5 milyon gururu

45 yıl önce ‘Hacı Murat’ olarak bilinen Murat 124 modelinin üretimine başlayan Tofaş’ın Bursa fabrikası, 5 milyonuncu aracı bantlardan indirdi. Tofaş’ın ürettiği 5 milyonuncu araç, 1 milyar dolarlık tarihi yatırım ile hayata geçirilen Egea ailesinin Fiat Egea Hatchback versiyonu oldu. Kurulduğu yıl olan 1971’de 20 bin adetlik üretim kapasitesi ve 600’e yakın çalışanıyla mütevazı bir fabrika olan Tofaş, bugün 400 bin adetlik üretim kapasitesi, 10 bini aşan çalışanı ile 7 markaya aynı anda ürün geliştiren ve üretim yapan dev bir fabrikaya dönüştü.

Koç Holding ve Fiat Chrysler Automobiles (FCA) ortaklığında faaliyetlerini sürdüren Tofaş’ın 1990’ların ortasına kadar dönemin sanayi ve ekonomik şartlarıyla, ağırlıklı montaj üretimi yaptığına değinen Eroldu, o yıllarda yan sanayinin oluşması yolunda önemli adımların atıldığını belirtti. 1995’te Tempra modeliyle Türkiye’nin ilk büyük ölçekli ihracatını başlattıklarını belirten Eroldu, 1994’te başlanan Ar-Ge çalışmalarının yeni bir dönemin başlangıcı olduğunu vurguladı.

1996’da Gümrük Birliği ile Avrupalı araçların Türkiye’de serbestçe satılmasının kendilerini yepyeni bir rekabet ortamına getirdiğini söyleyen Eroldu, şöyle devam etti: “Tofaş olarak, bu dönemde bir taraftan Ar-Ge çalışmalarına başlamış, diğer taraftan Doblo üretiminde Avrupa’nın tek üretim merkezi haline gelmiştik.

Türkiye otomotiv sanayisinin Avrupa’nın ticari araç üssü olma yolunda önemli bir adım böylelikle atıldı. Bir sonraki evre 2000’den sonraki 15 yıllık dönemdir. Bu dönemde de yurt dışı pazarlar için ürün geliştirmeye soyunduk.

Ar-Ge, tasarım ve teknoloji yönetiminde becerilerimizi dünya pazarları için ürün geliştirebilecek düzeye getirdik. Doblo, Minicargo projeleri bu dönemin getirileridir. Bugün geldiğimiz noktada daha da ileri bir seviyedeyiz. Farklı pazarlar için hem ürün kavramı hem de ürün geliştiriyoruz. Böylelikle, küresel ürün yönetimi yapabilecek yetkinliğe ulaştık. Proje fikrini burada oluşturup, Egea’da olduğu gibi, geliştirilmesini üstlenir duruma geldik. Türkiye otomotiv sektöründe ‘küresel ürün yönetimini’ bir model ailesi ile yapan tek şirketiz.”

Cengiz Eroldu, geçirilen tüm evrelerin sonucunda Türkiye’de pek çok ailenin ilk aracı olan modellerden yola çıkıp otomotivin ana yurdu kabul edilen Kuzey Amerika ülkeleri de dâhil olmak üzere dünyanın pek çok yerine otomobil ihraç eden küresel bir oyuncuya dönüştüklerini söyledi

23 farklı modeli yollara çıkarttı

Murat 124 ile başlayan ve 5 milyonuncu araca uzanan yolculuklarında Bursa fabrikasından 23 farklı modeli yollara çıkarmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu, “Bu süreçte edindiğimiz bilgi birikimini, en az üretimde eriştiğimiz rakamlar kadar değerli buluyorum. Yıllar içinde edinilen know-how’ın değerini maddiyatla ölçmek mümkün değil. Bu bilgi birikimi bizi bugün otomotiv sektöründe iyi bir üretici olmanın ötesinde iyi bir ürün geliştirici haline getiriyor; bize küresel rekabet gücü sağlıyor. Bugün sadece kendimiz için değil, sektör için de teknoloji üretir hale gelmenin gururunu yaşıyoruz. 5 milyon araca giden yolculuğumuzda emeği geçen tüm çalışanlarımıza, bayilerimize, tüm tedarikçi ve yan sanayimize teşekkür ediyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz