500 milyonluk yatırım yapana yüzde 30 reel desteği 7 düvele mektupla duyuracak

 

Teşvikleri duyurmak için bütün dünyaya mektup gönderecek

Geçen hafta resmileşen yeni teşvikleri tüm dünyaya duyurmak için kaleme sarılacaklarını açıklayan Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, 12.3 milyar dolarlık yeni yatırımı çekmek için kolları sıvadıklarını söyledi.

500 milyon liralık yatırıma yüzde 30 reel destek

Geçtiğimiz cuma günü Resmi Gazete'de yayınlanan yeni teşvik kararları için Ekonomi Bakanı Çağalayan'dan yeni açıklamalar geldi. Hatırlanacağı gibi Bakanlar Kurulu Kararı ile 500 milyon lira ve üzerindeki yatırımlar ile 1500 kişi için yeni istihdam sağlayanlara reel yardım oranı yüzde 30 seviyesine yükselmişti. Bu oran daha önce 1. bölgede yüzde 15, 2. bölgede yüzde 17.4 olarak uygulanıyordu.

Yıl sonuna kadar yatırımın yüzde 10'unu yapmak yetiyor

Cuma akşamı otomotiv muhabirleriyle ''Yeni Teşvikler Işığında Otomotivde Yeni Hedefler'' konulu toplantıda biraraya gelen Ekonomi Bakanı Zafer Çaglayan, bu yıl sonuna kadar yüksek yoğunluklu teşvikten faydalanmak için belirtilen yatırımın yüzde 10'u oranında veya 50 milyon liralık yatırımlar için 5 milyon liralık kısmının yapılmasının yeterli olduğunu da söyledi.

 

Bakan Çağlayan, Türkiye'de uygulamaya aldıkları yeni teşviklerin yeni yatırım çekebilmesi için tüm dünyaya duyurulması gerektiğini, bir ürünün pazarlanırsa başarı kazanacağına dikkat çekerek, "Yeni teşviklerimizi tüm dünyaya yedi düvele duyurmak için mektup yazmaya başladık" dedi.

 

Yerli otomobil konusunda çok olumlu tepkilere şahit olduğunu ifade eden Çağlayan, bu alanda biri binek biri de hafif ticari olmak üzere iki ayrı markanın birden çıkabileceğine yönelik umudunu dile getirdi ama bunların kimlerden ve nelerden olacağına dair ipucu vermedi.

 

Türkiye'nin ticari araç üretiminde binek araca göre daha yüksek katma değer sahibi olduğuna dikkati çeken Çağlayan, ''Ticari araçta bir mesafe kaydetmişiz. Binek otomobil yapan biri ticari otomobil yapamaz diye bir kaide yok. Dükkan açık, her ikisini birden yapsın. Bir babayiğit iki tane marka çıkarabilir. Ben hedefi büyüttüm burada. Birbirini ikame etsin demiyorum. Binek otomobilde de hafif ticari araçta da kendi markalarımızı çıkarabiliriz'' ifadelerini kullandı. 

YEDİ DÜVELE MEKTUPLA DUYURULACAK

Ekonomi Bakanı Çağlayan, ''Arkadaşlarıma talimat verdim, Türkiye'de olanlar da olmayanlar da dahil olmak üzere, dünyadaki otomotiv sektörünün bütün üst düzey yöneticilerine ve yönetim kurullarına yeni teşvik sistemimizi tanıtan bir mektup yazacağız. Çünkü bu güzel bir malzeme ama pazarlaması da son derece önemli. Ticaret müşavirlerimiz gidip bunu sektör temsilcilerine birebir anlatacak. Etkin bir tanıtımını yapacağız. Bunu yedi düvele duyuracağız. Ben inanıyorum ki birçok firma rekabet etmek için bu iddialı teşvik sistemini görecek ve gelecek'' diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz