67. IAA Frankfurt Autoshow’a teknoloji ve güvenlik imzası

Avrupa’nın Paris ile iki yılda bir dönüşümlü düzenlediği en büyük otomobil buşluması baz önce basın günüyle kapılarını açtı.

Fuara bu kez 2 yıl öncekine göre 12 firma katılmıyor. Bunun yerine 1000 civarındaki katılımcının 250’ye yakınını Facebook, Google, Kasperski IBM, International Industries, Blablacar,  Harman, Kaspersyk, Merck, Siemens, Sony, Tomtom MyTaxi, Car2go ve Telekom gibi devler de vargibi teknoloji firmaları oluşturuyor. Ayrıca Daimler’in yan kuruluşu Moovel, VW yan kuruluşu Moia da fuarda bulunuyor.

Bazılarının yazılım bazılarının ise yazılım güvenliği konusunda uzman olduğu bu firmalar, teknolojinin giderek ön pana çıktığı otomobillerin yeni döneminde önemli rol oynamaya hazırlanıyor.

Fuar artık bir otomobil şovu olmanın ötesine geçiyor. Birbirinden harika konsept otomobiller kendi kendine giden ve birbirleriyle olduğu kadar yolcularıyla da haberleşen ve b sayede trafik sorununu çözen sistemler olarak belirginleşiyor.

Yeni dönemin9 otomobillerini merak edenler “New Mobility World” Salonunda, otomotiv sektörünün dönüşümünü yakından izleme şansını elde edebilecekler.

Fuarda 368 otomobil ve teknolojinin dünya ve Avrupa premieri gerçekleşiyor.

Katılanlar kadar katılmayanlar da dikkat çekiyor

Fuara olan ilginin 2015 yılındaki buluşmaya göre güç kaybettiğini söyleyebilirim. İki yıl önce fuara 39 ülkeden 1103 firma katılmış ve 10 günlük sürede 931 bin kişi fuarı ziyaret etmişti. Bu yıl katılımcı firma sayısının 1000’e gerilediği fuarı yaklaşık 900 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

Fuara katılmayan firmalar arasında otomotiv dünyasının devlerinin de olduğu görülüyor. Aralarında Alfa Romeo, Fiat, Jeep, Nissan, DS Automobiles, Peugeot, Volvo, Infiniti, Tesla, Aston Martin, Rolls-Royce ve Mitsubishi’nin bulunduğu 12 marka fuara katılmıyor.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz