600 bindeki kırmızı çizgi

Otomobil satışlarında çıta 600 binde duruyor

Hükümetin, Türkiye'nin cari açığını kontrol altında tutmak için, otomobil satışlarının kontrol altında tutulması gerektiğine inandığını son 1 yılda iki ÖTV ayarıyla hepimiz bir kez daha gördük. Ankara, binek otomobil satışları 600 bin adete yaklaştıkça vergi silahını çekiyor ve satış trendini aşağıya çeviriyor. Satışları baskı altına aldıkça, pazar küçük hacimli araçların egemenliğindeki kimliğini güçlendiriyor. Bu tür otomobiller de Türkiye'de üretilen modeller olduğu için, bir derece de olsa ithalatın önü alınmış oluyor.

Borusan Otomotiv CEO'su Biryıldız'ın dikkat çektiği bu görüş, kabul edilebilir bir görüş. Kırmızı çizgi diyerek, otomobil satışlarının 600 bin adetin üzerine çıkmasını frenleyen bir kırmızı çizgiden söz ediyoruz.

Yerli marka, cari açık, ihracat rekoru gibi kilometre taşlarının olduğu bir coğrafyada, görünmeyen bir kırmızı çizgi olabilir. 

Ankara'nın, büyük oranda ithalata dayalı binek otomobil satışlarını baskı altına almak istemesi ve talebi Türkiye'de üretilen otomobillere yönlendirmesi kabul edilebilir. Bugüne kadar izlenen politakalr nedeniyle artan cari açık karşısında savunma çizgisinin ithalatın payının yüzde 70'i aştığı otomobil kaleminde kurulması da normal kabul edilebilir.

Binek otomobil pazarı vergi ayarına tabi olmasa, bu alandaki ithalatın önü alınamaz. Yapılan ayarlamalar sayesinde Türkiye'de en çok satan 10 model arasına 5 yerli üretim otomobil giriyor. En çok satan markalar listesinde binek otomobil üreticisi olarak Renault ve Hyundai'yi görebiliyoruz. Fiat da var ama esas olarak ticari araç üretimiyle ilk 10 içinde yer alıyor bu marka.

Türkiye'nin bu dönemi 600 bin adetlere çizilen kırmızı çizgiyle geçireceği ortada. Bu rakam 450 bin adetin altına indiğinde de vergilerin kaldırılması ve tüketime yeşil ışığın yakıldığı bir çizgiden söz edilebilir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz