi için tüm üreticileri etkileyen büyük bir sorun olmaya devam ediyor. Yılın başında ortaya çıkan kıtlıkla karşılaşan üreticilerden biri olan Mercedes Benz, araç teslimatları konusunda endişeli.

Reuters’de yer alan habere göre Daimler CEO’su Ola Kallenius, Frankfurter Allgemeine Zeitung’a verdiği demeçte; markanın bazı müşterilerinin yeni arabalarını almak için bir yıldan fazla beklemek zorunda kalacağını belirtti.

Daimler CEO’su Ola Kallenius

Ola Kallenius; “Mercedes Benz otomobillerine olan talep çok büyük, ancak aynı zamanda ne yazık ki üretimde ciddi kısıtlamalar var. Bazı modeller için bekleme süresi istediğimizden daha uzun ve bir yılı geçebilir” dedi.

Daimler’in başkanı, çip sıkıntısı sorununun 2023’ten önce çözülmeyeceği yönündeki tahminini yineleyerek; 2022’nin ikinci yarısında üreticiler üzerindeki baskının azalacağını söyledi.


Yeni BMW M5 CS Borusan Oto Diyarbakır açılışında sahnede!

yeni bmw m5 cs

Borusan Oto, BMW’nin yeni kurumsal kimliğinin dünyada ilk kez uygulandığı ve BMW Store adını verdikleri yeni konsept tesisiyle Diyarbakır’da BMW ve BMWi Yetkili Satıcısı olarak hizmet vermeye başladı. Konsept tesisin açılışında ise yeni BMW M5 CS dikkatleri üzerine topladı.

Diyarbakır’ın merkezi noktalarından biri olan Mahabad Bulvarı üzerinde kurulan Borusan Oto Diyarbakır’da, BMW otomobillerin yanı sıra özel giyim, aksesuar, bisiklet ve model araçlar da sergileniyor. Modern, lüks ve yeni teknolojilerle donanmış şık ortamıyla ziyaretçilerine özel bir deneyim sunarken; elektrikli otomobil şarj istasyonuyla da BMWi teknolojisini müşterileriyle buluşturuyor.

borusan oto diyarbakır

Yeni BMW M5 CS markanın gücünü temsil etti

Olağanüstü 635 beygir gücü ile 0’dan 100 km/saate yalnızca 3,0 saniyede çıkan BMW M5 CS, Borusan Oto Diyarbakır’ın açılışında görücüye çıktı. Davetlilerden büyük ilgi gören M5 CS, bugüne kadar sunulan en güçlü BMW M5 Sedan modelini temsil ediyor. M model ailesinin en tepe noktasında konumlanan BMW M5 CS modelinin sınırlı sayıda üretilecek.

635 hp 4.4 motorla M ailesinin zirvesinde: Yeni BMW M5 CS

Ayrıca lüks ve performansı bir araya getiren BMW 840d Gran Coupé ve yüzde yüz elektrikli BMW iX3 de açılışta sergilenen diğer modeller oldu. Yeni BMW iX3, BMW’nin elektrikli mobilite alanındaki en yeni temsilcisi olarak bayide yerini aldı.


Yeni Kymco scooter modeli DT X360 satışa çıktı! İşte fiyatı ve özellikleri

yeni kymco scooter modeli dt x360

Kymco, 14 Eylül’de Autoshow 2021 fuarında dijital olarak gösterime çıkan yeni DT X360 scooter modeli ile Türkiye’deki motosiklet severlerle bir araya geliyor.

Türkiye’de MG ile birlikte Doğan Trend Otomotiv tarafından temsil edilen Kymco, dünyanın ilk “Adventure Crossover” maxi scooter modeli olan DT X360; hayatının büyük bölümünü şehir içerisinde geçiren motosiklet sürücüleri için konforu güvenle buluşturuyor.

İşte Avrupa pazarında ilk kez Türkiye’de satışa çıkan DT X360 fiyatı ve özellikleri >>>

2022 Honda Civic ABD çarpışma testinden tam not aldı

2022 honda civic
Yeni Honda Civic Hatchback

Herkes için güvenlik yaklaşımıyla kazasız bir toplum vizyonunu temel alan Honda’nın yolu paylaşan herkesin güvenliğini artırmak için yaptığı çalışmalar hedefine adım adım yaklaşıyor. 2022 Honda Civic, Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından gerçekleştirilen çarpışma testlerinden mükemmel sonuçlar elde etti.

Her değerlendirmede mümkün olan en yüksek puanları alan Civic; başka bir arabayla ve bir yaya ile çarpışmayı önlemek için tüm önden çarpışma önleme testlerinde “Üstün” derecesini aldı. Çocuk koltuğu bağlantı erişimi ve far performansı gibi kategorilerdeki başarılarıyla da sedan ve hatchback karoseri tipleri ödüle uzandı.

Sedan ve hatchback gövde tipleriyle en yüksek Top Safety Pick+ ödülünü kazanan Civic, bu ödülle birlikte daha önce güvenlik testlerinden tam not alan sekiz Honda modeli arasına katılmış oldu.

Yeni Honda Civic hatchback ortaya çıktı, motoru ne olacak?

2022 honda civic
Yeni Honda Civic Hatchback

Çarpışma Azaltıcı Fren Sistemi (CMBS) içeren Honda Sensing güvenlik ve sürücüye yardımcı teknolojiler paketiyle donatılan tüm 2022 Honda Civic versiyonları; aynı zamanda Honda’nın çok çeşitli önden çarpışmalarda yolcuları korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış tescilli Gelişmiş Uyumluluk Mühendisliği (ACE) gövde yapısından ve gelişmiş tamamlayıcı güvenlik sistemlerinden yararlanıyor.

Bugün ABD yollarında yaklaşık 5 milyon Honda aracında bulunan Honda Sensing; tüm yeni Honda modellerinde artık standart ya da opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

O bir efsane: Honda Civic’in 50 yıla uzanan serüveni

IIHS testine ek olarak, NHTSA’nın 2021 NCAP testinde tam olarak değerlendirilen tüm Honda modelleri genel olarak 5 yıldız aldı. Henüz değerlendirilmemiş olsa da 2022 Honda Civic versiyonlarının Global ve Euro NCAP testlerinde de tam puan alması bekleniyor.

- Tanıtım -