600 km menzilli elektrikli VW ortaya çıktı

003Volkswagen, Paris Otomobil Fuarı’nda, tamamen elektrikli yeni konsept aracı I.D’nin dünya prömiyerini gerçekleştirdi. 600 km menzilli elektrikli VW ortaya çıktı . Volkswagen’in Paris’te tanıttığı elektrikli konsept otomobili I.D, tek bir şarj ile 600 kilometreye varan bir menzile sahip.
Sıfır emisyonlu I.D’nin elektrikli motoru 170 PS’lik güç üretiyor.
I.D, iç tasarımda yeni ‘Açık Alan Konsepti (Open Space Concept)’ felsefesini de taşıyan ilk Volkswagen oldu. Volkswagen’in gelecekte geliştireceği elektrikli otomobiller için de bir altyapı olacak Modular Drive Kit (MEB) platformu temel alınarak geliştirilen I.D, seri üretim bir Golf’ten daha kısa olmasına rağmen, geniş bir iç hacmini sunuyor. Bunu elektrikli motorun arka aksta, pillerinin de otomobilin tabanına yayılmasını sağlayan yeni tasarımıyla gerçekleştiriyor.

600 km  menzilli Elektrikli VW ne zaman satılacak?

I.D’nin en öne çıkan özelliklerinden biri de bir tuşla ‘I.D Pilot’ adı verilen otonom sürüşe geçebilmesi. Sürücü bunu, direksiyon üzerinde bulunan VW logosuna dokunarak gerçekleştiriyor. Direksiyon gizlenerek, sürücüye de daha rahat bir alan sağlanıyor. I.D, anahtar yerine, akıllı telefon ile açılıyor veya çalıştırılıyor. Kullanıcılar, akıllı telefonlarıyla oluşturdukları, sürüş modu tercihleri, koltuk, navigasyon veya eğlence sistemi ayarlarını da ‘Volkswagen Automotive Cloud’ profili ile otomobile yükleyebiliyor. Volkswagen tamamen elektrikli I.D’yi 2020 yılında, otonom sürüş sistemli I.D’yi de 2025 yılında üretime geçirmeyi hedefliyor.

Elektrikli VW ID ile tek şarjda 600 km menzil
Elektrikli VW ID ile tek şarjda 600 km menzil VW’nin gelecek vizyonu “I.D concept” adıyla yeni teknoloji ve yeni gövdede buluştu.

Kompakt segmentte markanın yeni dönem elektrikli otomobil tasarım dilini de gösteriyor.

Volkswagen’in gelecekte yollara çıkaracağı elektrikli otomobiller için altyapı hazırlayacak Modular Drive Kit (MEB) platformu temel alınarak geliştirilen I.D, seri üretim bir Golf’ten daha kısa olmasına rağmen, bir Passat’ın iç hacmini sunma iddiasını bu teknolojiyle yakalıyor. Marka tasarımcıları bunu sağlamak için elektrikli motoru arka aksta, pilleri ise otomobilin tabanına yayarak elde etmiş. Böylece ortaya cömert bir iç hacim çıkmış.

Tek tuşla otonom sürüş

I.D’nin en öne çıkan özelliklerinden biri de bir tuşla “I.D Pilot” adı verilen otonom sürüşe geçebilmesi. Sürücü bunu, direksiyon üzerinde bulunan VW logosuna dokunarak gerçekleştiriyor. Direksiyon gizlenerek, sürücüye de daha rahat bir alan sağlanıyor.

Yeni I.D ‘nin kontağını akıllı telefon çalıştıracak

600 km menzilli elektrikli VW I.D adını alan konsept araçta kontak anahtarı yerini akıllı telefona bırakıyor. Otomobil tamamen akıllı telefon aracılığıyla açılıyor ve çalıştırılıyor.

Kullanıcılar, akıllı telefonlarıyla oluşturdukları, sürüş modu tercihleri, koltuk, navigasyon veya eğlence sistemi ayarlarını da “Volkswagen Automotive Cloud” profili ile otomobile yükleyebiliyor.

Volkswagen tamamen elektrikli I.D’yi 2020 yılında, otonom sürüş sistemli I.D’yi de 2025 yılında üretime geçirmeyi hedefliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz