4.3 milyar dolara el sıkışıyorlar

2015 yılında patlayan emisyon skandalının ardından, Amerika Birleşik Devletleri yasalarının ihlaliyle suçlanan Volkswagen, suçunu kabul etti. ABD Adalet Bakanlığı yetkilileriyle görüşme yapan Alman devi ortaya çıkan taslak anlaşmayı da onayladı. Volkswagen yöneticileri ve bakanlığın teftiş kurulu ilerleyen günlerde anlaşmanın son halini imzalayacak.

İki taraflı müzakerenin ardından Alman devi, Amerika Birleşik Devletleri’ne 4.3 milyar dolarlık para cezasını ödemeyi kabul etti. Önümüzdeki üç yıl boyunca şirketin faaliyetleri de bağımsız gözlemciler tarafından izlenecek.

Alman şirket daha önce de hem ABD’li araç sahiplerine hem de çevrecilere toplamda 15 milyar dolar ödemeyi kabul etmişti. 4.3 milyar dolarlık para cezasının da kabul edilmesiyle, dizel skandalının telafisinin Volkswagen’e maliyeti 19 milyar doları aştı.

Emisyona rağmen VW satışları arttı

Ne olmuştu?

Eylül 2015’te ABD Çevre Koruma Müdürlüğü (EPA), Volkswagen’in dizel motorlu otomobillerinin emisyon değerlerinin hatalı olduğunu ortaya çıkarmıştı. Alman devinin, dizel motorlu araçlarının emisyon değerlerini bir yazılımla aşağı çekmesi 2015 yılına damga vuran olaylardan biri olmuştu.

Cevap Gönder

Please enter your comment!
Please enter your name here