40 bin kişiye iş verdi, 1 milyar dolarlık yatırım start aldı

0

40 bin kişiye iş verdi

1 milyar dolarlık yatırım start aldı

Otomotiv sektörü küresel ekonomik kriz öncesine geri döndü. Fabrikalar 4 binden fazla kişiyi işe aldı. Yan sanayi, satış, satış sonrası ve servis ile birlikte 40 bin kişi istihdam edildi. Yerli üreticiler, işe alımlara devam ediyor. Geçen yıl 746 milyon dolarlık yatırım yapan 15 üretici, 2012'de bu rakamı yeni modellerin rüzgarıyla 1 milyar doların üzerine çıkaracak…

Türk otomotiv sektöründe istihdam, küresel ekonomik kriz öncesine geri döndü. Kriz döneminde 40 bin kişinin altına inen fabrikalardaki çalışan sayısı, yeniden 45 binlere dayandı. Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) yayınladığı Otomotiv Sanayii Genel ve İstatistik Bülteni'ne göre, 2011'de otomotiv sanayinde çalışan sayısı 40 bin 838'den 44 bin 896'ya yükseldi. Buna göre, OSD'ye üye 15 yerli üretici 4 bin 58 kişiye istihdam sağlamış oldu. 4 bin 58 çalışan dolaylı olarak tam 40 bin kişiye iş yarattı. Lokomotif sektör 2008 yılında 45 bin 153 kişiye iş sağlarken, bu rakam global krizin hissedildiği 2009'da 39 bin 584 çalışana düştü. 2010'da hafif bir kıpırdanma ile 40 bin 838 kişiye ulaşıldı. 2011'de ise yeni model ve kapasite artışı yatırımlarıyla çalışan sayısı 45 bine yaklaştı.

OSD Genel Sekreteri Prof. Ercan Tezer, "Otomotivde işe alınan 1 kişi, yan sanayide 4 kişilik iş yaratır. Buna hizmet tarafını yani satış, satış sonrası, servisi de eklerseniz 10 çalışana denk gelir. İşe alınan 4 bin kişi 40 bin kişiye iş kapısı açtı" dedi.

Otomotiv sektöründe istihdam seviyesinin kriz öncesine geri döndüğüne işaret eden Tezer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Zaten otomotiv sektöründe, krizlere rağmen adam çıkarma en son tercihtir. Rakamlarına bakarsanız; üretim yüzde 50 düşer ama istihdam buna rağmen yüzde 10 azalır. Otomotivde eleman kolay yetişmiyor. Krizde çalışan çıkarırsınız ama bir anda proje geldiği zaman cevap vermeniz gerekir. Bu yüzden otomotiv sanayinde eleman çıkarma son çaredir." Ercan Tezer, otomotiv üreticilerinin 2012'de de işe alımlara devam ettiğini sözlerine ekledi.

OSD'nin raporuna göre, geçen yıl en fazla istihdam artışı Ford Otosan'da yaşandı. 1 milyar dolarlık yatırım için düğmeye basan şirket, 1.168 kişiyi işe aldı. Yerli üreticinin böylece toplam çalışan sayısı 9 bin 581'e çıktı. Ford Otosan'ı 848 kişiyle Tofaş ve 674 kişiyle Türk Traktör izledi.

Otomotivde istihdamın yanı sıra yatırımlar da 2011'de artış gösterdi. 2009'da 672 milyon dolara, 2010'da 551 milyon dolara gerileyen yatırımlar geçen yıl 746 milyon dolara çıktı. Yatırımlarda aslan payını yeni modeller aldı. Şirketler, yeni yerli ürünleri için 430 milyon dolar harcadı. Otomotiv üreticileri yerlilik oranını artırmak için de 70 milyon dolarlık yatırıma imza attı. Tourneo Custom ve Transit Custom'ı yollara çıkarmaya hazırlanan Ford Otosan'ın 1 milyar dolarlık yatırımın meyvelerini toplayacak olması, Oyak Renault'nun 254 milyon dolarlık yatırım müjdesi, Tofaş'ın 220 milyon dolarlık yeni yatırım hamlesi ve Toyota'nın yeni Corrola modeli için 150 milyon euroluk yatırıma start vermesi, 2012'de otomotiv sektörünün daha da ileri gitmesini sağlayacak. Bu yılki yatırım miktarının 1 milyar doların üzerine çıkması bekleniyor.

Otomotiv üretimi 5 ayda % 8 daraldı

İç ve dış pazarlardaki talep azalması otomotiv üretimine yansıdı. Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) verilerine göre, Mayıs'ta toplam üretimi yüzde 4 geriledi. Ocak-Mayıs döneminde yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 8, otomobil üretimi yüzde 14 oranında azaldı. Üretim minibüste yüzde 33, midibüste yüzde 14 oranında arttı. Küçük kamyonda yüzde 19, büyük kamyonda yüzde 15, otobüste ve kamyonette yüzde 2 oranında azaldı. Özellikle ÖTV artışı gerçekleşen hafif ticari araçlarda, 2011'in son aylarında başlayan talep azalmasının giderek büyüyen boyutu, ilk 5 aylık dönemde ihracattaki daralma ile birlikte üretimi olumsuz etkilemeye devam etti. İhracat Mayıs'ta yüzde oranında artarken, binek otodaki artış hızı yüzde 23'ü buldu. Ocak-Mayıs döneminde toplam otomotiv ihracatı yüzde 5 azaldı. Ticari araç ihracatı yüzde 7 düşüş ile 142 bin adet düzeyinde kaldı.

 

'Türk malı taksi' bu hafta Londra'da görücüye çıkıyor

Karsan’ın yarattığı V1'in dünya turnesi bu hafta başlıyor. 'Türk malı V1'in taksi versiyonunun ilk durağı Londra olacak. Karsan, Murahhas Azası Jan Nahum ile Frost&Sullivan'ın Kentsel Hareketlilik (Urban Mobility) Konferası'nın onur konuğu olarak Londra'ya çıkarma yapacak. Londra'ya özel olarak üretilen elektrikli V1 Taksi, 13-14 Haziran tarihlerinde Londra'da düzenlenecek bu önemli organizasyonda sergilenecek. Karsan V Taksi, ilk gün İngiltere Parlamentosu'nun bahçesinde görücüye çıkacak. V1'i politikacılar, halk, şirketler yakından inceleme fırsatı bulacak. İkinci gün elektrikli taksi tarihi 1.534'lere dayanan ünlü Honourable Artillery Company'de ziyaretçilerle buluşacak. Karsan'ın hedefi Londra taksi pazarına girebilmek. Nahum, VATAN'a hedefleriyle ilgili olarak şunları anlatmıştı: "2015 yılından itibaren Londra'daki taksilere elektrikli motor zorunluluğu getirildi. 3 yıl sonra yüzde 100 elektrikli olmayan taksiler yollara çıkamayacak. 2020'den itibaren ise Londra'daki mevcut tüm taksiler elektrikliye çevrilmiş olacak. Megakentte 22 bin taksi var. Taksilerin büyük çoğunluğunu TLI şirketinin ürettiği ünlü London Black Cabs'ler oluşturuyor. Mercedes'in Vito modeli de Londra taksi pazarına girdi. Normalde yılda 2 bin taksi yenileniyor. Ancak elektrikli taksi zorunluluğu nedeniyle 2015'ten itibaren bu rakam yılda 5-6 bin adede çıkacak. Karsan'ın hedefi de Londra'da bu 2 taksi markasının arasına girebilmek." 

 

Yeni Astra Sedan'dan yılda

10 bin adetten fazla satacak

Opel’in en çok tercih edilen kompakt otomobili Astra Sedan, yenilendi. Otomobilin Türkiye'de ön satışına Ağustos ayında başlanacak. Ön satışla beraber yeni Astra Sedan, Opel showroomlarında sergilenmeye başlayacak. Araç, yılın son çeyreğinde ise 4 benzinli ve 1 dizel motor seçeneği ile pazarda olacak. 100 beygir-180 beygir arası güç üreten 4 benzinli motor ve 95 beygir gücünde 1.3 lt dizel motor, tüketicilerin beğenisine sunulacak. 2013’te Opel’in en yeni motor teknolojisi SIDI ECOTEC (kıvılcım ateşlemeli direkt enjeksiyon) 4 silindirli benzinli 1.6 lt’lik turbo motor ile satılmaya başlanacak. Opel CEO'su Karl-Friedrich Stracke, “Yeni Astra Sedan, ürün portföyümüzde çok önemli bir yer tutuyor ve büyüme stratejimizde anahtar role sahip. Bu, orta sınıftaki sedanlara göre, tasarımı ve donanım özellikleri ile ulaşılabilir bir alternatif. Yeni ürünümüzle özellikle yeni Opel büyüme planı çerçevesinde, sedan modellerin büyük ilgi gördüğü Türkiye ve Rusya gibi pazarlarda önemli bir pay almak istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Opel Türkiye Genel Müdürü Özcan Keklik ise yeni Astra Sedan'la ilgili hedeflerini şöyle aktardı:

"“Yeni Astra Sedan, ürün portföyümüzde çok önemli bir yer tutuyor ve büyüme stratejimizde anahtar role sahip. 2011 yılında kompakt segmentte toplam 250 bin 626 adet araç satışı gerçekleşti. Bunun 145 bin 398 adedini yani yüzde 58’ini C kompakt sedan segmenti otomobiller oluşturdu. İşte bu son derece önemli segmentte yeni Astra ile daha iddialı olmayı hedefliyoruz. Aracımız yılın son çeyreğinde Türkiye'de olacak. Bu yüzden esas gücümüzü 2013'te göstereceğiz. Önümüzdeki yıl 10 bin adetten fazla astra Sedan satmayı planlıyoruz."

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here