5 milyondan fazla Toyota servis yolcusu

5 milyondan fazla Toyota servis yolcusu

Takata’nın hatalı hava yastıkları nedeni ile uzun zamandır başı ağrıyan Toyota, son yaptığı açıklamayla 6 milyon adede yakın aracını geri çağırdığını açıkladı. Arızalı hava yastıklarına sahip araçların 1.47 milyon adedinin Avrupa’dan, 820 bin adedinin Çin’den, 1.16 milyon adedinin ise Japonya’dan olduğu açıklandı. Toplamda 5.8 milyon adet aracını geri çağıran Japon devi Toyota’nın bu geri çağırmayı Kuzey ve Güney Amerika’ya, Afrika’ya, Yakın ve Orta Doğu’ya ve Singapur’a kadar genişleteceği de konuşuluyor.

Geri çağırmadan etkilenen modellerin arasında dünyanın en çok satılan otomobili Toyota Corolla, küçük şehir otomobili Toyota Yaris, arazinin efendisi Toyota Hilux ve Toyota Etios yer alıyor.

Sürücü ve yolcu tarafındaki yan hava yastıklarının neden olduğu geri çağırma Mayıs 2000 – Kasım 2001 ve Nisan 2006 – Aralık 2014 arasında üretilen modelleri kapsıyor.

Hava yastıkları arızası nedeniyle şimdiye kadar toplamda 16 adet ölümlü kazanın meydana geldiği biliniyor.

Takata’da durum ne?

Otomobil üreticisi cephesinde bunlar yaşanırken, Takata’da geri çağırmalar sonucunda meydana gelen büyük borçların ödenmesine yardımcı olması için kendisine finansal bir yatırımcı arıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz