400 bin sınırını aştı; yeni ligin lideri oldu

0

Nissan elektrikli modeli Leaf, 400 bin satış rakamına ulaştı. Nissan Leaf böylece en fazla satın alınan elektrikli otomobil oldu. İlk nesliyle 2010 yılında piyasaya sunulan Nissan Leaf, Nissan Intelligent Mobility özellikleriyle donatılmış ve otonom sürüş özellikleriyle dikkat çekiyor.

Elektrikli otomobil Leaf, dünyanın en çok satın alınan elektrikli otomobili ünvanını elinde bulunduruyor. Leaf, son dönemde Kuzey Avrupa, Çin, Japonya ve ABD’de ilgi görüyor. 2018 yılında Avrupa’da da en çok satan elektrikli otomobil Leaf olurken, Norveç’te tüm modeller içinde en çok alınan binek otomobil oldu.

[yuzo_related]

Yılda 3,8 milyon varil petrol tasarrufu

Nissan tarafından yapılan hesaplamalara göre; 2010 yılından bu yana Leaf sahiplerinin arabalarıyla kat ettiği yol toplamda 10 milyar kilometreyi geçerken; bugüne kadar satılmış olan tüm Leaf’ler her yıl 3,8 milyon varil petrolden tasarruf sağlıyor.

Birinci nesil Leaf ile sıfır emisyonlu araçların üretiminde ve tanıtımında küresel lider olma taahhüdünü üstlenen Nissan; elektrikli araç kullanımını teşvik etmeye, şarj işlemini kolaylaştırma ve elverişli hale getirmeye; elektrikli araç bataryalarına ikinci bir kullanım alanı sağlamaya yönelik çalışmalar yapıyor.

Bu çalışmalar kapsamında Nissan, elektrikli araç bataryalarının daha fazla enerji depolamasını; evlerde, işyerlerinde ve elektrik şebekelerinde yedek güç kaynağı olarak kullanılmasını ve elektrikli araçların daha kullanışlı hale gelmesini sağlamak suretiyle verimli enerji kullanımını teşvik ediyor.

CES 2019’da yenilenen versiyonu Leaf E-Plus tanıtıldı. Leaf 322 km’ye varan sürüş menzile sahipken E-Plus %40’ın üzerinde bir artış ile 458 km’lik bir sürüş menzili sunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here