Ana Sayfa Blog

Dünyanın en pahalı 10 otomobili – Son liste

1Her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Dünyanın en pahalı 10 otomobili her yıl yeniden sıralanıyor. Aslında çok değişiklik olmaz ama araya bazı yeni modeller girerken, bazıları yuvarlanıveriyor.

13 otomobilin 2019 EuroNCAP test sonuçları

1Avrupa’nın bağımsız test kuruluşu EuroNCAP son testleri açıkladı. Bununla beraber kuruluş Şubat Nisan ve Mayıs’ta biri tekrar olmak üzere toplam 12 modelin 13 testini tamamladı. Peki hangi model hangi konuda kaç puan aldı, 5 yıldıza ulaşan model sayısı kaç oldu? İlk sırada elektrikli bir otomobil var.

Türkiye ve AB: Nüfus, milli gelir, ekonomi, otomobil denklemi

1Dünyanın en büyük ekonomisi 2019 yılı itibariyle halen Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Dev ekonomisi, kişi başına 60 bin doları bulan gayrisafi milli hasılası ile halen zirvede. Çin ve Japonya peşinde. Almanya, İngiltere, Fransa altta sıralanıyor. Ekonomi otomobil ayrılmaz ikili

KAYNAK: ACEA

230 milyon Euro: 3 modelinde yenilik yılını başlattı !

Türkiye otomotiv endüstrisinin 2017 yılı ihracat şampiyonu Ford Otosan, 2017 sonuçlarını ve 2018 beklentilerini açıkladı. KAP’a bildirilen açıklamaya göre şirket 2018 yılında 210-230 milyon euro arasında yatırım planlıyor. Yaklaşık 1 milyar TL tutarındaki yatırım, maddi duran varlıklar kapsamında dağılacak. Yatırımın ana kısmının bu yıl tüm modellerinin tamamen yenilenmesine gideceğini söyleyebiliriz. Ford Otosan bu yıl Transit, Custom ve Courier modellerini tamamen yeniliyor. Yeni yatırımların ilk örnekleri 2.0 lt yeni nesil dizel motorla yollara çıkmaya başladı.

Ford Transit Avrupa’nın en çok satan ticari aracı. Şimdi daha düşük emisyon oranıyla yeni kurallara daha duyarlı hale geldi.

Ford Otosan, 2018 yılıda toplam otomotiv pazarını 950 bin ile 1 milyon adet arasında gördüğünü, bunun içinde şirket satışlarının 110-120 bin adetlerde seyredeceğini öngörüyor.

Türkiye’deki üç araç ve bir motor fabrikasında 370-380 bin adet araç üretimi planlayan şirket, bu rakamı 295-305 bn adetini ihraç edecek.

Toplam satışları yani hem ihracat hem iç pazar satışlarını ise 405-425 bin adet arasında öngörüyor.

2017 yılı 12 aylık döneminde 1.5 milyar TL’Ye yakın kâr açıklayan şirket, 2018 yılı maddi duran varlıklara yatırım tutarını da 210-230 milyon euro olarak bildirdi.

Şirketin 2017 yılı satış gelirleri yüzde 39 artarken, satıların toplam maliyeti de yüzde 40 yükselmiş durumda. Esas faaliyet kârını yüzde 54 gibi önemli bir oranda artıran şirket yönetimi, brüt kârlılığını yüzde 26 yükseltti. Satışlarında ithal araçların payı yüzde 33’de kalan Ford Otosan, cari fazla veren yerli üreticiler arasında yerini korudu.

2017 yılı yurt içi satış gelirleri 7 milyar 511 milyon TL’Ye ulaştı.

Ford Otosan 2017 yılı ihracatı 2016 yılına göre yüzde 45 artarak, 17 milyar 830 milyon TL’ye ulaştı. 297 bin adetin bira üzerinde araç ihraç etti.

Şirketin 2017 yılı toplam satış gelirleri 25 milyon 341 bin TL’yi buldu.

Yenilenen Ford T. Custom. 2.0 lt motorla sahneye çıktı

Ford Otosan’ın 2017 performansı:

2017 yılı sonu itibariyle markanın yurt içi satışları 115.462 adet oldu. 2016 yılı hemen hemen aynı seviyede gerçekleşen bu rakamın 33.543 adetini binek araçlar oluştururken, ticari araçların

  • 35.549 adeti Transit Courier
  • 1.747 adeti Transit Connect
  • 29.080 adet Transit
  • 7.642 adet Transit Custom
  • 2.711 adet Ranger 
  • 5.190 adeti kamyon oldu.

İhracatta başrol Transit Custom’da

Ford Otosan 2017 yılında 297 bin 396 adet ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin en büyük otomotiv ihracatçısı olmaya devam etti.

Bu ihracatın içinde

  1. Transit Custom 157.502 adet
  2. Transit 100.181 adet
  3. Transit Courier 37.864 adet
  4. Cargo 1.309 adet

oldu.

Bu rakamlarla Ford Otosan 2017 yılı ihracatını, 2016 yılına göre yüzde 16 artırdı. Artışta en büyük pay nitelik olarak Cargo kamyonda gerçekleşti. (Yüzde 49)

 

 

 

Dünya bu otomobillere biniyor

1Dünya genelinde 2017 yılının bilançosu da ortaya çıkıyor… Ülkeler bazında bakıldığında genel olarak satışlar artış trendini sürdürdü. İşte otomotivin en büyük pazarlarında 2017 yılı satışlarıyla ve en fazla satılan marka ve modeller: 

TÜVTÜRK’ten önemli uyarı: Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalktı

TÜVTÜRK’TEN ARAÇ SAHİPLERİNE YENİ DÜZENLEME İLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI:

Araç Muayene Raporu’nu her zaman aracınızda bulundurun!

TÜVTÜRK, araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, Trafik Tescil Şube Müdürlüklerince tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamadan kalktı.

Bu belgenin artık verilmeyecek olması nedeniyle, araç muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri artık sadece TÜVTÜRK tarafından, muayene işlemi sonrasında verilen Araç Muayene Raporu’nda yer alacak.

TÜVTÜRK, 1 Temmuz’dan itibaren muayenesini yaptıran araç sahiplerine, araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurma konusunda uyardı.

TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, “TÜVTÜRK Araç Muayene Raporu’nun yanınızda bulunması, yetkili makamlar tarafından yapılan yol denetimlerinde, araç muayene geçerlilik sorgulaması esnasında hem sizlere, hem de yetkililere kolaylık sağlayacaktır” denildi.

Soru yağmuruna TÜVTÜRK cevapları

Yeni düzenleme ile ilgili 7 soru

1- Motorlu Araç Trafik Belgesi ne anlama geliyor? Ruhsat nedir?

Eski adıyla Ruhsat olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşur: “Araç Tescil Belgesi” ve “Motorlu Araç Trafik Belgesi”.

Ruhsat’ın içindeki bu belgelerden biri olan “Motorlu Araç Trafik Belgesi” artık kullanılmayacak, “Araç Tescil Belgesinin” ise kullanımına devam edilecektir.

2- Motorlu Araç Trafik Belgem var ama daha önce hiç muayeneye gelmedim. Artık bu belgeye ihtiyacım kalmadı mı?

İlk muayene süresini henüz doldurmamış ve TÜVTÜRK’te henüz bir muayene kaydı bulunmayan araçların sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni muayenelerini yaptırana kadar saklamalarını tavsiye ediyoruz.

Araçların kilometre sicili TÜVTÜRK’ün elinde

3- İkinci el bir araç satın alacağım. Eski araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni talep etmeme gerek kalmadı mı?

Yeni aldığınız ikinci el aracın muayene geçerlilik süresini öğrenmeniz ve takip edebilmeniz amacıyla aracın eski sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni istemenizi tavsiye ediyoruz.

4- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı muayeneye götüreceğim. Ne yapmam gerekiyor?

Farklı bir şey yapmanıza gerek yok. Muayene sonrasında, yeni muayene geçerlilik süresi artık Motorlu Araç Trafik Belgesi’ne işlenmeyecek. Bunun yerine, size TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene raporunda muayene geçerlilik süreniz yer alacak. Bu nedenle bu raporu artık aracınızda bulundurmanız gerekecek.

5- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı yeni muayene ettirdim. Ne yapmam gerekiyor?

Muayene raporunuzun aracınızda yer alması yeterlidir.

Araç muayenesinde jant sorunu

6- 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni bir araç satın aldım veya ruhsatımı yeniledim. Motorlu Araç Trafik Belgem bulunmuyor. Aracımı nasıl muayene ettireceğim ve aracımın son muayene geçerlilik tarihini nereden öğreneceğim?

Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde “Diğer Bilgiler” alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.

10- Muayene Raporumu kaybettim ne yapacağım?

Her zaman olduğu gibi herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonun’ndan muayene raporunuzu alabilirsiniz.

Trafik polisi hangi cam filmlerini sever, hangilerini çizer

İşte 2021’de yollara çıkacak 17 elektrikli ve hibrit Ford modeli

Ford, otomotivdeki değişime ayak uydurdu. Elektrikli ve hibrit Ford dönemi başlıyor Volkswagen’in otomobil yarışlarından çekilmesine ve Passat üretimini sonlandıracak olmasına yol açan yeni dönem elektrifikasyon olarak adlandırılıyor. Bütün büyük markalar Tesla olmanın yoluna girdi. Çünkü Tesla, patronu Elon Musk’ı dünyanın en zengin ikinci adamı haline getirdi bir kaç senede.

Hyundai yeni EV platformuyla 500 km menzil vaat ediyor

Hyundai, BEV (Battery Electric Vehicle) modelleri için kullanacağı son teknoloji yeni elektrikli otomobil platformunu tanıttı. E-GMP adı verilen bu yeni platform, tamamen elektrikli modellerde kullanılacak. Hyundai, 2025 yılına kadar 1 milyon adetten fazla satış hedeflediği 23 yeni modelin tümünde bu yeni platformu kullanmayı planlıyor.

Sürüş dinamiklerini ve modülerizasyonu ön planda tutulan platform, dünyanın ilk çoklu şarj (400V / 800V) ve çift yönlü güç dönüştürme işlevini bir arada sunuyor. Mevcut platformlara kıyasla daha fazla avantaj sunan E-GMP; sürüş performansı, güvenlik donanımları, esnek batarya yerleşimi, daha fazla yaşam ve bagaj alanı gibi özelliklerinden de ödün vermiyor.

E-GMP, sedanlar, SUV’lar ve CUV’ler gibi çoğu araç segmentinde kullanılabiliyor; böylelikle modeller daha hızlı ve daha esnek bir şekilde geliştirilebiliyor.

Örneğin; bu platform ile ekonomi odaklı bir BEV araç üretilebilirken aynı zamanda yüksek performans isteyen müşteriler için de 3,5 saniyeden daha kısa sürede sıfırdan 100 km/s hıza ulaşan yüksek hızlı bir model geliştirmek mümkün.

Hyundai yeni elektrikli otomobil modellerinde gelişmiş viraj performansı sunuyor

Yeni platformda kullanılan ön ve arka arasındaki optimum ağırlık dağılımı, alt seviyede konumlandırılmış pil ve düşük ağırlık merkezi sayesinde üstün bir sürüş vaat ediyor.

E-GMP’nin performanslı yapısı, yüksek performansa sahip olacak olan elektrikli motorlar ile eş seviyede olacak Bu amaçla, orta ve üst segmentler için kullanılan beş noktadan bağlantılı arka süspansiyon sistemi ve gücü tekerleklere iletmek için tekerlek rulmanlarını tahrik mili ile birleştiren dünyanın ilk entegre aksı (IDA), sürüş konforu ve üstün yol tutuş için yeni modellerde görev alacak.

Ultra yüksek mukavemetli çelikten üretilecek olan platform, özel batarya destek yapısıyla da olası kazalar için pil güvenliğine de katkı sağlayacak. Gövde ve şasinin enerji emici özel güçlü bölümleri, etkili bağlantı noktalarıyla bataryaya gelebilecek şiddetli darbeleri verimli bir şekilde emilebiliyor.

Ön ve arka akslar arasına monte edilen piller Hyundai’nin bugüne kadar geliştirdiği en güçlü sistem olacak. Bu pil teknolojisinde yeni ve ayrı bir soğutma bloğu bulunuyor. Mevcut EV pil teknolojisine göre yaklaşık yüzde 10 oranında daha hafif olan piller zemine daha yakın bir pozisyonda konumlandırılıyor. Böylelikle kabinde daha fazla oturma ve yaşam alanı elde ediliyor.

E-GMP’nin yeni elektrik sistemi, güçlü bir motora ve EV invertörle birlikte geliyor. Bu bileşenler, tek bir kompakt yapıya entegre edilmiş. Yani, motorun maksimum hızını mevcut motorlara kıyasla yüzde 70’e kadar yükselterek güçlü bir performans sağlayabiliyor.

Yüksek performanslı motor, diğer motorlardan daha küçük ve aynı zamanda daha hafif. Böylelikle hem araç ağırlığı hem de yer bakımından çok daha verimli. Ağırlıklı olarak arkadan itişli bir yapıya sahip olan platform, isteğe bağlı olarak dört tekerlekten çekişli otomobillerin üretimini de yapabilecek.

Mevcut elektrikli araçların çoğu 400V hızlı şarj altyapısı ile üretiliyor. Ancak, 350kW’a kadar 800V şarj altyapısının geliştirilmesiyle daha da hızlı şarjı mümkün. Hyundai, geçtiğimiz aylarda stratejik bir ortak ve hissedar olarak Avrupa’nın önde gelen yüksek güçlü şarj ağı IONITY’ye yatırım yapmıştı.

Hyundai de bu avantajı kullanarak, yeni elektrikli otomobil modellerini tam şarjlı bir batarya ile maksimum 500 kilometrenin üzerinde bir menzil sunmayı planlıyor. Araçlar 18 dakikada yüzde 80’e kadar yüksek hızda şarj edilebilirken; beş dakikada da sadece 100 kilometreye kadar sürüş menzili için şarj imkanı mümkün olacak.

Elektrikli Hyundai Kona crossover tek şarjla 1000km barajını aştı

E-GMP, Hyundai Motor Group’un piyasaya çıkış tarihleri kesinleştirilmiş 11 BEV araç dahil olmak üzere toplam 23 yeni elektrikli otomobil modelinde kullanılacak.

2025 yılına kadar dünya çapında 1 milyondan fazla elektrikli araç satmayı hedefleyen Hyundai; BEV vizyonunun bir parçası olarak ‘IONIQ ‘ markasını geçtiğimiz Ağustos ayında ortaya çıkarmıştı.

Bu yeni marka altında, üç özel model hazırlayan Hyundai, önümüzdeki yıl tanıtacağı IONIQ 5 ve IONIQ 6 haricinde 2024’e kadar da IONIQ 7’yi gün yüzüne çıkaracak.

e-Transit için Ford Otosan batarya montaj fabrikası kuruyor

Elektrikli araçlara yönelik yatırımlar hız kazanıyor. Kısa süre içinde 11,5 milyar avroluk elektrikli araç yatırımına hazırlanan Ford Motor Company iki yıllık elektrikli araç takvimini açıkladı.

2021 yılı sonuna kadar 17 hibrit ve elektrikli aracı piyasaya çıkarmaya hazırlanan Amerikan devi, bunlardan bir kısmını da Türkiye’de üretecek. Ford Otosan elektrikli araç planı için 56 milyon avroluk yatırımına başladı.

Ford Otosan batarya montaj fabrikası kuruyor. 2022 yılı sonunda bantlardan inecek yüzde 100 elektrikli e-Transit modeli için pil paketleri üretecek 15 bin adet kapasiteli yeni bölümün oluşturulması sürüyor.

Yeni bölümün tamamının Türk mühendislik ekibi tarafından kurulduğunu belirten Ford Otosan Genel Müdür Başyardımcısı Dave Johnston, “Avrupa’da Ford’un en büyük ticari araç üreticisi Türkiye’deki Ford Otosan.

Ford’un elektrifikasyon planına uygun üretim ve yenilenme başladı. Ford, yeni dönem için önümüzdeki yılları yeniden tanımladı. 2021 yılı sonuna kadar 17 elektrikli Ford yollara çıkacak. 2022 sonuna kadar 11,5 milyar dolar yatırım yapacağız.” bilgisini verdi.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün de PHEV (Dışarıdan şarjlı hibrit) araç üretim bandını devreye aldıklarını belirterek, “Burada üretilen ilk araçların testleri yapıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi son iki ayda 2 bin km kullandı. Kullanımın yüzde 60’ı elektrikli motorla gerçekleşti. Bu da araçların Green zone adı verilen sadece elektrikli araçların girebileceği yerlere uygun olduğunu kanıtladı” dedi.

Yeni yatırımın ise Türkiye’de tamamen elektrikli e-Transit olduğunu söyleyen Yenigün, “Bu bir prestij yatırımı bizim için. Bu araçlar servis ve bakım maliyeti dizel araca göre yüzde 40 daha düşük olacak araçlar.

Ford Otosan mühendisleri kritik süreçleri üstleniyor

Türkiye’de üretilecek ilk tam elektrikli ticari araç olan Ford E-Transit, 67 kWh 400 Volt lityum iyon pil ile 350 km’ye kadar menzil sunacak.

Entegre çalışma sistemini hedefleyen yeni batarya montaj fabrikası son teknoloji imalat çözümleri ile donatılacak; AGV (akıllı taşıma sistemleri) ile verimlilik sağlanacak.

Yüksek kaliteli ürün çıktıları almak için yeni nesil perçinleme ve kaynak teknolojileri kullanılacak. 8’i montaj hattında, 22’si ise kasa imalat hattında olmak üzere toplamda 30 adet robot sayesinde otomasyon seviyesi yüksek ve esnek bir üretim tesisi oluşturulacak. Teknolojik tesiste kolaboratif robotlar ile kameralı kontroller yapılacak.

Ford Otosan Kocaeli Fabrika.

Bataryalar yine Ford Otosan’ın kuracağı test laboratuvarlarında elektrik testi, hava kaçağı testi gibi güvenlik testlerinden geçirilecek. Bu test esnasında batarya paketinin; şarj düzeyi, paket ve hücre sıcaklık kontrolü ile yazılım kontrolü yapılacak.

Kullanılacak yeni soğuk metal transfer kaynak teknolojisi ile batarya kasalarının hava ve su sızdırmazlığı %100 kontrol altına alınacak. ‘Light Guide System’ adı verilen projeksiyon ve 3D sensörlerle batarya paketinin tüm montaj adımları takip edilebilecek.

Destek sistemine ek olarak kolaboratif robotlar üzerine yerleştirilmiş görüntü işleyen kameralar ile olası üretim hatalarının önüne geçilecek.

Kasım ayı satışları açıklandı, 80 bin aracın ne kadarı SUV oldu

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı 2020 Kasım ayında yüzde 37,8 artarak 80.141 adet oldu. Bu rakamın 64.357 adeti otomobil olurken; hafif ticari araç pazarı yüzde 52,2 artarak 15.784 adet oldu.

2020 yılı Ocak-Kasım döneminde 11 aylık otomobil ve hafif ticari araç satışları 72 artışla 668.495 olarak gerçekleşti. Bu rakamın içerinde otomobil satışları, 529.388 olurken; hafif ticari araç pazarı yüzde 92,8 artarak 139.107 adede ulaştı.

Otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık Kasım ayı ortalama satışlara göre yüzde 1 arttı. Otomobil pazarı, 10 yıllık Kasım ayı ortalama satışlarına göre  yüzde 7,4 artış gösterdi. Hafif ticari araç pazarında bu oran yüzde 18,7 azalma olarak yansıdı.

Otomobil pazarı segmentlere göre; pazarın yüzde 87,5’ini vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlar oluşturdu. C segmenti otomobiller 333.551 adetle yüzde 63,0 pay, B segmenti otomobiller 126.951 adetle yüzde 24,0 pay aldı. Gövde tiplerine göre değerlendirildiğinde ise en çok tercih edilen gövde tipi yüzde 44,1 pay ile yine sedan otomobiller olurken; SUV modellerin payı yüzde 29,5 HB modellerin payı ise yüzde 23,3 oldu.

Otomobil pazarı motor tipine göre; benzinli otomobil satışları 273.570 adetle yüzde 51,7 pay alırken; dizel otomobil satışları 214.072 adetle yüzde 40,4 paya geriledi. Fabrika çıkışlı otogazlı (LPG) otomobil satışları 22.344 adetle yüzde 4,2 pay sahibi oldu. 11 ayda 568 adet elektrikli ve 18.834 adet hibrit otomobil satışı gerçekleşti.

Otomatik şanzıman oranı yüzde 70’i aştı

Otomobil pazarı motor hacmine göre; 1600cc altındaki otomobil satışları yüzde 68,1 artarak yüzde 94,4 paya ulaştı. 1600-2000cc aralığındaki otomobil satışları yüzde 1,8; 2000cc üstü otomobil satışları yüzde 0,2 pay aldı.

Otomatik şanzımanlı otomobiller; 373.462 adetle yüzde 70,5 pay alırken, manuel şanzımanlı otomobiller 155.926 adetle yüzde 29,5 pay aldı.

Hafif ticari araç pazarı gövde tipine göre; Van gövde tipi yüzde 76,5 pay ve 106.406 adet ile en çok tercih edilen gövde tipi olurken; Kamyonet gövde tipi %11,4 pay ve 15.869 adetle 2. sırada yer aldı.

Sürpriz: Volkswagen motor sporlarında kontağı kapattı

Otomobil dünyasındaki büyük değişim ve lektrikli ulaşım dönemi motor sporlarında da yaşanıyor. Parkurların önemli ismi Volkswagen 1 aralık itibariyle yaptığı açıklamada motorsporları faaliyetlerini tamamen durdurduğunu açıkladı.

Volkswagen motor sporları alanında şalteri indirdi. Bu yol ayrımı, Dakar Rallisi, Dünya Ralli Şampiyonası ve Dünya Ralli Kros Şampiyonası’nda sayısız başarı ile 50 yılı aşkın bir rekabette var olmanın sonunu işaret ediyor.

Volkswagen’in ilgili biriminde 169 çalışan bulunuyor. Yapılan açıklama ile bu çalışanların Volkswagen AG içinde istihdam edileceğine de vurgu yapıldı. Yeni yarışsever müşterileri için üretilen Polo GTI R5’in üretimi 2020 ile birlikte sona erecek. Polo GTI R5 ve Golf GTI TCR gibi ralli otomobilleri için uzun vadede yedek parça temin edilecek.

Volkswagen Yönetim Kurulu Üyesi Frank Welsch, yapılan basın toplantısında, alınan kararın elektrikli araç üreticisi olma yönünde verildiğini belirterek: “Volkswagen markası, sürdürülebilir elektromobilitenin lider tedarikçisi olma yolunda ilerliyor. Bu amaçla güçlerimizi birleştiriyoruz ve Volkswagen markası için motor sporları faaliyetlerimizi sonlandırmaya karar verdik ” şeklinde konuştu.

Volkswagen Motor sporları için çalışan 169 kişiye şirkete entegre edecek.

Başarılarla dolu bir geçmiş

VW motorsporlarında zengin bir geçmişe sahip. Tek koltuklu Formula yarışlarında uzun süredir yer alan Alman markanın çalışmaları Michael Schumacher gibi isimlerin de Formula König gibi alanlardan yetişmesine katkıda bulunmuştu.

VW, daha önce birçok şampiyonluk kazanan motor blokları tedariki ile 80’lerden itibaren Formula 3‘te büyük başarı elde etti. Volkswagen, 2000’li yılların ortalarında, önce Race Touraeg‘in Dakar’a girmesi; ardından 2013’ten itibaren başarılı WRC programı ile motor sporlarındaki varlığını artırdı.

Sebastien Ogier ile peşpeşe 4 dünya şampiyonluğu ve WRX rekabetinde Jonas Kristoffersson ile 2017, 2018 ve 2020 başarıları ilk akla gelenler.

Sonuç olarak motor sporlarından çekilenler artıyor. Elektrikli otomobiller dönemine geçişte otomobil markalarının motor sporlarından uzaklaşması artıyor. Elektrikli ulaşım fikri motor porları ile pek yan yana düşünülemiyor.

WEC’de Porsche, Ralli’de Citroën, DTM’de Audi, F1’de Honda ve son olarak VW tüm motor sporlarından çıktı. Gerçekten otomotiv dünyası büyük değişim geçiriyor ve motor sporları da bundan istisna değil.

Yeni Toyota bayisi Timurağaoğlu Mardin’de kapılarını açtı

Ülkemizdeki fabrikada yerli üretilen ve Corolla ve CH-R modellerine ev sahipliği yapan Toyota’nın Türkiye’deki bayi sayısı da 60’a ulaştı.

Toyota’nın en yeni bayisi Toyota Plaza Timurağaoğlu Mardin’de hizmet vermeye başladı.

Alanlarında uzman 26 uzman personel bulunduran Toyota Plaza Timurağaoğlu, toplam 4 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip.

Toyota Plaza Timurağaoğlu, 450 metrekarelik showroomu, 1300 metrekarelik mekanik atölyesi ve ikinci el otomobil alım satımında müşterilerinin taleplerini karşılayacak.

420 m2’lik Xchange by Toyota alanı ile de Mardin ve bölge halkına hizmet götürülecek.

Toyota Türkiye’nin en yeni bayisi olan Toyota Plaza Timurağaoğlu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nesim Timur; “Toyota’nın 60’ncı bayisi olarak kentimize sağladığımız katma değer çok önemli.

Toyota’nın temel felsefesi olan insana saygı ve sürekli gelişim çerçevesinde çalışmalarımızı sürdüreceğiz.

Hizmet kalitesini ön planda tutarak en iyiyi sunmak amacındayız. Modellerimizin çeşitliliği ile birlikte halkımızın tüm beklenti ve taleplerine karşılık vererek kentimizde örnek gösterilecek bir konuma ulaşacağız” dedi.


Çek liyakat madalyası Ahmet Yüce’ye verildi

2018 yılından bu yana Çekya Cumhuriyeti’nin dış ilişkilerinin gelişmesine katkı sağlayan yabancı ülke vatandaşlarına verilen liyakat madalyası, Yüce Auto Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce’ye layık görüldü. Çekya Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Liyakat Madalyası; pandemi önlemleri nedeniyle Çekya’nın Türkiye Büyükelçiliği aracılığıyla Yüce Auto Skoda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yüce’ye takdim edileceği bildirildi.

Liyakat madalyası sahibi Ahmet Yüce’nin yaşamı boyunca Türkiye-Çekya ilişkilerinin geliştirilmesine yönelik çaba ve gayretleri; Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek tarafından yapılan açıklamada takdir edildi.

Skoda markasını temsil etmenin yanında önemli bir misyon daha üstlendiklerini söyleyen Ahmet Yüce;

“Marka işbirliğimizin yanı sıra kadim Türk ve Çek halklarının dayanışmasına ve kültür başta olmak üzere her türlü sosyal işbirliğine katkı sağlamak en büyük amacımızdı. Kurucumuz merhum Orhan Yüce’nin izinden giderek ilişkilerimizi yalnızca ticari faaliyetlerimiz ile sınırlı tutmadık. Bu anlamda iki ülkeyi ileriye taşırken, geçmişi yüzyıllara dayanan iki halkın refah ve mutluluğunu da kendimize görev edindik. Layık görülen liyakat madalyası bu anlayışımızın Çekya tarafından takdir edilmesinin güzel bir göstergesidir” şeklinde konuştu.

Yüce, Çekya tarafından verilen Liyakat Madalyasını kendisine destek veren herkes adına aldığını da sözlerine ekleyerek; “Bu takdir 65’inci yılını kutlayan Yüce Auto ve benim için büyük bir onur. Bu madalya için başta merhum Orhan Yüce’ye, Türkiye ve Çekya devletlerine, ortağımız Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’e, çalışma arkadaşlarım ile birlikte Türkiye’deki ve tüm dünyadaki Skoda ailesine teşekkür ediyorum. Çekya ve Skoda markası ile bugüne kadar temeli dostluk ve saygıya dayanan ilişkilerimiz bundan sonra da artarak devam edecektir” dedi.

Formula 1 yarışçısı Lewis Hamilton, bu hafta yarışamayacak

Bütün dünyayı saran ve ikinci dalganın yükseldiği COVID-19 pandemisi, Formula 1 pistlerinin son efsanesine de ulaştı. Serez ve Stroll’den sonra Hamilton da covid-19 pozitif listesinde. 13-14-15 Kasım tarihleri arasında bir ayağı da İstanbul’da yapılan Formula 1 yarışlarının 2020 şampiyonu Mercedes AMG Petronas pilotu Lewis Hamilton da pazartesi yaptırdığı iki testte pozitif çıktı.

Hamilton, hafta sonu son yılların en çok kazalarının yaşandığı Bahreyn yarışı sonrasında hastalandı. Yarış sonrası pazartesi günü hafif semptomlarla uyandığı belirtilen 2020 şampiyonuna Bahreyn’e gelmeden temasta olduğu kişilerden birinin pozitif olduğu da bildirilmişti.

Pazartesi günü iki test yaptıran Hamilton iki testten de pozitif sonuç alınca kendini karantinaya aldı. Bu nedenle de bu hafta sonu Abu Dabi Sakhiri Pisti’nde yapılacak yarışa katılamayacak.

Böylece covid pozitif listesine adı yazılan Formula 1 yarışçıları arasına üçüncü olarak Hamilton da katılmış oldu. Daha önce Sergio Perez ve Stroll da pozitif vakalar olmuştu.

Mercedes takımının yedek pilotu Stoffel Vandoorne’un Hamilton’un yerini alması bekleniyor. Ancak şu anda resmi açıklama halen gelmedi. Adaylar Esteban Gutierrez, Stoffel Vandoorne ve Nico Hülkenberg. George Russell ihtimali ise çok düşük.

Padoklara geri dönmek için Hamilton’ın testinin negatif çıkması gerekir. Bu nedenle, şu anda F1 dünya şampiyonluğunu 7. kez yakalamış olan ismin sezonu kapatıp kapatmadığı belli değil.

 

Doğuş Otomotiv Ticari Araçlar, Tolga Senyucel’e emanet

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürlüğü görevine Tolga Senyucel getirildi. Senyücel, Volkswagen Ticari Araç’taki Genel Müdürlük görevine de devam edecek.

Doğuş Otomotiv Scania Genel Müdürü Tolga Senyücel oldu. 2018 yılından bu yana Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü olarak görev yapan Senyücel, aynı zamanda Scania Genel Müdürlüğü görevini de üstlenecek.

Senyücel, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren görevi İlhami Eksin’den devralacak. 2013 yılından bu yana Scania Genel Müdürü olarak görev yapan İlhami Eksin ise; Doğuş Grubu’nun satın alma şirketi D-Serve’in CEO’su olarak kariyerine devam edecek.

İthal ticari araçlarda Scania markası önde gidiyor.

Tolga Senyücel’in Doğuş Otomotiv’deki yeni görevini Otoajanda.com 20 Şubat 2020 tarihinde duyurmuştu.

Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan Tolga Senyücel; lisansüstü eğitimini National University San Diego / California’da tamamladı.

1999 yılında Doğuş Grubu’na katılan Senyücel, 2004-2013 yılları arasında Scania Genel Müdürü olarak görev yaptı.

2013 yılından 2018 yılına kadar Yüce Auto Motorlu Araçlar Ticaret A.Ş. (Skoda) Genel Müdürlüğü görevini üstlendi. 2018 yılı Şubat ayından bu yana Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürlüğünü yürütüyor.

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olan İlhami Eksin, 1998 yılında Doğuş Grubu’na katıldı. Thermo King ve Scania Deniz Motorları markalarının Genel Müdürlüğünü yürüten Eksin, Nisan 2013 itibariyle Scania markasının da Genel Müdürü olarak görevini yürütmekteydi.

Senyücel’in atama haberini Şubat 2020 tarihinde OTOAJANDA.COM okuyucuları öğrenmişti.

Selim Okutur: Lüks segmentte motorlar değişiyor

Radyo Gedik Otoajanda radyo programımız tüm hızıyla devam ediyor. Artık içinden otomobil geçen muhabbetlerimiz 1 saate sığmamaya başladı. Geçtiğimiz hafta yine anlayamadan 60 dakikayı tamamladık. Son konuğumuz premium sınıfın taze markası Lexus Türkiye Marka Direktörü Selim Okutur idi.

Okutur ile Japonların Amerikalılar için 1989 yılında yarattığı Lexus markasını ve onun içinde yer aldığı premium segmenti ve elektrikli araç teknolojilerini konuştuk.

2.0 lt motor hacminin altında otomobili olmayan lüks marka Türkiye’de neler yapabiliyora baktık. Kimler alıyordu bu: En ucuzu 1 milyon lira olan 140 tane Lexus’u.

Dünyada 1989 yılında yollara çıkan Lexus, Japonya’da 2005 yılında satılmaya başlandı. Türkiye’ye gelişi ise 2016. Aslında Toyota Türkiye’nin Sabancı ile birlikte olduğu dönemde de Lexus az daha geliyordu ama yıkıcı 2001 krizi bunu unutturmuştu.

Sonrasında Toyota Türkiye distribütörlüğü Sabancı’dan ALJ’ye geçti ve sonrasında da iddialı bir açıklamayla 2016 yılında Türkiye’de temsil edilmeye başlandı.

İddialı açıklama neydi derseniz: “Yolda kalırsa helikopter göndeririz” denmişti. Bunu da sorduk Selim Okutur ‘a: “Hiç yolda kalıp da helikopter gönderdiğiniz oldu mu?”

Helikopterle kurtarma gibi havalı ve pahalı kurtarma operasyonları düzenleyebilecek bir lüks markanın 2016 yılından bu yana neler yaptığına göz attık.

Hemen belirtelim, helikopterlik bir durum olmamış bugüne kadar. Ama Lexus sahipleri çok pahalı saatlerinin tamirinden, diğer marka araçlarının servise götürülmesine kadar değişik ‘concierge’ hizmetlerinden yararlanmışlar.

İçlerinden bazıları Lexus Dolmabahçe showroomdaki toplantı odasını kullanıyor.

Birisi ise her yaz tatilini geçirdiği Bodrum’a Lexus’unu TIR ile getirtiyor. Kendisi uçakla seyahat eden Lexus sahibi, Lexus Türkiye’nin aracınızı istediğiniz yere ücretsiz götürürüz sözünü yıllardır değerlendiriyor.

Lexus_LF-30 konsept

Lüks segmentte dizelin krallığı bitti

Okutur, sadece benzinli ve hibrit araç satan bir markayı yönetiyor. En küçük motor hacmi 2.000 cc olan Lexus, Türkiye’de Mercedes, BMW, Audi gibi lüks markaların en pahalı modellerine kafa tutuyor.

Aslında Alman markaların tüm modellerine rakip birer Lexus var ama 1.6 ve daha küçük motorlusu yok. Ayrıca son yıllara kadar satışlara damgasını vuran dizel motor seçeneği de bulunmuyor.

Selim Okutur lüks segmentte de dizel satışlarının benzinli ve hibritler karşısında hızla gerilediğini söyledi.Lexus’un Türkiye’ye geldiği 2016 yılında lüks segment satışlarının yüzde 95 dizel olduğunu belirten Okutur, “şimdi bu oran yüzde 50 seviyesine indi” diyor.

Lexus LS500 kokpit

Okutur, “Biz o tarihte müslüman mahallesinde salyangoz satar gibiydik. Dizelimiz yoktu ve pazarın neredeyse tamamı dizeldi. Biz bir gün pazarın hibrite döneceğine güveniyorduk. Öyle de oldu!”

Premium segment satışları genel pazarın aksine vergilerin de artırılmasıyla küçülüyor. Bu yıl Türkiye’de 50 bin adetlerde bir premium araç satışı olması bekleniyor.

- Tanıtım -

GÜNCEL HABERLER