435 beygirlik dizel SUV Bentley Bentayga

435 beygirlik dizel SUV Bentley Bentayga

Gücünü 4 litrelik 32 valf V8 motordan alan Bentley Bentayga, lüks SUV’lar dünyasına giriş yaptı. Dünyanın en hızlı dizel SUV’u olduğu söylenen Bentley Bentayga’nın 435 beygir güç ve 900 Nm tork üreten motoru, SUV’un 0’dan 100 kilometre hıza 4,8 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Yeni temiz teknoloji, bir yandan Bentayga Diesel’in en düşük CO2 emisyonuna sahip Bentley olmasını sağlarken, diğer yandan da ona 1.000 km’lik bir menzil kazandırarak otomobilin, örneğin Londra’dan Verbier’’e veya Boordaux’dan İskoçya Highlands’e tek bir depoyla gitmesini mümkün kılıyor.

Bentley Bentayga Diesel, W12 motora sahip ekürisiyle aynı lüks İngiliz tasarımını sunuyor. Ön kapı alt kenarında yer alan V8 Diesel arması, yeni motor özelliklerinin bir tür hatırlatıcısı olan yeni Bentley “çift-dörtlü” egzoz borusu tasarımıyla tamamlanıyor.

Bentley Bentayga Diesel'in arka tasarımı
Bentley Bentayga Diesel’in arka tasarımı

Dış taraftaki belirgin tasarım özellikleri arasında yer alan krom çerçeveye ve orta çubuğa sahip koyu, siyah matris ızgara, arkasında yatan motor ve güç aktarma organlarının bir tür ifadesi gibi. Gümüş rengi veya gri boyalı olarak sunulan yeni Mulliner Sürüş Spesifikasyonu 21” jant opsiyonel olarak tercih edilebilirken, 10 kollu 20” alaşım jant standart olarak sunuluyor.

Kabin detayları

Bentley Bentayga ‘nın kokpitinde ise ahşap kaplama ve metal detaylar dikkat çekiyor. Bentayga, buzdolabı, özel ısmarlama Linley porselen sofra takımı, tabak takımı, kristal bardak ve kuru ürünler için saklama alanı ile tamamlanan bir Mulliner Piknik Sepeti Setine de sahip. Breitling imzalı mekanik Mulliner Tourbillon saat de özel ısmarlanabiliyor.

Bentley Bentayga Diesel'in kabini
Bentley Bentayga Diesel’in kabini

Saat mekanizmasının en komplike örneği olan Mulliner Tourbillon, otomobilin içindeki özel bir hassas kurma mekanizması tarafından periyodik olarak otomatik şekilde kuruluyor.

Güvenlik ekipmanları

Bentley Bentayga ’da Elektrikli Hidrolik Direksiyon (EPAS) da bulunuyor. Yeni sistem, sürücüye yapılan geribildirimleri geliştirirken, hem normal yol sürüşünde hem de arazi sürüşünde direksiyon tepmesinden yalıtım sağıyor. Bentayga Diesel, gelişmiş bir şasinin ve Elektronik Stabilite Kontrolü (ESC) sisteminin işbirliği sayesinde iyi bir sürüş rahatlığı, direksiyon hissi ve yol tutuşu sunuyor. Lüks SUV aynı zamanda çok modlu Çekiş Kontrolüne (TCS) ek olarak ayrıca Yokuş İniş Kontrolü özelliğine de sahip.

Tüm Bentley’lerde olduğu gibi Bentayga Diesel’de de çok modlu hava süspansiyonu yer alıyor. Sürücü, dört farklı moddan birini seçebiliyor: Yüksek 2, Yüksek 1, Normal ve Alçak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz