Mercedes-benz-hafif-ticari-görseli-

Dünyanın en pahalı 10 otomobili – Son liste

1Her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Dünyanın en pahalı 10 otomobili her yıl yeniden sıralanıyor. Aslında çok değişiklik olmaz ama araya bazı yeni modeller girerken, bazıları yuvarlanıveriyor.

13 otomobilin 2019 EuroNCAP test sonuçları

1Avrupa’nın bağımsız test kuruluşu EuroNCAP son testleri açıkladı. Bununla beraber kuruluş Şubat Nisan ve Mayıs’ta biri tekrar olmak üzere toplam 12 modelin 13 testini tamamladı. Peki hangi model hangi konuda kaç puan aldı, 5 yıldıza ulaşan model sayısı kaç oldu? İlk sırada elektrikli bir otomobil var.

Türkiye ve AB: Nüfus, milli gelir, ekonomi, otomobil denklemi

1Dünyanın en büyük ekonomisi 2019 yılı itibariyle halen Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Dev ekonomisi, kişi başına 60 bin doları bulan gayrisafi milli hasılası ile halen zirvede. Çin ve Japonya peşinde. Almanya, İngiltere, Fransa altta sıralanıyor. Ekonomi otomobil ayrılmaz ikili

KAYNAK: ACEA

230 milyon Euro: 3 modelinde yenilik yılını başlattı !

Türkiye otomotiv endüstrisinin 2017 yılı ihracat şampiyonu Ford Otosan, 2017 sonuçlarını ve 2018 beklentilerini açıkladı. KAP’a bildirilen açıklamaya göre şirket 2018 yılında 210-230 milyon euro arasında yatırım planlıyor. Yaklaşık 1 milyar TL tutarındaki yatırım, maddi duran varlıklar kapsamında dağılacak. Yatırımın ana kısmının bu yıl tüm modellerinin tamamen yenilenmesine gideceğini söyleyebiliriz. Ford Otosan bu yıl Transit, Custom ve Courier modellerini tamamen yeniliyor. Yeni yatırımların ilk örnekleri 2.0 lt yeni nesil dizel motorla yollara çıkmaya başladı.

Ford Transit Avrupa’nın en çok satan ticari aracı. Şimdi daha düşük emisyon oranıyla yeni kurallara daha duyarlı hale geldi.

Ford Otosan, 2018 yılıda toplam otomotiv pazarını 950 bin ile 1 milyon adet arasında gördüğünü, bunun içinde şirket satışlarının 110-120 bin adetlerde seyredeceğini öngörüyor.

Türkiye’deki üç araç ve bir motor fabrikasında 370-380 bin adet araç üretimi planlayan şirket, bu rakamı 295-305 bn adetini ihraç edecek.

Toplam satışları yani hem ihracat hem iç pazar satışlarını ise 405-425 bin adet arasında öngörüyor.

2017 yılı 12 aylık döneminde 1.5 milyar TL’Ye yakın kâr açıklayan şirket, 2018 yılı maddi duran varlıklara yatırım tutarını da 210-230 milyon euro olarak bildirdi.

Şirketin 2017 yılı satış gelirleri yüzde 39 artarken, satıların toplam maliyeti de yüzde 40 yükselmiş durumda. Esas faaliyet kârını yüzde 54 gibi önemli bir oranda artıran şirket yönetimi, brüt kârlılığını yüzde 26 yükseltti. Satışlarında ithal araçların payı yüzde 33’de kalan Ford Otosan, cari fazla veren yerli üreticiler arasında yerini korudu.

2017 yılı yurt içi satış gelirleri 7 milyar 511 milyon TL’Ye ulaştı.

Ford Otosan 2017 yılı ihracatı 2016 yılına göre yüzde 45 artarak, 17 milyar 830 milyon TL’ye ulaştı. 297 bin adetin bira üzerinde araç ihraç etti.

Şirketin 2017 yılı toplam satış gelirleri 25 milyon 341 bin TL’yi buldu.

Yenilenen Ford T. Custom. 2.0 lt motorla sahneye çıktı

Ford Otosan’ın 2017 performansı:

2017 yılı sonu itibariyle markanın yurt içi satışları 115.462 adet oldu. 2016 yılı hemen hemen aynı seviyede gerçekleşen bu rakamın 33.543 adetini binek araçlar oluştururken, ticari araçların

 • 35.549 adeti Transit Courier
 • 1.747 adeti Transit Connect
 • 29.080 adet Transit
 • 7.642 adet Transit Custom
 • 2.711 adet Ranger 
 • 5.190 adeti kamyon oldu.

İhracatta başrol Transit Custom’da

Ford Otosan 2017 yılında 297 bin 396 adet ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin en büyük otomotiv ihracatçısı olmaya devam etti.

Bu ihracatın içinde

 1. Transit Custom 157.502 adet
 2. Transit 100.181 adet
 3. Transit Courier 37.864 adet
 4. Cargo 1.309 adet

oldu.

Bu rakamlarla Ford Otosan 2017 yılı ihracatını, 2016 yılına göre yüzde 16 artırdı. Artışta en büyük pay nitelik olarak Cargo kamyonda gerçekleşti. (Yüzde 49)

 

 

 

Dünya bu otomobillere biniyor

1Dünya genelinde 2017 yılının bilançosu da ortaya çıkıyor… Ülkeler bazında bakıldığında genel olarak satışlar artış trendini sürdürdü. İşte otomotivin en büyük pazarlarında 2017 yılı satışlarıyla ve en fazla satılan marka ve modeller: 

TÜVTÜRK’ten önemli uyarı: Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalktı

TÜVTÜRK’TEN ARAÇ SAHİPLERİNE YENİ DÜZENLEME İLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI:

Araç Muayene Raporu’nu her zaman aracınızda bulundurun!

TÜVTÜRK, araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, Trafik Tescil Şube Müdürlüklerince tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamadan kalktı.

Bu belgenin artık verilmeyecek olması nedeniyle, araç muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri artık sadece TÜVTÜRK tarafından, muayene işlemi sonrasında verilen Araç Muayene Raporu’nda yer alacak.

TÜVTÜRK, 1 Temmuz’dan itibaren muayenesini yaptıran araç sahiplerine, araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurma konusunda uyardı.

TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, “TÜVTÜRK Araç Muayene Raporu’nun yanınızda bulunması, yetkili makamlar tarafından yapılan yol denetimlerinde, araç muayene geçerlilik sorgulaması esnasında hem sizlere, hem de yetkililere kolaylık sağlayacaktır” denildi.

Soru yağmuruna TÜVTÜRK cevapları

Yeni düzenleme ile ilgili 7 soru

1- Motorlu Araç Trafik Belgesi ne anlama geliyor? Ruhsat nedir?

Eski adıyla Ruhsat olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşur: “Araç Tescil Belgesi” ve “Motorlu Araç Trafik Belgesi”.

Ruhsat’ın içindeki bu belgelerden biri olan “Motorlu Araç Trafik Belgesi” artık kullanılmayacak, “Araç Tescil Belgesinin” ise kullanımına devam edilecektir.

2- Motorlu Araç Trafik Belgem var ama daha önce hiç muayeneye gelmedim. Artık bu belgeye ihtiyacım kalmadı mı?

İlk muayene süresini henüz doldurmamış ve TÜVTÜRK’te henüz bir muayene kaydı bulunmayan araçların sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni muayenelerini yaptırana kadar saklamalarını tavsiye ediyoruz.

Araçların kilometre sicili TÜVTÜRK’ün elinde

3- İkinci el bir araç satın alacağım. Eski araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni talep etmeme gerek kalmadı mı?

Yeni aldığınız ikinci el aracın muayene geçerlilik süresini öğrenmeniz ve takip edebilmeniz amacıyla aracın eski sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni istemenizi tavsiye ediyoruz.

4- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı muayeneye götüreceğim. Ne yapmam gerekiyor?

Farklı bir şey yapmanıza gerek yok. Muayene sonrasında, yeni muayene geçerlilik süresi artık Motorlu Araç Trafik Belgesi’ne işlenmeyecek. Bunun yerine, size TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene raporunda muayene geçerlilik süreniz yer alacak. Bu nedenle bu raporu artık aracınızda bulundurmanız gerekecek.

5- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı yeni muayene ettirdim. Ne yapmam gerekiyor?

Muayene raporunuzun aracınızda yer alması yeterlidir.

Araç muayenesinde jant sorunu

6- 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni bir araç satın aldım veya ruhsatımı yeniledim. Motorlu Araç Trafik Belgem bulunmuyor. Aracımı nasıl muayene ettireceğim ve aracımın son muayene geçerlilik tarihini nereden öğreneceğim?

Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde “Diğer Bilgiler” alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.

10- Muayene Raporumu kaybettim ne yapacağım?

Her zaman olduğu gibi herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonun’ndan muayene raporunuzu alabilirsiniz.

Trafik polisi hangi cam filmlerini sever, hangilerini çizer

2022 Honda Civic ABD çarpışma testinden tam not aldı

2022 honda civic
Yeni Honda Civic Hatchback

Herkes için güvenlik yaklaşımıyla kazasız bir toplum vizyonunu temel alan Honda’nın yolu paylaşan herkesin güvenliğini artırmak için yaptığı çalışmalar hedefine adım adım yaklaşıyor. 2022 Honda Civic, Amerikan Karayolu Güvenliği Sigorta Enstitüsü (IIHS) tarafından gerçekleştirilen çarpışma testlerinden mükemmel sonuçlar elde etti.

Her değerlendirmede mümkün olan en yüksek puanları alan Civic; başka bir arabayla ve bir yaya ile çarpışmayı önlemek için tüm önden çarpışma önleme testlerinde “Üstün” derecesini aldı. Çocuk koltuğu bağlantı erişimi ve far performansı gibi kategorilerdeki başarılarıyla da sedan ve hatchback karoseri tipleri ödüle uzandı.

Sedan ve hatchback gövde tipleriyle en yüksek Top Safety Pick+ ödülünü kazanan Civic, bu ödülle birlikte daha önce güvenlik testlerinden tam not alan sekiz Honda modeli arasına katılmış oldu.

Yeni Honda Civic hatchback ortaya çıktı, motoru ne olacak?

2022 honda civic
Yeni Honda Civic Hatchback

Çarpışma Azaltıcı Fren Sistemi (CMBS) içeren Honda Sensing güvenlik ve sürücüye yardımcı teknolojiler paketiyle donatılan tüm 2022 Honda Civic versiyonları; aynı zamanda Honda’nın çok çeşitli önden çarpışmalarda yolcuları korumaya yardımcı olmak için tasarlanmış tescilli Gelişmiş Uyumluluk Mühendisliği (ACE) gövde yapısından ve gelişmiş tamamlayıcı güvenlik sistemlerinden yararlanıyor.

Bugün ABD yollarında yaklaşık 5 milyon Honda aracında bulunan Honda Sensing; tüm yeni Honda modellerinde artık standart ya da opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

O bir efsane: Honda Civic’in 50 yıla uzanan serüveni

IIHS testine ek olarak, NHTSA’nın 2021 NCAP testinde tam olarak değerlendirilen tüm Honda modelleri genel olarak 5 yıldız aldı. Henüz değerlendirilmemiş olsa da 2022 Honda Civic versiyonlarının Global ve Euro NCAP testlerinde de tam puan alması bekleniyor.

Yeni Volvo logosu marka için yeni çağı temsil edecek

SUV modellerin çoğalışı, elektrikli araçların gün geçtikçe artmaya devam etmesi otomotiv dünyasındaki tek trend değil. Yakın zamanda uygulayan bir marka olmasa da geçtiğimiz dönemlerde Renault, Kia, BMW, Toyota, Nissan ve Opel gibi markaların katıldığı bir dijital logo furyası başlamıştı. Şimdi de Volvo, yeni marka logosu ile döneme ayak uyduruyor.

Düz ve minimalist şekilde tasarlanan dijital logolar, genellikle marka amblemlerinin sadeleştirilmiş 2D versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Sessiz sedasız bir şekilde değişikliğe giden Volvo’nun yeni logosu şimdilik sadece web siteleri ve benzer iletişim kanallarında kullanılıyor.

Volvo Logosu Ne Anlama Geliyor, Bugüne Kadar Neler Değişti?

Yeni logoyu incelemeden önce, şirketin 1927’de kuruluşundan bu yana Volvo logosunun geçirdiği evrime bir göz atalım.

1927’den itibaren ilk Volvo otomobili olan ÖV 4’te kullanılan logo, sağ üst tarafı gösteren bir ok ve daireden oluşuyor. Bu da demirin eski simya sembolü ve ayrıca hem gezegen hem de demir ticareti yapan eski savaş tanrısı Mars’ın sembolü olduğu için logoda kullanılıyor.

1927’den beri Volvo logosunun gelişimine bakarsak, yeni volvo logosu ile birlikte en göze çarpan şey, şirketin logo konusunda tutarlı bir çizgi izlemesi oluyor.

‘VOLVO’ yazısı ve orta çubuk, 1959’da mevcut biçiminin bir versiyonuna dönüşmeden ve 1999’da 3D bir görünüm kazanmadan önce eklendi. ‘VOLVO’ yazısı devamlılığını sürdürerek 2020’de yeni bir yazı tipiyle revize edildi ve tek başına bir logo haline geldi.

yeni volvo logosu

Çoğu zaman revize edilerek günümüze kadar gelen yeni logonun yeni Volvo XC40 Recharge ön ızgarasında ön izlemesini gördük. Volvo bizlere son değişikliğin ipucunu vermiş gibi görünüyor.

Recharge versiyonlarında kullanılan logo, yeni logonun tüm temel unsurlarını içeriyor; orta çubuğun silinmesi, halka ile birleştirilmiş ok ve inceleştirilen yeni Volvo logosu, aynı öğeleri barındırıyor. Ve bunları temel, tek renkli, düz bir temsile dönüştürerek Recharge versiyonundan ayrılarak karşımıza yepyeni bir logo olarak çıkıyor.

Güncellenmiş logoya sahip ilk üretim Volvo araçlarının 2023’te Kuzey Amerika ve benzer pazarlarda piyasaya sürülmesi planlanıyor.

Karsan otobüs ihalelerine tam elektrikli e-ATA ile hazır

Karsan, 3 yeni tamamen elektrikli otobüs modelini Bursa’da yer alan fabrikada tanıttı. e-ATA olarak adlandırılan 10-12 ve 18 metre uzunluğa sahip yeni otobüsler için sipariş Romanya’dan geldi; ilk 10 adedi Aralık’ta teslim edilecek. Yeni modellerle birlikte Avrupa’da 6 metreden 24 metreye uzanan şehir otobüsü pazarının yüzde 97’sine hitap eder hale geldiklerini belirten Karsan CEO’su Okan Baş, İstanbul dahil birkaç büyükşehir belediyesinin de yeni otobüslerle ilgilendiğini, önümüzdeki dönem açılacak ihalelerde e-ATA’nın da olmasını planladıklarını söyledi.

55 yıllık marka tarihinde yeni bir sayfa açıldığını aktaran Baş, “Aynı zamanda bir start-up şirketi gibi yenilikleri sahaya taşıyoruz. Elektik ve dönüşüm (evolution) kavramlarından oluşturduğumuz “e” tüm modellerimizin önünde yer alacak. Karsan bünyesinde geliştirilen e-ATA pazar lideri olan e-Jest ve elektrikliye dönüştürdüğümüz e-ATAK serisi bizi Avrupa şehirlerindeki ihalelerde güçlü hale getirecek. Karsan tüm ürün gamını elektrikliye dönüştürmüş bir üretici. Avrupa’da bunun önemli bir avantajı var. Örneğin Romanya ile yaptığımız anlaşma ile önce 10 adet 10 metrelik e-ATA, ardından ise 56 adet 18 metrelik e-ATA teslim edilecek. 35 milyon Euro’luk bir anlaşma yapıldı. Bu da bugüne kadar ki en büyük elektrikli otobüs ihracatı olacak.” dedi.

e-ATA serisinde yerlilik oranının yüzde 40 düzeyinde olduğunu açıklayan Okan Baş, yazılım lisanslarının ise tamamen Karsan’da olduğunu belirterek, dünyanın herhangi bir yerindeki araca ait bir sorunu Bursa’dan tespit edip müdahele edebilecek teknolojilerin araçlar üzerinde yer aldığını kaydetti.

Sıfırdan elektrikli olarak geliştirildi

Karsan ürün gamında yer alan Jest ve Atak modellerinin aksine sıfırdan elektrikli bir altyapı ile geliştirilen e-ATA otobüsler; 150 kWh’den 600 kWh’e kadar esnek batarya paketleri, 450 km’ye ulaşan gerçek menzil kapasitesi, son teknoloji destekler ile temiz şehirlere uygun bir araç serisi. 10, 12 ve 18 metrelik versiyonlarla tercih edilebilecek.

Karsan 2 milyon km elektrikli deneyimi ile geliştirdiği e-ATA otobüslerdeki bataryalar için en az 8 yıl tam kapasite kullanım garanti ederken; bu sürenin 12 yıla kadar uzayabileceği belirtiliyor. Şarj süresi halihazırda kapasiteye göre 2 ile 4 saat arasında değişiyor. Karsan e-ATA ile birlikte hızlı şarj istasyonu ve bakım desteği gibi kapsamlı bir ulaşım çözümü sağlayacağını açıklıyor.

10 ve 12 metrelik versiyonlarda 340 beygir gücünde elektrikli motor sunan Karsan; 18 metrelik versiyonda 680 beygirlik bir elektrikli motor sağlıyor. Motorların ürettiği potansiyel tork değeri 22.000 Nm.

e-ATA’da birçok teknoloji öne çıkıyor; aynalar yerine kameralar tercih edilebiliyor,  adac çevre görüş sistemi, şerit takip uyarısı, fren destek sistemleri, çarpışma uyarıları, hız sabitleyici, yokuş kalkış destek sistemi gibi aktif ve pasif güvenlik teknolojileri ilk etapta sıralanabilecek özellikler arasında.

 

Otoda çip krizi faturası eylül 2021: 8 milyon araç daha az üretilecek

otomotiv yazılımı

Bir araştırmaya göre, düzelmesi için en az bir yıl sonrasına gün verilen çip yokluğu; otomobil endüstrisi için hesaplanandan çok daha pahalı hale gelme boyutuna sıçradığına işaret ediyor. Bağımsız danışmanlık firması Alix Partners’ın yaptığı bir araştırmaya göre; yarı iletken yetersizliği nedeniyle sektörün bu yıl 210 milyar ABD doları (179 milyar avro) geliri kaçırması ihtimal dahilinde. Bu devasa kayıp, yıllık 7.7 milyon aracın daha az üretilmesi üzerinden hesaplanıyor. Otoda çip krizi faturası eylül 2021 itibariyle öncekilerden daha yüksek noktaya sıçradı.

Çip-krizi-faturası-eylül-2021

Mayıs ayında AlixPartners, otomobil üreticilerinin çip eksikliği nedeniyle 110 milyar ABD doları değerinde araç üretemeyeceklerini varsaymıştı. Bu, zaten Ocak ayı sonunda yapılan 61 milyar ABD dolarlık öngörünün ikiye katlanması anlamına geliyordu.

Otomotiv sanayinin üretimdeki kayıplarının önemli ölçüde daha büyük olması bekleniyor. Buna göre, bu yıl planlanandan 7,7 milyon araç daha az üretilecek. Mayıs ayında Alix Partners, 3,9 milyon araçlık azalma öngörmüştü.

Bu devasa kayıp, yıllık 7.7 milyon aracın daha az üretilmesi üzerinden hesaplanıyor. Otoda çip krizi faturası eylül 2021

Toyota 300 bin, Skoda 100 bin daha az üretecek

Japon otomobil üreticisi Toyota, Eylül ayının ortasında, Mart 2022’nin sonuna kadar 300.000 daha az otomobil üretebileceğini duyurdu.

Yine Skoda CEO’su da yıl sonuna kadar 100 bin adet daha az otomobil üretebileceklerini açıkladı.

Ve Daimler CEO’su Ola Källenius; otomotiv endüstrisi üzerindeki çip krizi baskısının; 2023 yılına kadar önemli ölçüde gevşemesini beklemiyor.

Otomotiv markaları, kısıtlı üretim adetleri nedeniyle bütün satış noktalarına 7.7 milyon adet daha az araç tedarik edebilecekler.

 

Bu tabloya göre tüketiciler otomobil sıralarında beklemeye devam edecek. İstenen otomobil hemen satın alınamayacak. ÖTV matrah düzenlemeleri ile iyice çorbaya dönen, kur iniş-çıkışlarından doğrudan etkilenen piyasada yeni aracını alabilen “şanslılar” arasında yer alacak.

Islak zeminde yol tutuşu yakıt tüketimini ne kadar etkiliyor?

ıslak zeminde yol tutuşu

Araçların yola temas eden tek parçası olan lastikler, birçok görevi yerine getirdiği için hayati öneme sahipler. Güvenlik, yakıt tüketimi ve konfor gibi alanlarda lastiğin doğru seçilmesi ve bakımının yapılması oldukça önem taşıyor. Otomobilinize uygun olmayan lastikler ise üstlendiği görevleri yerine getiremez; iyi bir performans sergileyemez ve sorunları da beraberinde getirir. Lastiğinizin gücünün ortaya çıkışını ya da eksikliklerini yağışlı havalarda kolayca hissedebilirsiniz. Bunları anlamanın basit çözümleri; ıslak zeminde yol tutuşu, yakıt tüketimi ve sürüş duygusudur.

Yoldaki su birikintileri nedeniyle yakıt tüketiminin artabileceği bir sır değil. Bunun nedeni, yağışlı havalarda direncin artması ve dolayısıyla motorun daha yüksek hızlara ihtiyaç duymasıdır.

Kuru havalarda düz asfaltta yaklaşık 80 km/s hızla giderken ortaya çıkan yakıt tüketiminiz; ıslak zeminde lastiklerinizin dirence dayanamaması nedeniyle yaklaşık yüzde 40 daha fazla artar. Aynı zamanda, zemine ve araca uygun seçilmeyen lastikler, sürüş veya frenleme esnasında ortaya çıkabilen suda kızaklama nedeniyle kazaya sebebiyet verebilir.

Bu tür koşullar altında kontrollü hız yapmak, aracın davranışını sezebilmek ve lastiğin türüne göre sürüş stiline geçiş yapmak gerekir.

Çıkma lastik kullanmak güvenli mi satın alınır mı?

Islak zeminde yol tutuşu hangi derecede olmalı?

Lastiklerinizin en iyi performanslardan birini yağışlı havalarda sergileyeceğini yukarıda belirtmiştik. “Kuru havada araba sürmeyecek miyiz?” Elbette süreceğiz, fakat ıslak zemin derecesi satın alınan lastiklerin neredeyse tümünde bulunur. Yazlık, kışlık hangi lastik türü seçerseniz seçin lastik etiketlerini göz ardı etmemek gerekiyor.

 • AB lastik etiketi; karlı ve buzlu yol şartlarında lastik performansları hakkında ek bilgiler içerir. Islak zeminde yol tutuş ve dönüş direncine yönelik etiket sınıflarının ölçeği, artık 7 sınıf yerine 5 sınıftan oluşmaktadır. Bu sınıflar, A’dan E’ye kadar harf olarak sıralanır.
 • ıslak zeminde yol tutuşuIslak zeminde yol tutuşu; lastiğin ıslak zemin koşullarında yola tutunabilme yeteneğidir. AB derecelendirmesi, ıslak zeminde yol tutuş ile yalnızca lastiğin ıslak zeminde frenleme performansına odaklanır. Performans, A sınıfı ile E sınıfı arasında derecelendirilir. Yüksek derecede ıslak zeminde yol tutuşa sahip lastikler, ıslak yollarda tam fren uygulandığında daha kısa mesafede durma özelliğine sahiptir.
 • Yakıt verimi; yüksek yakıt verimi derecesine sahip lastikler seçmek, bir depo yakıt ile daha çok kilometre yapmanızı ve CO2 emisyonunu azaltmanızı sağlar. Dönüş direncine bağlı olarak lastiğin yakıt verimi, en iyi yakıt ekonomisini ifade eden A sınıfı ile en kötü yakıt ekonomisini ifade eden E sınıfı arasında değişir. Yakıt tüketimi, sınıflar arasında her 100 km’lik sürüş için yaklaşık 0,1 litre artar.

Kış lastiklerini çıkarıp, yaz lastiklerini neden takmalıyız?

Mevsime ve aracınıza uygun ebatlarda lastik seçimi yapıldıktan sonraki noktadan itibaren ıslak zemin derecesi yüksek lastik seçmek; ıslak asfaltta yaşanan yüzde 40’lık yakıt tüketimi artışını minimuma indirecektir. Özellikle, Karadeniz gibi yoğun yağışlı bölgelerde etiket derecesine dikkat edilmelidir.

Yakıt verimi derecesi yüksek lastik seçimi yapmak, ıslak zemindeki yakıt ekonomisine katkıda bulunurken; kuru asfalttaki yakıt tüketiminizi de yaklaşık yüzde 20’ye kadar düşürebilir.

Ek olarak; kullanım tercihlerinize bağlı şekilde etiket üzerindeki ses seviyesi derecesini, karda ve buzda tutuş sembollerini de kontrol etmelisiniz.

Ekonominin öncü göstergesi KOBİ hareketine Express çözüm

yeni-renault-express-Berk-Çağdaş
Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş

Türkiye ekonomisi için öncü gösterge kabul ettiği KOBİ’lerin araç talebi için Renault Express Van ve Express Combi modellerini pazara sunduklarını söyleyen Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş; lansmanda şunları söyledi:

Göreve geldiğimden bu yana Renault olarak ticari araç pazarında istediğimiz yerde olmadığımızı düşünüyordum. Konuyla ilgili uzun zamandır çalışıyoruz. Sonunda istediğimiz gibi iki modelle geldik. Çok iddialı iki versiyonu getirdik. 2022 yılı bayında da yeni Renault Trafic modelini getireceğiz. Yeni Kangoo için de çalışmalarımız sürüyor. Uygun teknik çözüme ulaşırsak, benzinli otomatik Kangoo modelini ithal edeceğiz. KOBİ’ler Türkiye gayrisafi milli hasılasının yüzde 35-40’lık kısmını oluşturuyor. KOBİ’ler için ticari mobilite önemli. KOBİ’lerin bu yöndeki talepleri ekonominin öncü göstergeleri arasında sayılabilir. BU pazardaki hareket, ticari araç pazarına yansır. Buz KOBİ’ler için hafta içi işe, hafta sonu özele uygun yeni bir seçenek sunuyoruz.

Berk Cagdas
Renault Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş

Bayilerin filo satışlarını kontrol ediyoruz

Yeni Express Van ve Combi lansmanında buluştuğumuz Mais Genel Müdürü Berk Çağdaş’a gündemdeki bayilere yönelik tüketici şikayetlerini de sorduk. Çağdaş konuyla ilgili şunları dile getirdi:

“Bayilerin filo araç satışlarını şasi noları ile takip ediyoruz. Hangi şirkete filo araç satıldığını şasi no ile kontrol ediyoruz fiilen. Eğer filo diye bayiye giden aracı başka bir yerde görürsek, bayiye faturayı kesiyoruz. Çip krizi, tedarik sorunları derken, çok sayıda araç kesintisine öğradık. Bu nedenle perakendeye gidecek aracın bir başka yerlerde olması bizi çok rahatsız ediyor. Ben göreve geldiğimi ilk günden bu yana bu konuyla mücadele ediyorum.”

Multimedya-sistemi-
 Bazı modellerde çip yokluğu yüzünden orijinal bilgi eğlence sistemi yerine ayrıca tedarik edilen uyumlu sistemler kullanılıyor.

2021 satışları 700 binlerde kalır

B yıl araç bulunurluğu konusunda çok büyük sıkıntı yaşadıklarını söyleyen Çağdaş, “Yıl sonu pazar tahminim 700 bin adetlere geriledi. Olsa 850 bin adetlere çıkardı. Bizim satışlarımızda bu kısıtlılıktan etkilenecek.’ dedi.

Renault’nun Türkiye’de üretim yapmasına karşın, Mais’e istediği rakamlarda araç tedarik edemediği biliniyor. Özellikle çip yokluğu nedeniyle halen Renault modellerinin bir kısmı orijinal multi medya sistemi yerine şirket tarafından temin edilen uyumlu bir multimedya sistemi ile de satılıyor.

 

 

 

 

Vavacars ve Petrol Ofisi’nin patronu elektrikli araç işine girdi

Vavacars-ve-Petrol-Ofisi'nin-patronu-Vital-Grup

Dünyaya bir şeyler oluyor. Petrol devi, elektrikli araç işine ortak oluyor. Rotterdam merkezli Vitol Grup, Çinli elektrikli araç şirketi BYD ile yüz milyonlarca dolarlık elektrikli araç üretim projesine yatırım yapacağını duyurdu. Vavacars ve Petrol Ofisi’nin patronu olarak Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

Dünyanın enerji devlerinden biri olan Hollandalı Vitol Grup, Türkiye’de 2017 yılında Petrol Ofisi’nin; daha sonraki yıllarda ise yeni kurulan ikinci el araba alım satım şirketi Vavacars şirketinin patron koltuğunda oturuyor.

Vavacars ve Petrol-Ofisi'nin patronu-Vitol-Grup-elektrikli-araç-üretecek

Vitol Grup Çinli elektrikli araç ve batarya üreticisi BYD Co. ile 250 milyon dolarlık ortak girişim kurduğunu açıkladı. BYD Co. şirketi Türkiye’de Osman Boyner tarafından bir zamanlar temsil edilmiş ama daha sonra faaliyetleri durdurulmuştu. Şu dönemde BYD, Türkiye distribütörlüğü için çok önemli bir holding ile pazarlıklarını sürdürüyor.

Elektrikli araç ve şarj istasyon ağı kuracak

Yeni şirket, şehirlere, şirketlere ve büyük çaplı dağıtım ağına sahip kuruluşlara elektrikli araç ve şarj altyapısı hizmetleri sunacak. Şirket yaptığı açıklamada hedef pazarların sıralamasını yapmadı. Sadece Bogota, Kolombiya’da 300 elektrikli otobüs filosu kurduklarını; Güney Amerika’da daha fazla fırsat peşinde olduklarını söyledi.

Vitol gelişen ülkelerde ulaşım altyapısı ve benzin istasyonu gibi yatırımların yanı sıra güneş ve rüzgar enerjisine de 1 milyar dolardan fazla yatırım yaptı.

Türkiye’de de Petrol Ofisi ve Vavacars şirketleriyle faaliyet gösteriyor.

VW, araç kiralama şirketi Europcar için kesenin ağzını açtı

Volkswagen-Europcar-Filo-kiralama

Volkswagen, yıllarca patronluğunu yaptığı Fransız araç kiralama şirketi Europcar için yeniden masada. Onaylanmış olan son teklif tam 2,5 milyar avro. İş Fransız Mali Piyasalar Kurulu Autoroti des Marches’e kaldı. Onay çıkarsa devir işlemleri başlayacak.

Europcar-logo

Teklif onaylanırsa, Volkswagen Europcar Mobility Group’un yüzde 66’sına sahip olacak. Kalan yüzde 27’si İngiliz fonu Attestor’a ve yüzde 7’si Hollandalı fon Pon’a gidecek. Tüm alımlar Lüksemburg kökenli bir holding şirket üzerinde bir araya getirilecek.

Fransız haber ajanslarına göre bu bir birleşme değil, Volkswagen tarafından bir satın alma. Açıkçası, işlem sonra Europcar sadece VW grubunun bir yan kuruluşu olacak.

Volkswagen-Europcar-satın alma

Volkswagen, zorunlu elektrikli araç dönemine filo bazında hazır olmak için bu satın alımı istediğini söylüyor. Tabii kendi içinde de bu konuyla ilgili ayrı çözümler üreteceğini de ekliyor.

VW, Attestor ve Pon, şirketin yönetim merkezinin Paris’te kalacağı ve tam zamanlı çalışan sayısının; satın alma tarihinden itibaren 12 ay boyunca korunacağı konularında güvence veriyorlar.

Geleceğe Dönüş

Aslında bu satın alma geçmişe bakıldığında ilginç bir resmi gösteriyor. 1949 yılında Raoul-Louis Mattei tarafından “l’Abonnement Automobile” adı altında kurulan şirket; 1988’den itibaren VW tarafından devir alınmaya başlamıştı.

1999 yılına gelindiğinde yüzde 100 VW yan kuruluşu olmuştu. 2000’li yılların ortalarına gelindiğinde Europcar, Alman yönetimi altında; Avrupa’nın lider kiralama şirketi haline geldi.

Bu dönemde VW, büyük bir maliyet tasarrufu ve elden çıkarma planı başlatmaya karar verdi. 2005 yılında yatırım şirketi Eurazeo, VW ile anlaştı. 2006 yılında 1.82 milyar borç üstlenimi dahil olmak üzere 3.083 milyar Euro’luk anlaşma için el sıkışıldı.

2020 yılında Eurazeo için işler küresel salgın nedeniyle iyi gitmemeye başladı. Amerikalı ve ingiliz ortaklar sorunlu kiralama işinden çıkmayı istediler ve Europcar satışa çıkarıldı. Masaya yine eski sahip Volkswagen oturdu. Ve sonrası da aktı geldi.

 

Fiyatı ve özellikleriyle dikkat çeken yeni Renault Express ailesi Türkiye’de!

yeni-renault-express-Berk-Çağdaş
Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş

Renault, Mercedes Citan ikizi olan yeni nesil Kangoo, Express Combi ve Express Van modelleriyle hafif ticari ürün gamını genişletiyor.

Yüzde 15 ÖTV ile satılacak olan Yeni Express Combi ve Express Van, 27 Eylül’den itibaren Türkiye yollarına adım atıyor. Renault’un ticari araç ailesinin yeni üyeleri lansmana özel fiyatlarının yanı sıra 50 bin TL’ye 12 ay sıfır faiz fırsatıyla bayilerde yerini alacak.

İşte Express Combi / Express Van Özellikleri ve Fiyatı >>>

Brüksel otomobil fuarı kapılarını Volkswagen olmadan açacak

brüksel otomobil fuarı

2021 yılında pandemi nedeniyle iptal edilmesinden sonra, 2022 Brüksel Otomobil Fuarı ile ilgili belirsizlik devam ediyordu. Brüksel Otomobil Fuarı’nın organizatörleri, Belçika’nın başkentinde ​yapılması planlanan fuarın gerçekleştirileceğini doğruladılar.

Bu seferki suçlu korona pandemisi değil, en önemli birkaç katılımcının yokluğu olacaktı. Volkswagen grubunun ithalatçısı D’Ieteren ve Peugeot, Fiat ve Opel’in ana evi Stellantis, fuara katılmak istemiyorlardı. İki büyük otomobil üreticisinin aldığı bu karar da Brüksel otomobil fuarının doğrudan iptal edileceği söylentilerine yol açmıştı. Ancak, durumlar değişti ve Brüksel otomobil fuarı’nın gerçekleştirilmesine karar verildi.

Geçtiğimiz yıllarda yaklaşık 500 bin kişilik katılımın gerçekleştiği Avrupa’nın en büyük organizasyonları arasında olan Brüksel Otomobil Fuarı; 1423 Ocak 2022 tarihlerinde kapılarını açık tutacak.

İstanbul Autoshow Fuarı 2021: Yeni modeller bir tık ötenizde

brüksel otomobil fuarı

Brüksel Otomobil Fuarı Hangi Markalara Ev Sahipliği Yapacak?

Uzun bir süre ardından geri dönüş yapılan fuarda teknolojik yenilikler serginin merkezine yerleştirilecek ve elektromobilite, hafif ticari araçlar ve motorlu iki tekerlekli araçlara özel önem verilecek. Mobilite üzerine odaklanacak başka bir otomobil ve motosiklet sergileyen üreticilere yer verilmeye devam edilecek.

Stellantis’in dönüşüyle birlikte yeniden parlayan fuar, büyük olasılıkla D’Ieteren ve dolayısıyla Volkswagen grubu olmadan yoluna devam edecek. Stellantis markaları ise Renault, Toyota grubu, Hyundai ve BMW grubu gibi birçok dev gibi sahnede yer alacak.

BMW Grubu’nun da yer alacağı fuara Volvo, Jaguar Land Rover ve Mazda markalarının katılıp katılmayacağı henüz belli değil.

Fuara katılmama nedenleri açıklayan bir not yayınlayan Volkswagen grubu: “Başka bir strateji izliyoruz. İyi bir etkinlik olan fuarın ilgisinden eminiz, ancak bunun yerine güçlü bir çevrimiçi varlığa ve bayi ağımıza odaklanmaya karar verdik” açıklaması yaptı.

Brüksel Otomobil Fuarı organizatörü Febiac CEO’su Andreas Cremer ise; “Araçlar, özellikle alternatif motorlar ve bağlantı teknolojileri açısından son iki yılda önemli ölçüde gelişti. Bugün, sektörümüzün küresel ısınmayla mücadele ve hava kalitesinin iyileştirilmesi konularında kaydettiği ilerlemenin yanı sıra yetkilileri ve medyayı da bilgilendirmek her zamankinden daha önemlidir” dedi.

- Tanıtım - ABB- ODD-Autoshow-2021-banner