550 binlik kapasiteye yeni modelle ulaşacak

0

550 binlik kapasiteye yeni modelle ulaşacağız

 

Tofaş CEO'su Kamil Başaran yılda 400 bin üretim kapasitesine çıktıklarını, fabrikanın kısa bir süre içinde 550 binlik üretim hacmine ulaşacağını söyledi. Kapasite artışı için uzun bir süreden bahsetmediklerinin altını çizen Başaran, bunun yeni bir modelle olacağını kaydetti. Yerli otomobile İtalyan ortağı Fiat'la birlikte talip olduğunu açıklayan şirketin yeni model hedefinin yerli otomobil olup olmadığı açıklığa kavuşmadı. 

Geçen yıl 308 bin yakın araç üretip 180 binden fazlasını ihraç eden Tofaş, 550 binlik kapasiteye odaklandı. Tofaş CEO'su Kamil Başaran, kapasitesi yıllık 400 bin adete ulaşan Bursa'daki fabrikanın kısa bir süre içinde üretimine başlanacak yeni bir modele hazır olduğunu ve  yılda 550 bin adete çıkmak istediklerini söyledi. Bu kapasite artışı için çok uzun süre beklemek gerekmeyeceğini kaydeden Başaran, yeni model hedefinin ortakları Fiat'la birlikte talip oldukları yerli otomobil projesi olup olmadığı konusunda görüş belirtmedi. Başaran, iki hafta önce yenilenen Linea'nın ardından yeni rotalarının ise ucuz değil, müşterilerin talep ettiği kaliteli otomobilleri üretmek olacağını dile getirdi. "Artık rotamız ucuz otomobil değil. İçinde yaşadığımız ve ortaklarımız sayesinde ulaştığımız pazarlardaki gelişmeler ile o bölgenin ihtiyaçlarını yakından algılayıp müşterinin talep ettiği otomobilleri üretmek istiyoruz. Sadece en ucuzu üretmek istemiyoruz. En ucuzu üretmek belki doğru nokta olmayabilir Tofaş için." diyen Başaran, koşulsuz müşteri memnuniyetini nasıl sağlayacakları konusunun ilk sırayı aldığını ifade etti.

 Fiat'ın dünyadaki en iyi fabrikası olan Tofaş'ın verilecek her türlü görevi yerine getirebilecek düzeyde bulunduğunu dile getirdi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan'ın birkaç gün önce söylediği 'Chrysler'in Türkiye'ye yatırım yapmak üzere yürüttüğü görüşmeler'in bu 550 bin adetlik plana dahil olmadığının altını çizen Başaran, bu görüşmelerin sonunda bir yatırım kararı çıkması halinde, Tofaş'ın bu görevi de yerine getirebilecek yeterlilikte olduğunu kaydetti.

Türkiye'de otomotiv pazarının bugün bulunduğu noktadan çok daha iyi bir noktaya geleceğini ve Tofaş'ın mutlaka bu büyümenin içinde yer almak istediğini belirten Başaran, "Ortaklarımızla beraber sürekli bunun peşinde gidiyoruz. Dolayısıyla 550 binlik üretimi konuşmayan bir yönetim, vizyonsuz bir yönetimdir. Büyümemiz lazım buraya doğru. Bugün yapmış olduğumuz kurgularla beraber ülkenin ekonomisine katma değer sağlamak, Fiat'ın olması gereken noktaya gelmesine emek harcamak istiyoruz. Fiat'ın yaptığı yeni ortaklıklarla yani Chrysler ve Jeep'le beraber, bunların getireceği enerjiyle en az 550 bin olmamız lazım zaten. Planlarımızı buna göre yapıyoruz." dedi.

Son dönemde özellikle Fiat'ın getirdiği verimliliğin de etkisiyle Kuzey Amerika pazarında oldukça başarılı işlere imza atan Chrysler, Avrupa'da üretim yapmak için de arayışa geçti. Kamil Başaran, Chrysler'in Türkiye'de üretim yapması konusuna ilişkin ise şunları söyledi: "Anladığımız kadarıyla Chrsysler, Türkiye ile ilgili birtakım planlamalar da yapıyor. Ümit ediyorum çok daha somut sonuçlar ortaya çıkar ve bunu da sizlerle paylaşırız. Bu gerçekleşirse Chrysler (Jeep) aracını da üretecek bir alanı fabrikamız içinde ya da dışında mutlaka geliştiririz."

 

Linea 45 bin müşteriye ulaşacak

Fiat Marka Direktörü Okan Baş da Türkiye'de satılan her 10 sedan otomobilden 8'ini küçük ve kompakt sınıflara ait modellerin oluşturduğunu belirterek, "Geçtiğimiz yıl 33 bin adedi aşkın satış ile de iç pazarda kendi sınıfının en fazla tercih edilen otomobili olan mevcut Fiat Linea ile aynı zamanda 2012 yılının ilk 3 ayında 6 bine adete yakın satışla yüzde 6'ya yakın bir pazar payı elde ettik. Yani mevcut Fiat Linea, Türkiye'de yılın ilk çeyreğinde en çok tercih edilen otomobil modeli oldu. Yıl sonuna kadar toplam 45 binden fazla Linea satarak çok satan otomobil unvanını alacağız. Mevcut modeli Linea Classic adıyla üretmeye devam edeceğiz. 34 bin 360 liradan başlayan yeni Linea'da Euro 5 biri benzinli  ve ikisi dizel 3 moto seçeneği bulunuyor." diye konuştu.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here