Ana Sayfa Blog

Dünyanın en pahalı 10 otomobili – Son liste

1Her zaman ilgi çekici bir konu olmuştur. Dünyanın en pahalı 10 otomobili her yıl yeniden sıralanıyor. Aslında çok değişiklik olmaz ama araya bazı yeni modeller girerken, bazıları yuvarlanıveriyor.

13 otomobilin 2019 EuroNCAP test sonuçları

1Avrupa’nın bağımsız test kuruluşu EuroNCAP son testleri açıkladı. Bununla beraber kuruluş Şubat Nisan ve Mayıs’ta biri tekrar olmak üzere toplam 12 modelin 13 testini tamamladı. Peki hangi model hangi konuda kaç puan aldı, 5 yıldıza ulaşan model sayısı kaç oldu? İlk sırada elektrikli bir otomobil var.

Türkiye ve AB: Nüfus, milli gelir, ekonomi, otomobil denklemi

1Dünyanın en büyük ekonomisi 2019 yılı itibariyle halen Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Dev ekonomisi, kişi başına 60 bin doları bulan gayrisafi milli hasılası ile halen zirvede. Çin ve Japonya peşinde. Almanya, İngiltere, Fransa altta sıralanıyor. Ekonomi otomobil ayrılmaz ikili

KAYNAK: ACEA

230 milyon Euro: 3 modelinde yenilik yılını başlattı !

Türkiye otomotiv endüstrisinin 2017 yılı ihracat şampiyonu Ford Otosan, 2017 sonuçlarını ve 2018 beklentilerini açıkladı. KAP’a bildirilen açıklamaya göre şirket 2018 yılında 210-230 milyon euro arasında yatırım planlıyor. Yaklaşık 1 milyar TL tutarındaki yatırım, maddi duran varlıklar kapsamında dağılacak. Yatırımın ana kısmının bu yıl tüm modellerinin tamamen yenilenmesine gideceğini söyleyebiliriz. Ford Otosan bu yıl Transit, Custom ve Courier modellerini tamamen yeniliyor. Yeni yatırımların ilk örnekleri 2.0 lt yeni nesil dizel motorla yollara çıkmaya başladı.

Ford Transit Avrupa’nın en çok satan ticari aracı. Şimdi daha düşük emisyon oranıyla yeni kurallara daha duyarlı hale geldi.

Ford Otosan, 2018 yılıda toplam otomotiv pazarını 950 bin ile 1 milyon adet arasında gördüğünü, bunun içinde şirket satışlarının 110-120 bin adetlerde seyredeceğini öngörüyor.

Türkiye’deki üç araç ve bir motor fabrikasında 370-380 bin adet araç üretimi planlayan şirket, bu rakamı 295-305 bn adetini ihraç edecek.

Toplam satışları yani hem ihracat hem iç pazar satışlarını ise 405-425 bin adet arasında öngörüyor.

2017 yılı 12 aylık döneminde 1.5 milyar TL’Ye yakın kâr açıklayan şirket, 2018 yılı maddi duran varlıklara yatırım tutarını da 210-230 milyon euro olarak bildirdi.

Şirketin 2017 yılı satış gelirleri yüzde 39 artarken, satıların toplam maliyeti de yüzde 40 yükselmiş durumda. Esas faaliyet kârını yüzde 54 gibi önemli bir oranda artıran şirket yönetimi, brüt kârlılığını yüzde 26 yükseltti. Satışlarında ithal araçların payı yüzde 33’de kalan Ford Otosan, cari fazla veren yerli üreticiler arasında yerini korudu.

2017 yılı yurt içi satış gelirleri 7 milyar 511 milyon TL’Ye ulaştı.

Ford Otosan 2017 yılı ihracatı 2016 yılına göre yüzde 45 artarak, 17 milyar 830 milyon TL’ye ulaştı. 297 bin adetin bira üzerinde araç ihraç etti.

Şirketin 2017 yılı toplam satış gelirleri 25 milyon 341 bin TL’yi buldu.

Yenilenen Ford T. Custom. 2.0 lt motorla sahneye çıktı

Ford Otosan’ın 2017 performansı:

2017 yılı sonu itibariyle markanın yurt içi satışları 115.462 adet oldu. 2016 yılı hemen hemen aynı seviyede gerçekleşen bu rakamın 33.543 adetini binek araçlar oluştururken, ticari araçların

  • 35.549 adeti Transit Courier
  • 1.747 adeti Transit Connect
  • 29.080 adet Transit
  • 7.642 adet Transit Custom
  • 2.711 adet Ranger 
  • 5.190 adeti kamyon oldu.

İhracatta başrol Transit Custom’da

Ford Otosan 2017 yılında 297 bin 396 adet ihracat gerçekleştirerek, Türkiye’nin en büyük otomotiv ihracatçısı olmaya devam etti.

Bu ihracatın içinde

  1. Transit Custom 157.502 adet
  2. Transit 100.181 adet
  3. Transit Courier 37.864 adet
  4. Cargo 1.309 adet

oldu.

Bu rakamlarla Ford Otosan 2017 yılı ihracatını, 2016 yılına göre yüzde 16 artırdı. Artışta en büyük pay nitelik olarak Cargo kamyonda gerçekleşti. (Yüzde 49)

 

 

 

Dünya bu otomobillere biniyor

1Dünya genelinde 2017 yılının bilançosu da ortaya çıkıyor… Ülkeler bazında bakıldığında genel olarak satışlar artış trendini sürdürdü. İşte otomotivin en büyük pazarlarında 2017 yılı satışlarıyla ve en fazla satılan marka ve modeller: 

TÜVTÜRK’ten önemli uyarı: Motorlu Araç Trafik Belgesi Kalktı

TÜVTÜRK’TEN ARAÇ SAHİPLERİNE YENİ DÜZENLEME İLE İLGİLİ ÖNEMLİ UYARI:

Araç Muayene Raporu’nu her zaman aracınızda bulundurun!

TÜVTÜRK, araç sahiplerini yakından ilgilendiren yeni düzenlemeyle ilgili açıklama yaptı.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda yapılan değişiklik uyarınca, 1 Temmuz 2017 tarihinden itibaren, Trafik Tescil Şube Müdürlüklerince tescili gerçekleştirilen araçlar için “Motorlu Araç Trafik Belgesi” verilmesi uygulamadan kalktı.

Bu belgenin artık verilmeyecek olması nedeniyle, araç muayenesi onaylanan araçların muayene geçerlilik süreleri artık sadece TÜVTÜRK tarafından, muayene işlemi sonrasında verilen Araç Muayene Raporu’nda yer alacak.

TÜVTÜRK, 1 Temmuz’dan itibaren muayenesini yaptıran araç sahiplerine, araç muayene raporlarını her zaman araçlarında bulundurma konusunda uyardı.

TÜVTÜRK’ten yapılan açıklamada, “TÜVTÜRK Araç Muayene Raporu’nun yanınızda bulunması, yetkili makamlar tarafından yapılan yol denetimlerinde, araç muayene geçerlilik sorgulaması esnasında hem sizlere, hem de yetkililere kolaylık sağlayacaktır” denildi.

Soru yağmuruna TÜVTÜRK cevapları

Yeni düzenleme ile ilgili 7 soru

1- Motorlu Araç Trafik Belgesi ne anlama geliyor? Ruhsat nedir?

Eski adıyla Ruhsat olarak bilinen ve günümüzde aracımızda taşıdığımız belgeler iki parçadan oluşur: “Araç Tescil Belgesi” ve “Motorlu Araç Trafik Belgesi”.

Ruhsat’ın içindeki bu belgelerden biri olan “Motorlu Araç Trafik Belgesi” artık kullanılmayacak, “Araç Tescil Belgesinin” ise kullanımına devam edilecektir.

2- Motorlu Araç Trafik Belgem var ama daha önce hiç muayeneye gelmedim. Artık bu belgeye ihtiyacım kalmadı mı?

İlk muayene süresini henüz doldurmamış ve TÜVTÜRK’te henüz bir muayene kaydı bulunmayan araçların sahiplerinin, mevcut Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni muayenelerini yaptırana kadar saklamalarını tavsiye ediyoruz.

Araçların kilometre sicili TÜVTÜRK’ün elinde

3- İkinci el bir araç satın alacağım. Eski araç sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni talep etmeme gerek kalmadı mı?

Yeni aldığınız ikinci el aracın muayene geçerlilik süresini öğrenmeniz ve takip edebilmeniz amacıyla aracın eski sahibinden Motorlu Araç Trafik Belgesi’ni istemenizi tavsiye ediyoruz.

4- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı muayeneye götüreceğim. Ne yapmam gerekiyor?

Farklı bir şey yapmanıza gerek yok. Muayene sonrasında, yeni muayene geçerlilik süresi artık Motorlu Araç Trafik Belgesi’ne işlenmeyecek. Bunun yerine, size TÜVTÜRK tarafından verilen araç muayene raporunda muayene geçerlilik süreniz yer alacak. Bu nedenle bu raporu artık aracınızda bulundurmanız gerekecek.

5- Motorlu Araç Trafik Belgem var. Aracımı yeni muayene ettirdim. Ne yapmam gerekiyor?

Muayene raporunuzun aracınızda yer alması yeterlidir.

Araç muayenesinde jant sorunu

6- 1 Temmuz 2017 tarihinden sonra yeni bir araç satın aldım veya ruhsatımı yeniledim. Motorlu Araç Trafik Belgem bulunmuyor. Aracımı nasıl muayene ettireceğim ve aracımın son muayene geçerlilik tarihini nereden öğreneceğim?

Yeni düzenleme ile ilgili araç muayene sürecinde bir değişiklik yaşanmayacak. Aracınızı zamanı geldiğinde her zaman olduğu gibi muayeneye getirmeniz gerekecek. Aracınızın son muayene geçerlilik süresi tescil belgenizde “Diğer Bilgiler” alanında yer almalıdır. Eğer yer almıyorsa ilgili Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne başvurabilir ve tarihinizi öğrenebilirsiniz.

10- Muayene Raporumu kaybettim ne yapacağım?

Her zaman olduğu gibi herhangi bir TÜVTÜRK Araç Muayene İstasyonun’ndan muayene raporunuzu alabilirsiniz.

Trafik polisi hangi cam filmlerini sever, hangilerini çizer

OSD, 2021 Ocak-Nisan Türkiye otomotiv üretimini açıkladı

2021 ocak-nisan türkiye otomotiv üretimi

Geçtiğimiz yıl pandemi tedbirleri kapsamında otomotiv sanayinin üretimine büyük ölçüde ara verilmişti. Bu ara verme nedeniyle oluşan baz etkisi, 2021 yılı Ocak-Nisan döneminin artış oranlarına yansıdı. Buna göre, yılın ilk dört ayında toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre artış gösterdi. Otomobil üretiminde de aynı şekilde yükseliş yaşandı.

Nisan 2021 otomotiv ihracatı

2021 Ocak-Nisan otomotiv üretimi

Otomotiv Sanayii Derneği’nin (OSD) açıkladığı verilere göre, 2021 Ocak-Nisan otomotiv üretimi, 2020 yılının Ocak-Nisan arasındaki döneme göre yüzde 28 artarak 415 bin 187 adet, otomobil üretimi yüzde 18 artarak 288 bin 211 adet olarak gerçekleşti. Traktör üretimiyle birlikte toplam üretim ise 470 bin 859 adet oldu. Bu dönemde, otomotiv sanayisinin kapasite kullanım oranı yüzde 69 olarak gerçekleşti.

Araç grubu bazında kapasite kullanım oranları ise hafif araçlarda (otomobil + hafif ticari araç) yüzde 69, ağır ticari araçlarda yüzde 62, traktörde yüzde 79 seviyesinde gerçekleşti.

Ticari araç üretimi de arttı

Ocak-Nisan döneminde ticari araç üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 52 artış gösterdi. Bu dönemde, ağır ticari araç grubunda üretim yüzde 89 artarken, hafif ticari araç grubunda üretim yüzde 49 arttı. Bu dönemde, toplam ticari araç üretimi 162 bin 976 adet olarak gerçekleşti.

Pazara bakıldığında ise, Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla ticari araç pazarı yüzde 93, hafif ticari araç pazarı yüzde 88 ve ağır ticari araç pazarı yüzde 124 arttı.

Özellikle ağır ticari araç grubunda bir önceki yıla göre artış gerçekleşmesine rağmen baz etkisi dikkate alındığında 2015 yılına göre kamyon pazarı yüzde 33, otobüs pazarı yüzde 46 ve midibüs pazar ise yüzde 75 oranında daraldı.

Pazar 10 yıllık ortalamaların yüzde 23 üzerinde

Ocak-Nisan döneminde toplam pazar geçen yıla göre yüzde 74 artarak 271 bin 173 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil pazarı ise yüzde 69 oranında arttı ve 204 bin 839 adet oldu.

Son 10 yıllık ortalamalar dikkate alındığında, 2021 Ocak-Nisan döneminde toplam pazar yüzde 23, otomobil pazarı yüzde 30, hafif ticari araç pazarı yüzde 6, kamyon pazarı yüzde 11 oranında artarken, otobüs pazarı yüzde 33, midibüs pazarı ise yüzde 55 oranında azaldı. Bu dönemde, otomobil satışlarındaki yerli araç payı yüzde 39 olurken, hafif ticari araç pazarında yerli araç payı yüzde 54 olarak gerçekleşti.

otomotiv ihracatı

Otomotiv ihracatı ne durumda?

Yılın ilk dört ayını kapsayan dönemde otomotiv ihracatı geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre adet bazında yüzde 18 artarak 339 bin 197 adet olarak gerçekleşti. Otomobil ihracatı ise yüzde 6 oranında artarak 212 bin 56 adet oldu. Aynı dönemde, traktör ihracatı da yüzde 110 artarak 8 bin 469 adet olarak kayıtlara geçti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, otomotiv sanayi ihracatı Ocak-Nisan döneminde toplam ihracattan aldığı yüzde 15 pay ile ilk sıradaki yerini korudu.

Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam otomotiv ihracatı dolar bazında yüzde 34, Euro bazında ise yüzde 23 arttı. Bu dönemde, toplam otomotiv ihracatı 10,3 milyar dolar olarak gerçekleşirken, otomobil ihracatı yüzde 18 artarak 3,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Euro bazında otomobil ihracatı ise yüzde 8 artarak 2,9 milyar Euro oldu. Ocak-Nisan döneminde dolar bazında ana sanayi ihracatı yüzde 30 oranında artarken, tedarik sanayi ihracatı yüzde 40 oranında arttı.

Dilek ağacındaki otomobiller : “Son model Mersedes”

Hıdrellez Bayramı

Uzun süredir sizi tek kişilik dev anketlerimden yoksun bıraktım değil mi?

Hemen bir tane bırakayım buraya…

Belma Toprak
Belma Toprak, hıdrellez etkinliklerinde otomobil olanların peşine düştü.

Her türlü dilek, temenni vs araçlarından çok uzak duran ben; nedense Hıdrellez Bayramı’nı ve Hıdrellez ritüellerini çok severim. Çok da anlamlar yüklemeden Hıdrellez’in gülen yüzü, şenlikleri beni de şenlendirir.

Bu yıl pek algılayamadık, salgın ve tam kapanma yüzünden ama kenarından köşesinden biraz şenlenmeye çalıştık. Bizim belediye, evimizin yanı başındaki parkta 3-5 ağacı dilek ağacına çevirmiş. Görsel olarak çok da güzeldi bence.

İşte bugünkü dev anketim de dilek ağaçlarına asılan dilek kağıtlarına göre oluştu.

Meraktan değil elbette (!) Otomotiv sektörü için ulvi bir amaçla inceledim.

Üşenmedim ağaçlardaki bütün yazılı dileklere baktım.

Vardır böyle huylarım. Bir keresinde Bodrum – İstanbul arasındaki benzincileri saymıştım. Km başına kaç benzin istasyonu düşüyor diye. Bu bir ruh hastalığı ise aramızda kalsın, iyi bir şeyse herkese söyleyebilirsiniz.

Ben, parkta, ne mi arıyordum?

Hiç ekmek almaya çıkmıştım da o sırada gördüm.

Dilekler doğal olarak korona belasından kurtulmak başlığında yoğunlaşmış.

İkince en fazla dilek ise:

Araba almak

Nasıl ya! Araba almak neden hâla hayal Türkiye’de? Bu cümledeki vurguyu soru cümlesi olarak değil, hayal kırıklığı ve öfke şeklinde duyabilirsiniz kulaklarınızda…

İşte dileklerden bazı örnekler:

Son model Mersedes’ yazmış Coşkun kardeşim ve nokta atışı yapmış. Hımm! Ne istediğini bilen insanlar, en sevdiğim. Direkt marka belirtmiş ama bir de doğru yazsaymış iyi olacakmış. Bir harf yüzünden çakma bir Çin otomobili düşmesin payına…

Bir arkadaşımız da ‘yat, kat, araba’ demiş… Yat deyince yanında araba demek biraz fazla olmuş. Şöyle orta sınıf bir yatın olursa en az iki araban da olur zaten…

Birisi de ‘ehliyet’ demiş. Sadece ehliyet mi? Alanı çok daraltmamış mısın? Ama sen de ne istediğini biliyorsun bence…

Ben mi?

Yazdım bi şeyler ben de… Ne olduğunu söylemeyeyim, ama ipucu vereyim.  ‘O’ ile başlıyor ‘l’ ile bitiyor. Marka, model vererek de seçenekleri daraltmadım. Umarım sistem böyle işliyordur (!). Ağanın eline vurulmaz…

Ama yenileme diye de ekledim… Dilek kolaylaşsın diye.

Kimse  vizyonumu sorgulamasın lütfen (!)….

Yeni Citroen C4 fiyat listesi belli oldu

yeni citroen c4

Citroen C4, patlayabilir. Fransız şirketin kompakt sınıftaki SUV C HB kompizosyonunu birleştirdiği yeni modeli satışa çıktı. Sokağa çıkma yasakları nedeniyle ilk teslimleri yasak sonrası yapılabilecek yeni Citroen C4 fiyat listesi 2021 seçenekleri açıklandı. Resmi listede 225 bin TL’den başlayan bir versiyonu bulunan yeni otomobil, bir süre için 219 bin TL’den satın alınabiliyor.

Tüm fiyat tablosunu bir sonraki sayfada bulabilirsiniz.

TOGG Türkiye’nin otomobili dolandırıcılığı için önemli uyarı

Türkiye dolandırıcılıkta çağ atlama yarışına katıldı. Trakya’da dünyanın ilk 3 zengininden biri olan Microsoft şirketinin patronu Bill Gates’e komşu olma dolandırıcılığından sonra şimdi de TOGG Türkiye’nin Otomobili dolandırıcılığı gündeme geldi.

,Konuyla ilgili bir açıklama yapan TOGG yönetimi, sosyal medya dolandırıcılarına karşı özellikle yurtdışındaki vatandaşlarımızı:

“Yatırım fırsatı duyurularının gerçekliği yoktur”

TOGG, farklı farklı sosyal medya hesaplarında TOGG’un hisse senetlerini satışa çıkardığını belirterek, para toplamaya çalışan ponzi zincirlerine karşı açıklama yaptı.

TOGG otomobil fabrikası inşaatı

Yatırım fırsatı başlıklı sahte duyurulara karşı özellikle Almanya’da yaşayan yurttaşların uyanık olması istendi.

Türkiye’nin otomobili videosu gerçek mi?

TOGG tarafından TOGG Türkiye’nin otomobili dolandırıcılığı ile ilgil yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi:

“Çeşitli sosyal medya platformlarında çıkan ve özellikle yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızı hedefleyen ‘yatırım fırsatı’ duyurularının gerçekliği bulunmayıp, TOGG ile herhangi bir bağlantısı yoktur, tamamen dolandırıcılık amacı taşımaktadır. TOGG hakkındaki tüm gelişmeleri lütfen sadece internet sitemizden ve sosyal medya hesaplarımızdan takip ediniz.”

Türkiye’de Yılın Otomobili 2021 takvimi belli oldu

türkiye'de yılın otomobili 2021 takvimi

Bu yıl 6. kez düzenlenecek olan Türkiye’de Yılın Otomobili 2021 yarışmasının takvimi belli oldu. Otomotiv Gazetecileri Derneği (OGD) üyeleri, haziran ayındaki ikinci oylama öncesinde 21 Mayıs Cuma günü test sürüşü için İstanbul Park’ta bir araya gelecek.

Avrupa’da Yılın Otomobili 2021 kazananı

Türkiye’de Yılın Otomobili 2021 takvimi

OGD üyeleri, pandemi önlemlerine uygun olarak düzenlenecek organizasyon kapsamında 7 finalist otomobili test edecek. Değerlendirmeler sonucunda en fazla puan alan aday, ödül töreninin gerçekleşeceği 29 Haziran Salı günü sosyal medyadan canlı yayınlanacak programda açıklanacak.

Türkiye’de Yılın Otomobili adayları şöyle:

Dacia Sandero Stepway,
Fiat Egea Cross,
Hyundai i20,
Peugeot 208,
Renault Captur,
Skoda Octavia,
Toyota Yaris

toyota yaris

Bu arada, yarışmada ilk kez “Yılın Otomobili” dışında, “Yılın Tasarımı” ödülü de verilecek.

OGD üyeleri, bu yıl aday olan 27 otomobil arasından tasarımını beğendikleri üç otomobili seçecek. En fazla oy alan otomobil “Yılın Tasarımı” ödülünü kazanacak. “Yılın Tasarımı” ödülü için yarışacak aday otomobiller ise şöyle sıralanıyor:

Audi A3,
BMW 4 Serisi Coupe,
BMW 2 Gran Coupe,
Dacia Sandero,
Fiat Egea Cross,
Ford Puma,
Ford Kuga,
Hyundai i10,
Hyundai i20,
Jeep Wrangler,
Land Rover Defender,
Mercedes-Benz EQC,
Mercedes-Benz GLA,
Mercedes-Benz GLB,
Mercedes-Benz S Serisi,
Mini Cooper SE,
Nissan Juke,
Peugeot 208,
Porsche Taycan,
Renault Captur,
Renault Zoe,
Seat Leon,
Skoda Kamiq,
Skoda Scala,
Skoda Octavia,
Toyota Yaris
Volvo S60

Yeni formul: Benzinli kompakt SUV

2021 yılı Nisan ayında otomobil ve hafif ticari araç pazarı 61.488 olurken Ocak-Nisan döneminde satışlar 260.148’e ulaştı. Bu rakamın 204.839 adeti otomobillerden oluştu. Yılın ilk 4 ayında Türkiye pazarında en çok satan SUV, sedan ve HB modellerine buradan ulaşabilirsiniz. Peki, gövde tipleri, şanzıman, yakıt türü gibi trendler nasıl oldu?

Otomobil pazarı gövde tiplerine göre değerlendirildiğinde ilk 4 ayda en çok tercih edilen gövde tipi sedan otomobiller (83.708 adet) olmasına karşılık aldığı pay yüzde 40,9’e geriledi. Sedan otomobilleri, yüzde 34,1 paya ulaşan SUV modeller (69.819 adet) takip ederken HB modelerin (47.075 adet) payı da yüzde 23 oldu.  satış ile H/B otomobiller takip etti.

Otomobil pazarında motor tercihleri hızla değişiyor. Dizel modellerde gözle görülür bir düşüş yaşanıyor. İlk 4 aylık satışlarda;
• Benzinli otomobil satışları 131.463 adetle yüzde 64.2 pay,
• Dizel otomobil satışları 48.417 adetle yüzde 23,6 pay,
• Hibrit otomobil satışları 15.101 adetle yüzde 7,4 pay,
• Otogazlı otomobil satışları 9.414 adetle yüzde 4,6 pay aldı.
• Elektrikli otomobil satışı ise 444 adet gerçekleşti.

Şanzıman seçeneklerinde de hızlı bir değişim yaşanıyor; otomatik şanzımanlı otomobiller  156.695 adetle yüzde 76,5 paya ulaşırken; daha çok filo tercihlerinde kullanılan manuel şanzımanlı otomobiller 48.144 adetle yüzde 23,5 pay aldı.

Otomobil pazarı segmentlere göre ise yüzde 85,7 gibi bir ağırlıkla vergi oranları düşük olan A, B ve C segmentlerindeki araçlardan oluştu. C segmenti otomobiller 113.499 adetle yüzde 55,4 pay, B segmenti otomobiller 60.725 adetle yüzde 29,6 pay aldı.

Elektrikli Megane ilk kez gösterildi: Renault Megane E-Tech

Elektrikli Renault Megane modeli için ilk gösterim yapıldı. Renault’nun Renaulution ismini verdiği stratejik plan etkinliğinde gösterilen Renault Megane E-Tech ile birlikte yeni logo da bir kez daha görüldü. Ek olarak, Megane-E modelinin ilk resmi görüntüsü bize otomobilin tasarım detayları hakkında da bazı ipuçları verdi.

En çok satılan modeller Nisan 2021 sonuçları

Elektrikli Megane, Renault Megane E-Tech

Renault Megane E-Tech modeli ile ilgili şimdilik pek fazla bilgi bulunmasa da ilk fotoğraf, bazı tasarımsal detayları gün yüzüne çıkardı. Megane-E’nin arkasında kesintisiz devam eden LED far çizgisi dikkat çekiyor. Aynı zamanda arka far tasarımının biraz daha incelmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Arkada dikkat çeken bir diğer önemli detay ise tabii ki Renault logosu.

Renault logusu yenileniyor

Renault markası, 1925 yılından beri Renault elması denen logoyu kullanıyor. 1992 yılında güncellenen, 2015 yılında ise revize edilen logo için daha radikal bir değişiklik yapılacak. Önümüzdeki yıldan itibaren tüm yeni Renault modellerinde kademeli olarak kullanılmaya başlanacak olan Renault’nun yeni logosu, 2024 yılında tüm modellerde yer alacak.

yeni renault logosu

Renault’nun tasarım bölümü başkanı Gilles Vidal, elektrikli Megane modelinin tamamen yeni bir gösterge paneliyle de farklı bir iç tasarıma sahip olacağının altını çizdi. Otomobilde yüksek çözünürlüklü ekranların kullanılacağı da söylendi.

Renault’nun tepe ismi Luca de Meo da Renault’nun 2025 yılına kadar C ve D segmentinde tamamen elektrikli 7 model sunacağını ve Renault Megane E-Tech modelinin bu stratejinin bir parçası olduğunu doğruladı.

Meo aynı zamanda Fransa’nın gayri safi yurtiçi hasılasını 8 milyar seviyesine getireceklerine dikkat çekti. Avrupa Birliği dışında da 16 ülkede üretim yapan Renault, küresel konumunu güçlendirme hedefleri üzerinde yaptığı çalışmalarını da sürdürecek. Elektrikli araç stratejisi de bu çalışmaların bir parçası.

Renault için 180 km hız sınırı geliyor

Bosch Türkiye’de üst düzey değişiklik

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Daniel Korioth

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı olarak görev yapan Steven Young’ın temmuz ayı itibariyle görevinden ayrılacağı açıklandı. Young’ın ardından Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Daniel Korioth olacak. Korioth, hali hazırda Bosch Macaristan’da Genel Müdür olarak görev yapıyor.

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Daniel Korioth

Steven Young, 2011’de Bosch Türkiye Genel Müdürlüğü ve 2015 itibarıyla ise Orta Doğu sorumluluğunun da eklenmesiyle birlikte Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanlığı görevlerine atandı ve bu görevleri başarıyla sürdürdü. Young, 31 Temmuz 2021 itibariyle koltuğunu Daniel Korioth’a devredecek.

Fiat’tan yeni küçük SUV

Steven Young’ın liderliğinde Türkiye, 1 Ocak 2015 tarihi itibarıyla Bosch Türkiye ve Orta Doğu Bölgesi’nin merkezi haline gelerek, aralarında Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Ürdün, Pakistan, Katar, Suudi Arabistan’ın da olduğu 16 ülke İstanbul’daki Bosch Türkiye merkez ofisinden yönetilmeye başlandı.

Sadece son 10 yıl içinde; Bosch Grubu’nun Türkiye’ye yaptığı yatırımların toplamı 2 milyar euro’ya, Bosch Türkiye’nin toplam istihdamı 10 binden 18 bine, yıllık cirosu ise 2 milyar euro’dan 3,6 milyar euro’ya yükseldi. Yine aynı dönemde Bosch Türkiye’nin yıllık ihracatı 1 milyar euro’dan 2020’de 2,18 milyar euro’ya yükselerek, Türkiye Cumhuriyeti toplam ihracatının yüzde 1,5’ine ulaştı.

G20/B20 2015 Türkiye İstihdam Görev Ekibi Eşbaşkanlığı’nı yürüten Steven Young, Kasım 2015’ten itibaren ise DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu) Türkiye-Almanya İş Konseyi Başkanı olarak görev yapıyor.

2021 Skoda Fabia özellikleri

Daniel Korioth kimdir?

Daniel Korioth, Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanlık görevini Steven Young’dan 1 Ağustos 2021 tarihinde devralacak. Bosch Grubu’nun Macaristan ve Adriyatik Bölgesi temsilciğinin yanı sıra Korioth, Bosch Macaristan Genel Müdürü olarak şirketin ülkedeki operasyonlarından da sorumlu.

Bosch Grubu’na 1989 yılında katılan Daniel Korioth; Macaristan ve Adriyatik Bölgesi Temsilciğine ve Robert Bosch Kft Genel Müdürlüğü görevine Kasım 2016’da başlamadan önce İspanya, Arjantin, Almanya ve Brezilya’da üst düzey görevlerde bulundu.

Korioth, grubun bölgedeki; Robert Bosch Energy and Body Systems Kft, Robert Bosch Power Tools, Robert Bosch Automotive Steering Kft. ve Robert Bosch Elektronika Kft. şirketlerinin denetleme kurulu başkanlığını yürütüyor. Ayrıca Budapeşte Corvinius Üniversitesi ve Alman-Macar Ticaret Odası danışma kurulu üyesi.

1964 yılında Peru’nun başkenti Lima’da dünyaya gelen Daniel Korioth, Lima Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi aldı.

BMW’nin Mayıs 2021 yeni model takvimi açıklandı

Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, mayıs ayına iddialı bir giriş yaptı. BMW Mayıs 2021 yeni model takvimi belli oldu. Ay boyunca, Yeni BMW 128ti’ın yanı sıra BMW 3 Serisi, yeni BMW 5 Serisi modellerinin Plug-in Hybrid versiyonları da özel sipariş ile ülkemizde satın alınabilecek.

BMW yeni model takvimi – Mayıs 2021

Mayıs ayında BMW’nin yeni 128ti modeline BMW 3 Serisi, Yeni BMW 5 Serisi modelleri eşlik edecek. Station tutkunları içinse BMW 3 Serisi ve Yeni 5 Serisi’nin Touring gövde seçenekleri gelecek aylarda showroomlardaki yerini alacak.

En çok satan modelleri Nisan 2021

Fiat’tan yeni küçük SUV! İsmini kullanıcılar seçecek

fiat yeni küçük suv

Fiat markasının Project 363 ismiyle bilinen yeni küçük SUV modeli Brezilya’da görücüye çıkıyor. Şimdilik SuvFiat olarak isimlendirilen aracın isim seçiminde ise iş, otomobil severlere düşüyor. Üç farklı alternatif sunan Fiat, seçimi kullanıcıların yapmasını istedi. Bunun için web sitesinden oy vermek yeterli.

Fiat yeni küçük SUV modeli için isim seçtiriyor

Stellantis’in kanatları altındaki Fiat, küçük SUV modeli için Tuo, Domo ve Pulse isimlerini seçti. Nihai karar ise otomobil severlerde olacak. Fiat’ın bu yeni SUV modeli Güney Amerika pazarında satışa çıkacak. İlk adres, eylül ayında Brezilya olacak. B segmentindeki crossover modelinin isim seçiminin de buradaki adresten yapıldığını belirtelim.

fiat project 363

Fiat Argo ve Cronos modelleri, MP1 platformunda yükseliyordu. Yeni küçük SUV ise MLA platformunda yükselecek. Bu platformun da konfor, performans ve dayanıklılık açısından sürücüye daha fazla avantaj sunduğu belirtiliyor.

Tasarım olarak Argo ve Cronos modellerine benzeyen araçta, 1.0 litrelik motor kullanılması bekleniyor. Bu motor 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilebilir. 1.3 litrelik bir seçenek de alternatifler arasında yer alabilir.

Aracın resmi lansmanı önümüzdeki hafta yapılacak gibi duruyor. Güney Amerika pazarında boy gösterecek aracın, bu pazarın dışına çıkması ise beklenmiyor.

Yeni Skoda Fabia tanıtıldı

- Tanıtım -

GÜNCEL HABERLER