55 bin Linea üretecek, komşu pazarlarla 550 bine çıkacak

0

 

Yeni Linea basın lansmanında konuşan TOFAŞ CEO'su Kamil Başaran, 44 yıllık şirketin 41 yıllık üretim tarihinde 4 milyonun üzerinde aracı bantlarından indirdiğini, yeni hedefin 550 bin olduğuna vurgu yaptı. Daha önce Turkish Time Dergisi'ne verdiği röportajda ilk kez dile getirdiği Tofaş'ın yeni hedefinin, Türkiye7nin doğusundaki yeni pazarların beklentileriyle şekilleneceğini hatırlatan Başaran, ""Biz ucuz otomobil, ucuz araç yapmaktan uzağız. Bölgenin ihtiyaçlarını dikkate almalıyız. Artık en kaliteliyi üretmek de fark yaratmıyor. Fark yaratacak şekilde müşteri memnuniyeti sağlamalıyız. Biz iyiyi üretip, ötesine geçmeliyiz. 550 binlik rakamlarda olmalıyız ki bunu da mevcutların üzerine bir iki yeni modelle sağlarız" dedi.

Yeni Linea'nın izmir'de yapılan bayi lansmanında, bülük heyecan yaşadıklarına dikkat çeken Başaran, bu yıl üç lansman daha yapacaklarını söyledi.

 

55 BİN ÜRETİLECEK, 10 BİN İHRAÇ EDİLECEK

Bu arada Tofaş bu yıl 790-800 bin adetlik bir pazar beklentisi içinde olduğunu açıkladı. Başlangıçta daha düşük öngörüleri olduğunu söyleyen Fiat Marka Direktörü Okan Baş, üç aylık döneme bakıldğında yükseliş işaretleri aldıklarını dile getirdi. Yılın nasıl sonuçlanacağını ise önümüzdeki dönemin belli edeceğine vurgu yapan Baş, tehlike ve fırsatların bulunduğu bir yaşanacağı bir yıl geçeceğini belirtti.

Bu yıl iç pazarda 45 bin Linea satışı hedeflediklerini söyleyen Baş, üretimin ise 55 bin adet olacağını, 10 bin adetin ihracata gideceğini açıkladı.

Tofaş'ın bu yılki pazarda yüzde 15 pazar payı hedeflediğini ve bunun da yaklaşık 110 bin adetlik araç satışına denk geldiğini söyleyen Baş, yeni Linea'nın Brezilya ve Hindistan'da 2013 yılında piyasaya çıkacağını ilk kez açıkladı.

5 YILDA 85 BİN SATTI

İlk olarak 2007 yılının ilkbahar aylarında ülkemizde satışına başlanan ve aradan geçen 5 yıl sonrasında 85 bine yakın müşterinin tercihi olan Fiat Linea, 25 milyon dolarlık yatırımla yenilenerek pazardaki yerini almaya hazırlanıyor.

24 Nisan Salı günü satışa çıkacak olan yeni Fiat Linea, konfor özellikleri zenginleştirilmiş Easy, Urban ve Lounge adlarını taşıyan 3 donanım paketiyle satışa çıkıyor.

Nisan ayı boyunca 34 bin 360 TL’den başlayan kampanyalı fiyatı açıklanan yeni Linea, biri benzinli (1.4 litre 77 BG) ve ikisi turbo dizel motor (1.3 litre 95 BG ve 1.6 litre 105 BG Multijet) seçeneklerine sahip. araçta otomatik vites seçeneği bulunmuyor.

BU YIL 45 BİN LİNEA SATACAK

Fiat Marka Direktörü Okan Baş, son 15 ay içinde 40 bine yakın satış adetiyle yıldızı parlayan Linea’nın yenilenmesiyle daha büyük hedeflere ulaşmayı amaç edindiklerini söyledi. Baş, bu yılki satış hedeflerinin 45 bin adet olduğunu belhirterek, bunun eski ve yeni Linea modelelrinden oluşacağını belirtti.

GEÇEN YIL 14 BİN PERAKENDE SATIŞI OLDU

 

Genellekile filo pazarında tercih edilen model olarak 5 yılda 85 bin adetlik satış rakamına ulaşan eski Linea için 2011 yılı başarılı bir çıkış yılı olmuş. Son 15 ayda 40 bin adetlik satış rakamına ulaşan model, geçen yıl tarihindeki en yüksek bireysel satış rakamını yakalamış. Toplam 35 bin adetlik 2011 yılı Linea satışının 14 bin adeti bireysel kullanıcılarca gerçekleştirilmiş. Bunda da geçen yıl sürdürülen benzinli fiyatına dizel Linea kampanyasının payı büyük olmuş.

400 DENEK İLE KLİNİK KURDU

YENİ LINEA İLE BİREYSEL KULLANICILARI HEDEFLEDİ

Yeni Fiat Linea’nın iddiasının arkasında tüm aile bireylerinin favorisi olmasını sağlayacak etkili değişimlerin yattığına dikkat çeken Baş, “Türkiye sedan pazarındaki temsilcimiz Fiat Linea’yı yenilerken müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini ön planda tuttuk. Türkiye’de sedan alıcılarını yaptığımız klinik testlerle yakından inceledik. 400’e yakın katılımcı ve Türkiye’de satılan belli başlı tüm sedan otomobilleri dâhil ederek yaptığımız klinik testte sedan alıcılarının tercihlerini etkileyen faktörleri tespit ederek Linea’yı yeniden şekillendirdik. Tüm araçların fiyatlarıyla birlikte değerlendirildiği klinik testlerin sonunda ise yeni Linea başarılı fiyat/fayda ilişkisi sayesinde yüzde 22 pay ile en çok tercih edilen otomobil oldu” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here