8 yıl sonra ikincisi geliyor

Otomotiv sektöründe tüm zamanların ihracat rekoru 2008 yılında kırılmıştı. Aradan geçen 8 yılın ardından ikinci ihracat rekoru da kapıyı çaldı.

Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumundaki otomotiv sektörünün bu yılı 23,5 milyar dolarlık ihracat ile kapatacağı tahmin ediliyor.

2008 yılında 24,7 milyar dolarlık ihracat yapılmıştı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu, otomotiv sektörü ihracatının bu yıl oldukça iyi gittiğini söyledi.

AA’nın haberine göre; Sabuncu, 11 aylık verilere bakıldığında, ihracatın bir iyi noktaya geldiğini, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5’lik artışla 21,5 milyar dolar dış satım yapıldığını belirterek, “Seneyi 23,5 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı bekliyoruz.

Bu da bizim koyduğumuz 23 milyar dolarlık hedefin üzerinde. Tabi 23,5 milyar dolarlık bu rakam, 2008 yılında (rekor yılı) elde ettiğimiz 24,7 milyar dolarlık ihracata en yakın rakam. Yani en iyi ikinci ihracat senesinde, periyodundayız.” diye konuştu.

Rekor seneye

Sektör ihracatının yüzde 85’inin euro yapıldığının altını çizen Sabuncu, “Geçen sene sırf parite nedeniyle kaybımız, 3 milyar dolar oldu. Eğer parite, daha önceki gibi, 2008 senesindeki gibi 1,30’lar civarında olsaydı, bizim ihracatımız 23,5 milyar dolar değil, 26,5 milyar dolar olacaktı.

Esasında biz bu rekoru kırmış olacaktık, ama pariteden dolayı, bu sene en iyi ikinci rakam olacak. Bu rekoru gelecek sene kırmayı düşünüyoruz. Evet parite 1,30’lar civarında olsaydı bu sene tüm zamanların rekorunu kırmış olacaktık.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz