Dünyanın en pahalı 10 otomobili – Son liste

1Her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Dünyanın en pahalı 10 otomobili her yıl yeniden sıralanıyor. Aslında çok değişiklik olmaz ama araya bazı yeni modeller girerken, bazıları yuvarlanıveriyor.

13 otomobilin 2019 EuroNCAP test sonuçları

1Avrupa’nın bağımsız test kuruluşu EuroNCAP son testleri açıkladı. Bununla beraber kuruluş Şubat Nisan ve Mayıs’ta biri tekrar olmak üzere toplam 12 modelin 13 testini tamamladı. Peki hangi model hangi konuda kaç puan aldı, 5 yıldıza ulaşan model sayısı kaç oldu? İlk sırada elektrikli bir otomobil var.

Türkiye ve AB: Nüfus, milli gelir, ekonomi, otomobil denklemi

1Dünyanın en büyük ekonomisi 2019 yılı itibariyle halen Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Dev ekonomisi, kişi başına 60 bin doları bulan gayrisafi milli hasılası ile halen zirvede. Çin ve Japonya peşinde. Almanya, İngiltere, Fransa altta sıralanıyor. Ekonomi otomobil ayrılmaz ikili

KAYNAK: ACEA

230 milyon Euro: 3 modelinde yenilik yılını başlattı !

Türkiye otomotiv endüstrisinin 2017 yılı ihracat şampiyonu Ford Otosan, 2017 sonuçlarını ve 2018 beklentilerini açıkladı. KAP’a bildirilen açıklamaya göre şirket 2018 yılında 210-230 milyon euro arasında yatırım planlıyor. Yaklaşık 1 milyar TL tutarındaki yatırım, maddi duran varlıklar kapsamında dağılacak. Yatırımın ana kısmının bu yıl tüm modellerinin tamamen yenilenmesine gideceğini söyleyebiliriz. Ford Otosan bu yıl Transit, Custom ve Courier modellerini tamamen yeniliyor. Yeni yatırımların ilk örnekleri 2.0 lt yeni nesil dizel motorla yollara çıkmaya başladı.

Ford Transit Avrupa’nın en çok satan ticari aracı. Şimdi daha düşük emisyon oranıyla yeni kurallara daha duyarlı hale geldi.

Ford Otosan, 2018 yılıda toplam otomotiv pazarını 950 bin ile 1 milyon adet arasında gördüğünü, bunun içinde şirket satışlarının 110-120 bin adetlerde seyredeceğini öngörüyor.

Türkiye’deki üç araç ve bir motor fabrikasında 370-380 bin adet araç üretimi planlayan şirket, bu rakamı 295-305 bn adetini ihraç edecek.

Toplam satışları yani hem ihracat hem iç pazar satışlarını ise 405-425 bin adet arasında öngörüyor.

2017 yılı 12 aylık döneminde 1.5 milyar TL’Ye yakın kâr açıklayan şirket, 2018 yılı maddi duran varlıklara yatırım tutarını da 210-230 milyon euro olarak bildirdi.

Şirketin 2017 yılı satış gelirleri yüzde 39 artarken, satıların toplam maliyeti de yüzde 40 yükselmiş durumda. Esas faaliyet kârını yüzde 54 gibi önemli bir oranda artıran şirket yönetimi, brüt kârlılığını yüzde 26 yükseltti. Satışlarında ithal araçların payı yüzde 33’de kalan Ford Otosan, cari fazla veren yerli üreticiler arasında yerini korudu.

2017 yılı yurt içi satış gelirleri 7 milyar 511 milyon TL’Ye ulaştı.

Ford Otosan 2017 yılı ihracatı 2016 yılına göre yüzde 45 artarak, 17 milyar 830 milyon TL’ye ulaştı. 297 bin adetin bira üzerinde araç ihraç etti.

Şirketin 2017 yılı toplam satış gelirleri 25 milyon 341 bin TL’yi buldu.

Yenilenen Ford T. Custom. 2.0 lt motorla sahneye çıktı

Ford Otosan’ın 2017 performansı:

2017 yılı sonu itibariyle markanın yurt içi satışları 115.462 adet oldu. 2016 yılı hemen hemen aynı seviyede gerçekleşen bu rakamın 33.543 adetini binek araçlar oluştururken, ticari araçların

 • 35.549 adeti Transit Courier
 • 1.747 adeti Transit Connect
 • 29.080 adet Transit
 • 7.642 adet Transit Custom
 • 2.711 adet Ranger 
 • 5.190 adeti kamyon oldu.

İhracatta başrol Transit Custom’da

Ford Otosan 2017 yılında 297 bin 396 adet ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin en büyük otomotiv ihracatçısı olmaya devam etti.

Bu ihracatın içinde

 1. Transit Custom 157.502 adet
 2. Transit 100.181 adet
 3. Transit Courier 37.864 adet
 4. Cargo 1.309 adet

oldu.

Bu rakamlarla Ford Otosan 2017 yılı ihracatını, 2016 yılına göre yüzde 16 artırdı. Artışta en büyük pay nitelik olarak Cargo kamyonda gerçekleşti. (Yüzde 49)

 

 

 

Dünya bu otomobillere biniyor

1Dünya genelinde 2017 yılının bilançosu da ortaya çıkıyor… Ülkeler bazında bakıldığında genel olarak satışlar artış trendini sürdürdü. İşte otomotivin en büyük pazarlarında 2017 yılı satışlarıyla ve en fazla satılan marka ve modeller: 

TÜVTÜRK’ten önemli uyarı: Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalktı

TÜVTÜRK’TEN ARAÇ SAHİPLERİNE YENİ DÜZENLEME İLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI:

Araç Muayene Raporu’nu her zaman aracınızda bulundurun!

TÜVTÜRK, araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, Trafik Tescil Şube Müdürlüklerince tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamadan kalktı.

Bu belgenin artık verilmeyecek olması nedeniyle, araç muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri artık sadece TÜVTÜRK tarafından, muayene işlemi sonrasında verilen Araç Muayene Raporu’nda yer alacak.

TÜVTÜRK, 1 Temmuz’dan itibaren muayenesini yaptıran araç sahiplerine, araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurma konusunda uyardı.

TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, “TÜVTÜRK Araç Muayene Raporu’nun yanınızda bulunması, yetkili makamlar tarafından yapılan yol denetimlerinde, araç muayene geçerlilik sorgulaması esnasında hem sizlere, hem de yetkililere kolaylık sağlayacaktır” denildi.

Soru yağmuruna TÜVTÜRK cevapları

Yeni düzenleme ile ilgili 7 soru

1- Motorlu Araç Trafik Belgesi ne anlama geliyor? Ruhsat nedir?

Eski adıyla Ruhsat olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşur: “Araç Tescil Belgesi” ve “Motorlu Araç Trafik Belgesi”.

Ruhsat’ın içindeki bu belgelerden biri olan “Motorlu Araç Trafik Belgesi” artık kullanılmayacak, “Araç Tescil Belgesinin” ise kullanımına devam edilecektir.

2- Motorlu Araç Trafik Belgem var ama daha önce hiç muayeneye gelmedim. Artık bu belgeye ihtiyacım kalmadı mı?

İlk muayene süresini henüz doldurmamış ve TÜVTÜRK’te henüz bir muayene kaydı bulunmayan araçların sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni muayenelerini yaptırana kadar saklamalarını tavsiye ediyoruz.

Araçların kilometre sicili TÜVTÜRK’ün elinde

3- İkinci el bir araç satın alacağım. Eski araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni talep etmeme gerek kalmadı mı?

Yeni aldığınız ikinci el aracın muayene geçerlilik süresini öğrenmeniz ve takip edebilmeniz amacıyla aracın eski sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni istemenizi tavsiye ediyoruz.

4- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı muayeneye götüreceğim. Ne yapmam gerekiyor?

Farklı bir şey yapmanıza gerek yok. Muayene sonrasında, yeni muayene geçerlilik süresi artık Motorlu Araç Trafik Belgesi’ne işlenmeyecek. Bunun yerine, size TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene raporunda muayene geçerlilik süreniz yer alacak. Bu nedenle bu raporu artık aracınızda bulundurmanız gerekecek.

5- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı yeni muayene ettirdim. Ne yapmam gerekiyor?

Muayene raporunuzun aracınızda yer alması yeterlidir.

Araç muayenesinde jant sorunu

6- 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni bir araç satın aldım veya ruhsatımı yeniledim. Motorlu Araç Trafik Belgem bulunmuyor. Aracımı nasıl muayene ettireceğim ve aracımın son muayene geçerlilik tarihini nereden öğreneceğim?

Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde “Diğer Bilgiler” alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.

10- Muayene Raporumu kaybettim ne yapacağım?

Her zaman olduğu gibi herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonun’ndan muayene raporunuzu alabilirsiniz.

Trafik polisi hangi cam filmlerini sever, hangilerini çizer

Tesla çip krizi yaşamadı, kârını 3 ayda 10 kat artırdı

Elektrikli otomobilden otonoma, ve uzaya kadar uzanan geniş yelpazeye ve 163 milyar dolar servete (Forbes) sahip Elon Musk’ın yönettiği Tesla; bu yılın son üç ayında kârını sürpriz oranda yükseltti. Tesla, 2021’in ikinci çeyreğine ait resmi finansal rakamlarını dün açıkladı. Şirketin 1 Mart- 31 Mayıs 2021 dönemindeki net kârı; geçen yılın aynı üç ayı ile karşılaştırıldığında 10 kat artarak 1,1 milyar dolara çıktı.

Amerikalı otomotiv şirketinin net kârı geçen yılın ikinci çeyreğinde 104 milyon dolar olarak bildirilmişti. Böylece şirketin karı ilk kez bir çeyrekte 1 milyar doları aştı.

Tesla’nın yüksek kârlılığı, 200 bin adeti geçen araç satışının; diğer otomotiv devlerini etkileyen çip krizine karşın bir şekilde çip bulmasına bağlanıyor.

Halen ABD ve Çin’de üretim yapan fabrikalara sahip olan Tesla, Almanya’da Berlin yakınlarında üçüncü tesisini inşa ediyor. Şirket, 2020 mart ayında salgın haline gelen pandemi dönemine kadar bilançosunda sürekli zarar yazıyordu.

Son zamanlardaki tüm başarısına rağmen, Tesla’nın ivmesi, çip kıtlığı nedeniyle  yavaşlayabilir. Diğer büyük otomobil üreticileri, ilk yarıda üretimi önemli ölçüde azaltmak zorunda kalırken; Tesla, şimdiye kadar araçlarını üretmek için yeterli miktarda çip tedarik etmeyi başardı.

Tesla 2021 satışları

Şirketin bu yılın ikinci çeyreğinde elde ettiği gelirler toplamı yani cirosu; geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 98 artışla 11,9 milyar dolara yükseldi. Şirket, geçen yılın ikinci çeyreğinde 6 milyar dolar gelir elde etmişti.

Elektrikli otomobil üreticisinin geçen yılın ikinci çeyreğinde 0,44 dolar olan hisse başına karı da bu yılın ikinci çeyreğinde 1,45 dolara yükseldi.

Tesla, nisan-haziran döneminde dünya genelinde 200 binin üzerinde aracın teslimatını gerçekleştirdi.

İndirimli bilet fırsatında son günler! Formula 1 Türkiye 2021 bilet fiyatları

formula 1 türkiye 2021 bilet fiyatları

Mayıs ayında seyahat yasağı nedeniyle iptal kararı alınmasının ardından yeniden 2021 takvimine eklenen Formula 1 Türkiye Grand Prix yarışı bilet fiyatları belli olmuştu.

12 Temmuz tarihinden itibaren satışa çıkan Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2021 etkinliği için hayata geçen indirimli bilet fırsatının sona ermesine sayılı günler kaldı. Satışlar tüm hızıyla Biletix üzerinden devam ederken, indirimli erken bilet dönemi 31 Temmuz’da sona eriyor.

Formula 1 Türkiye 2021 bilet fiyatları!

1-2-3 Ekim tarihlerinde Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek olan antrenman, sıralama turları ve yarış günlerini izlemek isteyen Formula 1 severler, gözlerini bilet fiyatlarına çevirdi.

Toplamda 14 farklı kategorinin bulunduğu Formula 1 biletleri, kombine olarak alınabilecek. Bu kombine bilet antreman, sıralama turları ve yarış günü kapsıyor.

Formula 1 Türkiye 2021 biletleri şu şekilde sıralanıyor:

Tribün         Kampanyalı Fiyat         Normal Dönem Fiyat

 • Platinum           3.300 TL                               4.125 TL
 • Gold 1              2.600 TL                               3.250 TL
 • Gold 2              2.600 TL                               3.250 TL
 • Gold 3              2.300 TL                               2.875 TL
 • Gold Açık          2.000 TL                               2.500 TL
 • Silver 1                1.500 TL                               1.875 TL
 • Silver 2                900 TL                                  1.125 TL
 • Silver 3                1.250 TL                               1.565 TL
 • Silver 4                1.250 TL                               1.565 TL
 • Silver 5                600 TL                                  750 TL
 • Silver 6                600 TL                                  750 TL
 • Silver 7                1.500 TL                               1.875 TL
 • Silver 8                1.500 TL                               1.875 TL
 • Silver 9                950 TL                                  1.190 TL
 • Açık Alan               300 TL                                   375 TL

Listede de gördüğümüz gibi F1 Türkiye GP biletleri için fiyatlar kampanyalı olarak 300 TL’den başlıyor ve 3.300 TL’ye kadar devam ediyor. Normal dönemdeki fiyatlandırmada ise bu yelpaze 375 TL ve 4.125 TL arasında. Kampanyalı fiyatlar 31 Temmuz tarihine kadar sürecek.

Formula 1 Türkiye 2021 Bilet Fiyatları Tepki Topladı!

Geçtiğimiz sene 9 yıllık Formula 1 hasretinin sona ermesiyle birlikte Türkiye’de dünyanın en ucuz Formula 1 biletleri satışa çıkarılmıştı. En ucuz biletlerin satışa çıkarılmasının ardından da biletler peynir-ekmek gibi tüketilmişti. Ayrıca, geçen yıl “Kampanya bileti” adı altında satışa çıkarılan biletlerin toplam satışa çıkması gereken biletlerin çeyreği (sadece 10 bin adet) bile olmadığını da hatırlatalım. Bu yıl da Formula 1 severler benzer sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Bunlara ek olarak; bu yıl işler Intercity Park’ın istediği şekilde gitmeyecek gibi görünüyor. Geçen yıl seyircisiz izleneceği daha sonra açıklansa da bir çok izleyiciyi tribünlere çeken ucuz bilet fiyatları, bu yıl yüzde 100’e 200’e varan zamlarla satışa çıktı. Formula 1 severler de sosyal medya üzerinden tepkilerini ortaya koydular.

Formula 1 DHL Turkish Grand Prix 2021

Siz neresinden tutarsanız tutun, asgari maaşın yaklaşık 4’te 1’ine denk gelen en düşük bilet fiyatları turistlerin İstanbul Park yoluna ışık tutuyor. Mevcut döviz kurlarıyla 300 birimi cebine koyan bir turistin Türkiye’ye gelip, izleyip geri dönmesi bile mümkün olabilir.

Formula 1 izleyici kitlesini gençlerin oluşturduğunu ve bu gençlerin bir çoğunun maaş bile almadığını varsayarsak; Formula 1 Türkiye Grand Prix 2021 bilet fiyatları gerçekten de göze büyük görünüyor.

Otomobil vergileri düşürülmeli, pazar 1,5 milyon olmalı

Türkiye ekonomisinin acilen yurtdışı yatırıma ihtiyaç duyduğu bu yıllarda çare önerilerinden biri OYDER (Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği) Başkanından geldi. Geçtiğimiz yıl kaçan Volkswagen yatırımı sonrasında yeni bir otomotiv yatırımı projesinin Türkiye’ye nasıl geleceği ise merak konusu. Çip krizi gibi üretimi vuran sorunların yanı sıra otomobil vergileri ile ilgili düzenleme ihtiyacının olduğu bir dönemde; küresel otomotiv devleri yeni yatırıma ne zaman karar verir o da belli değil. Ama yapılacak yeni yatırımların esas olarak elektrikli ve hibrit araçlarla otonom araçlara yönelik olacağı düşünülebilir. Bu arada yeni yatırım için otomotiv vergilerinin yeniden düzenlenmesi ve ekonomik istikrarın geri gelmesi ile pazarın 1,5 milyon adetlere çıkacağı öngörülüyor.

Otomobil-vergileri-OYDER-Başkanı-Turgay-Mersin
Otomobil Yetkili Satıcıları Derneği Başkanı Turgay Mersin: Otomobil vergileri yeniden düzenlenmeli.

Türkiye otomotiv sanayi, Avrupa’da ilk 5 üretici içinde yer alıyor. Böylesine etkin bir gücün ilk üç içine girmesi ve bu nedenle yeni yatırım çekebilmesi için; Türkiye otomotiv satışlarının 1,5 milyon adetlere çıkması gerektiğini öne süren Otomotiv Yetkili Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Turgay Mersin; “Otomotivde yatırım için iç pazar çok önemli. Yeni yatırımcıları çekmek için yurtiçi satışlarını 1,5 milyon adede taşımanın yollarını aramalıyız. Hem insan kaynakları,  hem de plaza olarak otomotiv yetkili satıcılarının yaptığı yatırımlar 1,5 milyon satış adedine göre olan yatırımlardır. Bu nedenle Türkiye’nin lokomotif sektörünü devletimizin desteklemesi lazım” dedi.

Otomobil vergileri güncellenmeli

“Türk otomotiv pazarının ivmelenmesi için öncelikle vergi dilimlerinin güncellenmesi lazım. Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) baremlerinin güncellenmesi ve arkasından gelecek kalıcı hurda teşviği ile birlikte ekonomimizi istikrarlı ve stabil hale getirmemiz gerekiyor.

Bunlar yapıldığı takdirde Türk otomotiv pazarı 1,5 milyon adetlere ulaşır ve arkasından da yeni yabancı yatırımcıların dikkatini çekeriz. Yabancı yatırımcı iç pazar için gelecektir.”

Otomobil satışları nisan 2021

Otomobil taksit sınırlaması piyasayı nasıl etkiler:

OYDER Başkanı Turgay Mersin, BDDK’nın aldığı taksit sınırlama kararının etkilerinin temmuz sonunda ortaya çıkacağına dikkat çekerken, şunları söyledi:

“Otomotiv sektörünün bundan ne kadar etkileneceğini görmek için ay sonunu beklemek gerekiyor. Bu karardan hızlı bir şekilde dönülmesi gerektiğine inanıyorum.

Ekonomik istikrar ve çip krizindeki belirsizlikler aşıldıktan sonra; pazarın ilk altı aydaki gibi devam edeceğini ve satışların yıl sonunda 800 binin üzerinde kapanacağını öngörüyorum”

Mersin, ÖTV baremlerinin güncellenmesi ve eylül ayından sonra faizlerde bir düşüş gerçekleşmesi halinde bu adetlerin daha da yukarı taşınabileceğini de kaydetti.

2021 Jeep Renegade için yeni bir versiyon satışa çıktı

2021-yeni-Jeep-Renegade-80.yıl-ön-görünüm
Türkiye’de TOFAŞ çatısı altında bulunan Jeep, marka hayranlarana özel bir Renegade serisini satışa çıkardığını duyurdu. 2021 Jeep Renegade 80. yıl özel versiyon markanın kuruluş yılına özel bir selam göndermeyi hedefliyor. Renegade’in en dolu versiyonu olarak satışa çıkan yeni seçenek için fiyatlandırma da dikkat çekici.

Çip devi Intel: Yarı iletken krizi daha da kötüleşecek

otomotiv yazılımı

Otomobil satışlarındaki artış eğilimine karşın, bulanabilirlik sorunu korkutuyor. Türkiye’dekiler de dahil bir çok otomobil fabrikasının üretime ara vermesine yol açan Yarı iletken krizi konusunda son açıklama üretici Intel tarafından geldi.

Çip devi Intel, küresel ölçekteki yarı iletken bulunabilirliği sorununun önümüzdeki aylarda daha da kötüleşeceğini ve 2023’e kadar devam edeceğini öne sürdü. Intel CEO’su Pat Gelsinger, “Darboğazların yılın ikinci yarısında dibe vurmasını beklerken, endüstrinin talebinin tam olarak karşılanması bir – iki yıl alacak” dedi.

Yaşanan çip krizi sürecinde Intel üretim kapasitesini artırma sürecinde olduğunu hatırlatalım.

Otomotiv sektörünün çip krizi nedeniyle kayıpları 100 milyarı geçtiğini OSD Başkanı Haydar Yenigün anlatmıştı:

Çip krizinin çözümü inorganik büyüme mi

Intel CEO’su, kapasiteleri genişletmeye yönelik satın almalara yönelmenin şu anda Intel için belirleyici bir öneme sahip olmadığını; ancak bu görüşün de gözden uzak tutulmadığını vurguladı. Birkaç gün önce basında çıkan haberlere göre Intel, çip üreticilerinden Globalfoundries’i yaklaşık 30 milyar dolar karşılığında devralma konusunda görüşmelerde bulunuyor. Ancak iddianın hemen ardından Globalfoundries Başkanı Thomas Caulfield, Intel’e satış yapılmayacağını açıkladı.

Yarı iletken krizi devam ediyor

Intel’in üretiminde sorun var: Geliştirmedeki aksaklıklar nedeniyle daha modern üretim süreçlerinin tanıtımı gecikiyor. Aynı zamanda, rekabet büyüyor. Sadece rakibi AMD’den değil, aynı zamanda kısmen Apple gibi kendi çiplerini geliştiren önceki müşterilerden de baskı yiyor.

Şu anda Intel, korona pandemisinde artan PC talebinden öncelikli olarak yararlanmaya devam ediyor. Ancak aynı zamanda, Intel’in perşembe günü açıkladığı şekilde; veri merkezi işi son çeyrekte geriledi. Grup cirosu neredeyse değişmeden 19.6 milyar dolar (16,6 milyar euro) olarak kaldı. Kâr, bir önceki yılın seviyesinde eksi yüzde 0,8 ile 5,06 milyar dolar oldu.

40 milyar Euro’luk elektrikli Mercedes 2030 planı

Elektrikli-Mercedes-2030-Yol-haritası

Geçtiğimiz yılın sonunda ticari araç birimi ile otomobil birimini ayrı şirketler halinde yapılandıran Daimler, Mercedes otomobilleri için 2030 yılı planını açıkladı. Türkiye’de bayram tatiline denk gelen günlerde açıklanan program elektrikli Mercedes otomobiller üzerine yoğunlaşıyor. Yeni yol haritasının özünde “piyasa koşullarının” elverdiği ülkelerde tamamen elektrikli hale gelmek gibi iddialı bir hedef dikkat çekiyor.

Mercedes, yeni strateji açıklamasında içten yanmalı motorlara yönelik yatırımları nasıl azaltacağını, elektrikli araç maliyetlerini nasıl düşüreceğini ve bütün bunları mevcut kârlılığını kaybetmeden nasıl gerçekleştireceği bilgilerine yer verdi.

Açıklamanın en dikkat çeken yanlarından biri 2025 yılına kadar tüm ürün yelpazesinde kullanılmak üzere dört adet tamamen yeni EV (elektrikli araç) platformunu tanıtacak olmasıydı. Ayrıca dördü Avrupa’da olmak üzere dünya çapında 8 yeni elektrikli araç pil fabrikası yatırımı yapacağını ilan etti.

Elektrikli-Mercedes-Planı-işliyor

Tüm segmentlerde elektrikli Mercedes seçenekleri

Daha önceki Ambition 2039 stratejisinde açıklanan bir dizi hedefi öne çeken otomotiv devi, artık 2022’den itibaren tüm segmentlerde bir BEV (şarj edilebilir hibrit) versiyon çıkaracak ve 2025’ten itibaren tüm modelleri için bir elektrikli araç seçeneği sunacak.

Yeni planda 2024 yılında küçük segment Mercedes modelleri için MMA EV platformu kullanılmaya başlayacak.

Yeni MB.EA platformu, SUV’ler gibi orta ve büyük binek araçlarını destekleyecek. AMG.EA, geleceğin elektrikli spor otomobilleri için şirketin kendi bünyesindeki performans birimi tarafından geliştirilecek. Hafif ticari sınıfında ise Van.EA platformu kullanılacak. 

EQC, EQA, EQB, EQV ve EQS‘nin lansmanlarının ardından Mercedes; 2022’de yeni EQE sedan, EQE SUV ve EQS SUV’u piyasaya sürerek binek otomobil pazarına toplam 8 elektrikli model birden çıkaracak.

EQS sedan iki yeni versiyon ile kısa süre içinde yollarda olacak. Bu otomobilin zirvesi için bir AMG rozetli performans seçeneği ile bir Maybach versiyonu da hazır edilecek.

2022 mercedes eqs türkiye

Mercedes CEO’su: 10 yıl içinde elektrikli araçlara geçilmiş olacak

Mercedes CEO’su Ola Kallenius, dünyada elektrikli araçlara geçiş süreci için 10 yıldan söz etti. CEO, Alman lüks otomobil devinin yol haritasındaki elektriklenmeyi şöyle anlattı: “Elektrikli araç değişimi hız kazanıyor. Özellikle Mercedes – Benz’in yer aldığı lüks segmentte. İçinde bulunduğumuz 10 yıl içinde tüm pazarlarda elektrikli araçlara geçmeye hazır olacağız.”

Elektrikli Mercedes 2030 Planı’nın bir parçası olarak şirket, yeni EV’lerin geliştirilmesine 40 milyar Euro’dan (34.3 milyar £) fazla yatırım yapacağının altına imza attı. 

Bu arada otomotiv devinin içten yanmalı motorlara yapacağı yatırımlar 2026 yılına kadar 2019 yılına göre yüzde 80 kısılacak.

elektrikli mercedes eqs

Yeni dönem piller ve gigafabrikalar

Bu hızlı elektriklenme planını desteklemek için, biri ABD’de ve dördü Avrupa’da; toplam 200 GWh üretim kapasitesine sahip; dünya çapında sekiz yeni elektrikli araç pil fabrikası yatırımı gerçekleştirecek.

Avrupa haber kaynaklarından biri, bu yatırımların henüz ismi açıklanmayan uzman bir ortakla geliştirileceğini iddia ediyor. Mercedes ise anlaşma resmi olarak imzalandığında daha fazla ayrıntıyı açıklayacağına söz verdi.

Mercedes’in yeni nesil pilleri, “yüksek standartlarda olacak ve tüm Mercedes-Benz otomobil ve kamyonetlerinin yüzde 90’ından fazlasında kullanıma uygun olacak”.

Şirket, açıklamasında konuyla ilgili teknik bir ayrıntıyı da ekledi: “Benzeri görülmemiş menzil ve hatta daha kısa şarj süreleri” sunmak için silikon-karbon anot teknolojilerini kullanarak enerji yoğunluğunu artırmayı planlıyor. 

Özellikle firma, enerji yoğunluğunu ve güvenliğini önemli ölçüde artıracak katı hal pil teknolojisi geliştirmek için “ortaklarla görüşmelerde” olduğunu söylüyor.

Toyota elektrikli otomobil ittifakı Suzuki ve Daihatsu ile büyüyor

Halihazırda Subaru ile elektrikli otomobil üzerine çalışmalar yürüten Toyota, diğer Japon araç üreticileriyle elektrifikasyon projelerini büyütüyor. Suzuki ve Daihatsu, elektrikli ve otonom araçlar da dahil olmak üzere gelişmiş otomotiv teknolojileri geliştirecek Toyota liderliğindeki bir ortak girişime yatırım yapacak.

Toyota, Hino Motors ve Isuzu Motors tarafından Nisan ayında kurulan bir ortak girişime yatırım yapacaklarını duyuran Suzuki ve Daihatsu; topluca CASE teknolojileri olarak adlandırılan bağlantılı, otonom, paylaşımlı ve elektrikli araçlar konusunda maliyetli araştırmalar üzerinde işbirliği yapmaya ve işbirliği yapmaya hazırlanıyor.

Başlangıçta ticari araçlar için teknolojiler geliştirmek amacıyla kurulan ittifak, yeni ortaklarla birlikte kei arabaların da gelişimini hızlandırmak için yön değiştirecek.

Kei Araba Nedir? Düşük vergiler Türkiye’de olsa nasıl olurdu?

toyota elektrikli otomobil
Ultra kompakt Toyota elektrikli otomobil

Suzuki ve Daihatsu, ortak girişimin hisselerinin yüzde 10’unu Toyota’dan alacak. İşlemden sonra Toyota, Commercial Japan Partnership Technologies adlı girişimde yüzde 60 hisseye sahip olurken, Hino, Isuzu, Suzuki ve Daihatsu yüzde 10 hisseye sahip olacak.

Beş otomobil üreticisi, ittifak aracılığıyla, hem kamyonlar hem de kei arabaları için daha verimli ve düşük maliyetli bir lojistik sistemi teşvik etmek için verileri ve teknolojik bilgi birikimini paylaşacak. Şirketler, kamyon lojistiğini kei arabalarına bağlayabilen bir bağlantılı teknoloji altyapısı geliştirmeyi de planlıyor.

Toyota elektrikli otomobil ittifakı, Japonya’daki araçların yüzde 40’ını oluşturan küçük, ucuz kei arabalarını içerecek şekilde işbirliğini genişletmeyi amaçladığından; iki büyük kei minicar üreticisi olan Suzuki ve Daihatsu’yu memnuniyetle karşıladı.

Yüzyıllık Dönüşüme Karşı Güven Tam

Toyota Başkanı Akio Toyoda Çarşamba günü düzenlediği basın toplantısında; “Kei arabaları sürdürülebilir ve pratiktir. Birçok insan için bir yaşam çizgisi olmaya devam ediyor. Kei arabalarının Toyota’nın CASE teknolojilerini kullanarak daha da ilerleyebileceğine inanıyorum.” dedi.

Ortak girişimin başkanı Hiroki Nakajima ise; “Lojistik verimliliği artırma konusundaki bilgilerimizi paylaşabilirsek, yalnızca araçların elektrifikasyonu yoluyla değil, ticari araçların kat ettiği mesafeyi azaltarak da karbon nötrlüğüne katkıda bulunabiliriz” açıklamasında bulundu.

Ortaklığa yeni katılan Daihatsu’nun Başkanı Soichiro Okudaira da; “Kei üreticilerinin, CASE teknolojilerinin yaygınlaşması ve CO2 emisyonlarını düşürme mücadelesi ile birlikte yüzyılda bir görülen bir dönüşüm ile karşı karşıyayız. Bunlar tek başına üstesinden gelinmesi zor konular. İşbirliği büyük bir sinerji yaratacak” diyerek Toyota elektrikli otomobil ortaklığına olan güvenini dile getirdi.

Temmuz 2021 otomobil kampanyaları; Suzuki, Dacia, Renault, Isuzu, Opel, Mercedes, BMW, Citroen, Peugeot, Kia, Audi, Honda

2021 temmuz otomobil kampanyaları

BDDK (Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu) tarafından enflasyonla mücadele için makro ihtiyati tedbirler kapsamında alınan otomobilde taksit ve vade düzenlemesinin ardından otomobil firmaları, Temmuz 2021 otomobil kampanyaları ile yeni bir başlangıç yapıyor.

İşte araç sahibi olmak isteyenler için Temmuz ayına özel kredi ve faiz avantajlı araba kampanyaları:

Yeni Porsche Macan 3 farklı versiyonla yollara çıkıyor

Yeni Porsche Macan

Alman otomobil üreticisi Porsche, 2014 yılında ürün yelpazesine eklediği kompakt SUV Macan modelini kapsamlı çalışmalarla geliştirmeye devam ediyor. 3 farklı versiyonla yollara çıkacak olan yeni Porsche Macan; Mercedes GLC, BMW X3, Volvo XC60, Jaguar F-PACE ve Audi Q5 gibi rakiplerinin karşısında bir adım öne geçebilir mi?

İşte tamamen yenilenen Porsche Macan’ın özellikleri >>

Honda elektrikli araba üretimi için yeni ortaklar arıyor

İngiltere ve Türkiye’deki “verimsiz” tesislerin kapatılmasından sonra daha yüksek kar sözü veren Honda CEO’su Cuma günü yaptığı açıklamada; Honda markasının elektrikli araba üretimini karlı hale getirmek için yeni ittifaklar kurmaya istekli olduğunu söyledi.

Reuters’de yayımlanan habere göre yeni CEO Toshihiro Mibe; Japon devi Honda Motor’un yeni ortaklar aramaya ve ürün yelpazesinin elektrifikasyon maliyetini azaltmak ve elektrikli otomobillerini karlı hale getirmek için küresel bir ittifakın parçası olmaya istekli olduğunu belirtti.

Nisan ayında CEO’luk görevinin başına geçen Mibe; “Honda bir ittifak yoluyla elektrifikasyon alanındaki hedeflerine erken ulaşabilecekse, bir ittifak oluşturmaya hazırız” dedi.

Şirketin hedefinin elektrikli arabalar ve yakıt hücre teknolojisi olduğunu doğrulayan Honda CEO’su Mibe, 2040 yılına kadar EV’lerin ve FCV’lerin oranını tüm satışların yüzde 100’üne çıkarmayı hedeflediğini söyledi. Mibe’ın söylediklerine göre, bu araçların fiyatı piyasada kitlesel hale geldiği zaman keskin bir şekilde düşecek.

honda elektrikli araba
Şangay Otomobil Fuarı’nda gösterime çıkan elektrikli Honda SUV prototipi

Honda Elektrikli Araba Modellerini Piyasaya Sürmeyi Bekliyor

Halihazırda Amerikan General Motors (GM) ile aktif bir ortaklığı bulunan Honda, ABD pazarında ortaklaşa geliştirilen iki elektrikli modeli piyasaya sürmeyi planlıyor.

GM tarafından geliştirilen Ultium pillerini kullanacak olan ortaklaşa geliştirilmiş iki büyük boyutlu EV modeli; ‘e:Architecture’ adlı platform üzerinde üretilecek. Yeni modellerin iki yıl içerisinde tanıtılması bekleniyor.

GM ve Honda, elektrikli araba modellerinin yanı sıra Honda’nın dünyanın öncülerinden biri olduğu otonom kontrol sistemleri ve hidrojen yakıt hücreleri üzerindeki çalışmalarını sürdürürken; ittifaklarını daha fazla genişletmenin yollarını da araştırıyorlar.

Yeni patron Mibe, İngiltere ve Türkiye’dekiler de dahil olmak üzere birçok verimsiz tesisin kapanmasının bir sonucu olarak bu yıl kar marjlarının artmasını bekliyor. Honda, ek bir gelir kaynağı olarak da müşterileri için dijital veri toplamayı ve satmayı planlıyor.

- Tanıtım -
Opel-Mokka-banner
Hyundai-bayon-banner

GÜNCEL HABERLER