40 milyar Euro’luk elektrikli Mercedes 2030 planı

Elektrikli-Mercedes-2030-Yol-haritası

Geçtiğimiz yılın sonunda ticari araç birimi ile otomobil birimini ayrı şirketler halinde yapılandıran Daimler, Mercedes otomobilleri için 2030 yılı planını açıkladı. Türkiye’de bayram tatiline denk gelen günlerde açıklanan program elektrikli Mercedes otomobiller üzerine yoğunlaşıyor. Yeni yol haritasının özünde “piyasa koşullarının” elverdiği ülkelerde tamamen elektrikli hale gelmek gibi iddialı bir hedef dikkat çekiyor.

Mercedes, yeni strateji açıklamasında içten yanmalı motorlara yönelik yatırımları nasıl azaltacağını, elektrikli araç maliyetlerini nasıl düşüreceğini ve bütün bunları mevcut kârlılığını kaybetmeden nasıl gerçekleştireceği bilgilerine yer verdi.

Açıklamanın en dikkat çeken yanlarından biri 2025 yılına kadar tüm ürün yelpazesinde kullanılmak üzere dört adet tamamen yeni EV (elektrikli araç) platformunu tanıtacak olmasıydı. Ayrıca dördü Avrupa’da olmak üzere dünya çapında 8 yeni elektrikli araç pil fabrikası yatırımı yapacağını ilan etti.

Elektrikli-Mercedes-Planı-işliyor

Tüm segmentlerde elektrikli Mercedes seçenekleri

Daha önceki Ambition 2039 stratejisinde açıklanan bir dizi hedefi öne çeken otomotiv devi, artık 2022’den itibaren tüm segmentlerde bir BEV (şarj edilebilir hibrit) versiyon çıkaracak ve 2025’ten itibaren tüm modelleri için bir elektrikli araç seçeneği sunacak.

Yeni planda 2024 yılında küçük segment Mercedes modelleri için MMA EV platformu kullanılmaya başlayacak.

Yeni MB.EA platformu, SUV’ler gibi orta ve büyük binek araçlarını destekleyecek. AMG.EA, geleceğin elektrikli spor otomobilleri için şirketin kendi bünyesindeki performans birimi tarafından geliştirilecek. Hafif ticari sınıfında ise Van.EA platformu kullanılacak. 

EQC, EQA, EQB, EQV ve EQS‘nin lansmanlarının ardından Mercedes; 2022’de yeni EQE sedan, EQE SUV ve EQS SUV’u piyasaya sürerek binek otomobil pazarına toplam 8 elektrikli model birden çıkaracak.

EQS sedan iki yeni versiyon ile kısa süre içinde yollarda olacak. Bu otomobilin zirvesi için bir AMG rozetli performans seçeneği ile bir Maybach versiyonu da hazır edilecek.

2022 mercedes eqs türkiye

Mercedes CEO’su: 10 yıl içinde elektrikli araçlara geçilmiş olacak

Mercedes CEO’su Ola Kallenius, dünyada elektrikli araçlara geçiş süreci için 10 yıldan söz etti. CEO, Alman lüks otomobil devinin yol haritasındaki elektriklenmeyi şöyle anlattı: “Elektrikli araç değişimi hız kazanıyor. Özellikle Mercedes – Benz’in yer aldığı lüks segmentte. İçinde bulunduğumuz 10 yıl içinde tüm pazarlarda elektrikli araçlara geçmeye hazır olacağız.”

Elektrikli Mercedes 2030 Planı’nın bir parçası olarak şirket, yeni EV’lerin geliştirilmesine 40 milyar Euro’dan (34.3 milyar £) fazla yatırım yapacağının altına imza attı. 

Bu arada otomotiv devinin içten yanmalı motorlara yapacağı yatırımlar 2026 yılına kadar 2019 yılına göre yüzde 80 kısılacak.

elektrikli mercedes eqs

Yeni dönem piller ve gigafabrikalar

Bu hızlı elektriklenme planını desteklemek için, biri ABD’de ve dördü Avrupa’da; toplam 200 GWh üretim kapasitesine sahip; dünya çapında sekiz yeni elektrikli araç pil fabrikası yatırımı gerçekleştirecek.

Avrupa haber kaynaklarından biri, bu yatırımların henüz ismi açıklanmayan uzman bir ortakla geliştirileceğini iddia ediyor. Mercedes ise anlaşma resmi olarak imzalandığında daha fazla ayrıntıyı açıklayacağına söz verdi.

Mercedes’in yeni nesil pilleri, “yüksek standartlarda olacak ve tüm Mercedes-Benz otomobil ve kamyonetlerinin yüzde 90’ından fazlasında kullanıma uygun olacak”.

Şirket, açıklamasında konuyla ilgili teknik bir ayrıntıyı da ekledi: “Benzeri görülmemiş menzil ve hatta daha kısa şarj süreleri” sunmak için silikon-karbon anot teknolojilerini kullanarak enerji yoğunluğunu artırmayı planlıyor. 

Özellikle firma, enerji yoğunluğunu ve güvenliğini önemli ölçüde artıracak katı hal pil teknolojisi geliştirmek için “ortaklarla görüşmelerde” olduğunu söylüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz