4 tekere de kış lastiği takmak şart mı?

Binek otomobil ve hafif ticari araçlarda zorunlu kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başladı.

Lastik, güvenli sürüşün en önemli belirleyicisi. Doğru zamanda da doğru lastik kullanılmalı. Kış lastikleri daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağlayarak kış koşullarında güvenli trafiğe katkıda bulunuyor.

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık’ta başladı. Hafif ticari ve ticari araçlar için zorunlu olan kış lastiği, binek araçlar için sadece öneriliyor. Daha ileri zorunluluk kararı ise valiliklerin yetkisine bırakıldı.

Şunu hatırlatalım, kış lastiği takmamanın cezası 885 TL.

Bazı sürücüler kış mevsiminin en soğuk günlerinde, karlı havalarda araçlarını kullanmayarak kış lastiği masrafından kurtulabilir. Ama bazı sürücüler için yollar her zaman kullanılır.

Kış lastiği zamanı geldi.

Kış lastiği zorunluluğu; ülkemizde 2012 yılından beri uygulanıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 1 Nisan 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ’’e ilişkin, 25 Eylül 2017 tarihinde bir açıklama yaparak;

“1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanma zorunluluğu olduğunu” belirtiyor.

Bakanlık açıklamasında ayrıca “hususi araçlar için kış lastiği zorunluluğu olmasa da can, mal güvenliği ve güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlar için kış lastiği önerilmektedir” ifadesi de bulunuyor.

Kış lastiği zorunluluğu; bu yıl da 1 Aralık tarihinden itibaren başlayacak ve 1 Nisan tarihine kadar sürecek.

İl sınırlarında + 7 derece altındaki sıcaklıklar göz önüne alınarak gerekli duyurular valiliklerce yapılacak.

LASİD yetkilileri; kış lastiklerinin +7 derece altındaki hava koşullarına ve ıslak, karlı ve buzlu yollara özel olarak üretildiğini, özel karışımı ve sırt deseni sayesinde kış koşullarında daha fazla yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sağladığını belirtiyor.

Neden kış lastiği kullanmalıyız?

+7 derecenin altındaki hava sıcaklıklarında yaz lastiklerinin fren mesafesi, yol tutuşu gibi özelliklerinde ortaya çıkan olumsuzluklar araç performansının düşmesine yol açar. Bu olumsuzlukların azaltılması için kış koşullarına uygun tekniklerle donatılmış lastikler kış lastikleridir. Kış koşullarında daha yüksek yol tutuşu ve daha kısa fren mesafesi sunan bu lastikler; karayollarında trafiğin daha güvenli ve akıcı olmasını sağlar. Böylece can ve mal güvenliğimiz de daha az risk altına girer.

Kış Lastiğinin avantajları nelerdir?

 • Kış lastiklerinin yaz lastiklerine göre genellikle diş derinliği daha fazladır.
 • Kış lastiklerinde desen doluluk oranı, standart lastiklere göre daha azdır.
 • Böylece yol yüzeyindeki su, kar, buz ve çamur gibi maddelerin oluklardan dışarı atılması daha kolay olur.
 • Kış lastiklerinin sırt deseninde “kılcal damar” ve “dişli omuz blokları” vardır. Bu yapı, karlı, erimiş karlı ve çamurlu yüzeylerde ilave çekiş sağlar.
 • Kış lastikleri, özel karışımında yer alan Silika sayesinde +7 derecenin altındaki sıcaklıklarda sertleşmez ve tutunma özelliklerini korur.

Araçta zincirim var; yine de kış lastiği takmam şart mı?

 • Araçta patinaj zinciri bulunması veya kullanılması kış lastiği zorunluluğunu ortadan kaldırmıyor.
 • Ayrıca kış lastiği takılı tüm araçlarda kış koşullarında zincir bulundurulması zorunlu. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçebiliyor.

Kış lastiğine de zincir takılır mı?

Çok zorunlu olunmadığı sürece takılmamalıdır. Takılsa bile en kısa sürede çıkarılmalıdır.

Kış lastiği kullanımı kaç dereceden itibaren etkilidir?

Kış koşullarında havalar soğumaya başlayınca (+7 derece ve altı), sürekli değişen hava ve yol koşullarında emniyetli bir sürüş ve can güvenliği için kış lastiği kullanılması tavsiye edilmektedir.

Kış lastiği zorunluluğu hangi illeri kapsıyor?

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ‘1 Nisan 2017 tarihli Tebliğ’ine göre Türkiye Karayollarında seyreden yolcu ve eşya taşıyan araçlar 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği kullanmak zorundadır, il sınırları içinde ise; bölgenin ortalama yerel sıcaklıkları dikkate alınarak uygulamanın yapılıp yapılmayacağına valilikler tarafından karar verilecek ve gerekli duyurular yine valiliklerce yapılacak.

Daha önceki düzenlemelerde de olduğu gibi 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinin 1 ay erkene çekilmesi veya uzatılması ve uygulamanın yapılıp yapılmaması kararı valiliklere bırakılmıştır.

Kış lastiği uygulamasına uymayanlar ne kadar ceza ödeyecek?

Kış lastiği zorunluluğuna uymayan araçlara denetimler kapsamında 2017 yılı sonuna kadar 625 Türk Lirası idari para cezası uygulanacaktır.

Kış lastiği alırken ve kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Kış lastiklerinin, otomobilinizin 4 tekerinde de kullanılması gerekir.

Araçta sadece 2 lastiğin kış lastiği olması, ani frenleme ve viraj alma gibi manevralar sırasında aracın kontrolünü zorlaştırır.

Kış lastiklerini yaz lastiklerinden ayırt edebilmek için yapısal farklılıklarının yanı sıra yanaklarındaki markalamaya dikkat etmek gerekir.

1 Nisan 2017 tarihli Tebliğ’e göre; “(M+S) işareti ile birlikte işareti”, “Sadece (M+S) işareti”
“Sadece işareti” olan lastikler, sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen “çivili lastikler” kış lastiği olarak kabul edilmektedir.

Araç sahiplerinin öncelikle bu işaretlere dikkat etmesi gerekir.

Kış lastiğime geçerken yaz lastiğimi hangi koşullarda depolamalıyım?

Bu kurallar sadece kış lastiği değil, tüm lastikler için geçerli.

 • Güneş ışınlarıyla yüksek mor ötesi ışın içeren güçlü yapay ışınların ürün üzerine gelmesi önlenmeli.
 • Depo zemini; betondan düzgün yapılmış olup, temiz olarak muhafaza edilmeli.
 • Depo ortamı mümkün olduğunca serin, kuru ve havalandırılmış olmalı.
 • Ürünlerin tesisat boruları ve radyatörlerle doğrudan teması önlenmeli.
 • Tavan/çatı, pencereler, giriş ve benzeri yerlerden su sızıntısı olmamalı.
 • Ürünleri kirletecek ve/veya zarar verecek maddeler ve yağlar depoda bulunmamalı.
 • Yangın ve diğer tehlikelere karşı gerekli önlemler alınmış olmalı.

Kış lastiği takmamanın cezası 725 TL oluyor

Dikkat! Bu kış otomobillere de zorunlu oldu!

Kış lastiklerini saklarken dikkat!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz