813 bin liralık en hızlı Maserati Quattroporte’ye 20 Türk binecek

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati, ilk kez 50 yıl önce yollara çıkan Quattroporte modelinin 6’ıncı neslini Türkiye’de otomobilseverlerin beğenisine sundu. Maserati’nin şimdiye kadar ürettiği “en hızlı ve en güçlü sedan” modeli unvanına sahip yeni nesil Quattroporte’nin tanıtımı, Tofaş çatısı altında yer alan FerMas tarafından İstanbul'daki Eski Şapka Fabrikası’nda gerçekleştirildi.

Quattroporte’nin tanıtımında konuşan Fer Mas Şirket Müdürü Ferhat Albayrak, “Maserati, uzun bir aradan sonra pazara sunduğu 6’ıncı nesil Quattroporte modeliyle, ‘şoförlü kullanım’ kavramını yeniden ön plana çıkarıyor. 100 yılı geride bırakan Maserati, 1.3 milyar dolarlık yatırımla üretim kapasitesini 2015 yılına kadar 50 bin araca çıkarmayı hedefliyor” dedi.

Fiat’ın 2009’da satın aldığı İtalya’daki Bertone fabrikasında üretilen yeni Quattroporte’nin şimdiye kadar gerçekleştirilen 800 milyon Euro’luk yatırımın ilk yansıması olduğunu belirten Albayrak sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye pazarına ilk girdiği 2005’ten bu yana toplam 79 adet Maserati Quattroporte satışı gerçekleştirdik. Yeni Maserati Quattroporte’den bu yıl 20 adet satmayı hedefliyoruz.”

Yeni Maserati Quattroporte’nin kalbinde Maserati mühendisleri tarafından tasarlanan ve Maranello’daki Ferrari fabrikasında üretilen 8 silindirli 3.8 litrelik benzinli motor yer alıyor. Maserati patentli bu yeni benzinli motor; 530 beygirgüç üretirken, 710 Nm tork değerine sahip olmasıyla dikkat çekiyor. 346 bin Euro’ya satışa sunulan Quattroporte, çift turbolu V8 motoruyla sıfırdan 100 kilometreye hızlanmasını 4.7 saniyede tamamlarken,  307 km/s’lik son hıza ulaşıyor.

6’ncı nesil Quattroporte’nin yılın ikinci yarısında satışa sunulması planlanan 3.0 litrelik çift turbolu V6 motora sahip dört çeker versiyonu da bulunuyor. 257 bin Euro’ya satışa sunulacak olan bu versiyon ise 410 beygirgüç ve 550 Nm tork üreten V6 motoru sayesinde 0’dan 100 kilometreye hızlanmasını 4.9 saniyede tamamlarken azami olarak 285 km/s hıza ulaşabiliyor.

HAZAL ORTA

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz